İngilizce Telaffuzları Öğrenme

Başlık: İngilizce eğitimi artık okul öncesi eğitim ile başladı denebilir. Ancak, hala İngilizce eğitimde gramere ağırlık verilmektedir. ülkemiz eğitim sisteminde de gramer bilen öğrenci İngilizce biliyor sayılmakta. Bir dili öğren

İngilizce Telaffuzları Öğrenme
Bu içerik 1741 kez okundu.

Başlık: İngilizce eğitimi artık okul öncesi eğitim ile başladı denebilir. Ancak, hala İngilizce eğitimde gramere ağırlık verilmektedir. Ülkemiz eğitim sisteminde de gramer bilen öğrenci İngilizce biliyor sayılmakta. Bir dili öğrenmek demek, o dili konuşabilmek demektir. Ancak özellikle ülkemizde İngilizce konuşma ihtiyacı duyulunca, sıkıntılar başlar. Bu sıkıntılar önce konuşamama korkusuyla başlar. Kişiler İngilizce konuşmak için heveslendiklerinde herkesin kendilerini dinlediğini, hatasını sürekli düzelteceğini, yanlış gramer kullandığını ve komik olacağını düşünebilir. İngilizce konuşmak çok sıkıntı veren bir deneyim olur. Bu tür korkuları aşmak için herkesin bir zamanlar o aşamadan geçtiğini düşünme gerekir. Hata yapmanın çok doğal olduğunu ve herkesin hata yapabileceğini düşünmeleri lazımdır. Konuşabilecek cesareti edindiğinde ise, yanlış telaffuz sebebiyle anlaşılamayacağı düşünülür. Dolayısıyla, okuma ve yazma dışında konuşmaya da gerekli önem verilmelidir. İngilizce öğrenmeye ne kadar erken yaşta başlanırsa, çocuklar o kadar iyi öğrenir. Çocuklar küçük yaşlarda aldığı İngilizce eğitim ile aksansız bir şekilde konuşabilirler. Ancak, ileri yaşlarda öğrenilen İngilizce ile o kadar mükemmel bir konuşma oluşturmak gırtlak oturduğu için maalesef mümkün olmamaktadır.

İngilizce Telaffuzu geliştirmek için dikkat gereken bazı yöntemler vardır. Bunlardan bazıları, native speaker denilen hocalar ile birebir konuşma yapmak olabilir. Özellikle Amerikan ya da İngiliz olan hocalar Amerikan ve İngiliz aksanı açısından daha yararlı olacaktır. Bir diğer yöntem ise, yabancı film ya da dizi izlemektir. Bunları altyazısız veya İngilizce altyazılı olarak izlemek farkında olmadan insan bilinçaltına o aksan ile öğrenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda bazı bilgisayar programları İngilizce telaffuz konusunda uzmanlaşmış olup, kullanıcılarına yardımcı olmaktadır. “Big city small World podcast”, “Learn English Podcast”, “How to speak real English ” ve “Fluent English” gibi programlar kullanıcılara yardımcı olmaktadır. İngilizce öğrenen herkes sözlük kullanır ve sözlük kullanmayı bildiğini sanır. Ama birçok kullanıcı sözlük kullanmayı bilmez. Dolayısıyla sözcük telaffuzlarından maruz kalırlar. Bazı sözlüklerde sözcük yanlarında sel alfabesi bulunur. Bu butona tıkladığınız anda o kelimenin doğru telaffuzu duyulur. İngilizce, yazıldığı gibi okunan bir dil olmadığı gibi vurgulaması da Türkçeden farklıdır. Yanlış okunacağı gibi yanlış vurgu da, sözcüğün anlamını değiştirebilir. Bu sebepten dolayı doğru vurgu ve telaffuz karşı tarafın anlayabilmesi için şarttır. Sonuç olarak, aslında İngilizce telaffuz cesareti olan herkesin kolaylıkla öğrenebileceği bir durumdur. Kendi kendine İngilizce konuşmak, İngilizce metinleri sesli okumak, İngilizce konuşma gruplarına katılmak ve ya İngilizce konuşulan bir ortama girmek, hata yapmaktan korkmamak doğru telaffuz için yardımcıdır. Bunlara ek olarak, tabi ki kelime dağarcığının çok olması konuşurken kişinin rahatlamasına ve daha mantıklı cümleler kurmasına yardımcı olur. Bir de buna gramer eklenirse iyi İngilizce bilen ve iyi konuşan bir birey olmak daha da kolaylaşacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti