Hisse Senedi Piyasalarına Bakış Analizi

Bugün Fransa'da nihai 2.çeyrek GSYH büyümesi, ayrıca Avro Bölgesi için açıklanacak olan Eylül ayı öncü PMI imalat verileri yakından izlenecektir. Markit tarafından açıklanacak veril

Hisse Senedi Piyasalarına Bakış Analizi
Bu içerik 558 kez okundu.

Bugün Fransa’da nihai 2.çeyrek GSYH büyümesi, ayrıca Avro Bölgesi için açıklanacak olan Eylül ayı öncü PMI imalat verileri yakından izlenecektir. Markit tarafından açıklanacak verilere göre, Eylül ayında Almanya’da imalat sektörü PMI’nın 53.3’den 52.6’ya, Avro Bölgesi için bileşik PMI’nın 54.3’den 54.0 seviyesine gerilediği tahmin ediliyor.

Beklentinin üzerinde gelecek verileri piyasaları olumlu etkileyebilir. Öte yandan Atlanta FED başkanı Lockhart’ın bugün TSİ 19:30’da konuşma yapması bekleniyor. Çin’de bu sabah açıklanan Caixin imalat sektörü PMI’nın Eylül ayında öncü verilere göre 47.0 ile Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerilemesi piyasalarda moral bozdu. Olumsuz veri ardından Asya borsaları kayıplarını arttırırken, ABD endeks vadeli kontratları şu sıralar %0.90 civarı ekside seyrediyor.

Tatil nedeniyle bugün de kapalı olan Japonya piyasalarının yarın yeniden işleme açıklaması bekleniyor. Avrupa borsalarının yeni güne düşüşlerle başlamaları beklenirken, BIST 100 endeksi ise güne satıcılı başlayabilir. Kurban Bayramı tatili nedeniyle Borsa İstanbul’da bugün yarım gün işlem yapılacak, yarın ve Cuma günü ise işleme kapalı olacak. Asya Kalkınma Bankası’nın, Çin ve Hindistan'da büyümenin yavaşlamasına ve gelişmiş piyasalarda toparlanmanın zayıf kalmasına işaret ederek Asya için büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmesinin ardından dün Avrupa hisseleri sert düşüşler gösterdi.

Stoxx Europe 600 endeksi dün %3.12 düşüşle 346.67 puana gerilerken, Almanya DAX endeksi %3.80 değer kaybetti. Ayrıca Fransa Maliye Bakanı’nın sektör için Avrupa çapında bir soruşturma başlatılması çağrısında bulunması ardından otomotiv üreticilerinin hisseleri de olumsuz etkilendi. Öte yandan Volkswagen, karşı karşıya kalması olası cezalara karşı 3. çeyrek bilançosunda 6.5 milyar euro karşılık ayıracağını açıkladı. Şirket hisseleri dün de gerileme devam ederek %17 değer kaybetti. Petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisi ile güne sert düşüşlerle başlayan ABD hisse senetleri günü %1.0’in üzerinde kayıplarla tamamladı. Dow Jones endeksi %1.09, S&P 500 endeksi ise %1.23 değer kaybetti.

Çin ekonomisinin büyümesine yönelik tekrar gündeme gelen endişeler hisse senedi gibi riskli varlıklardan çıkışı hızlandırdı. Dün Asya Kalkınma Bankası, Çin ekonomisi için 2015 yılı büyüme tahminini %7.2’den %6.8’e çekmişti. Yurt içinde Merkez Bankası dün gerçekleştirdiği toplantısında beklendiği üzere faiz oranlarını değiştirmedi. Böylece Banka, gösterge niteliğindeki bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %7.50, gecelik marjinal fonlama oranını %10.75, gecelik borçlanma faiz oranını %7.25 olarak sabit tuttu. CNBC-e'nin yaptığı ankete göre, 17 ekonomistin tamamı faiz araçlarında değişiklik beklemiyordu.

TCMB PPK tarafından önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın da katkısıyla büyüme kompozisyonunun kademeli olarak net ihracat lehine değişmesinin beklendiğinin belirtilmesi dikkat çekti. Ayrıca TCMB açıklamasında, enerji fiyatlarındaki gelişmelerin enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam ettiğini ve bununla birlikte döviz kuru hareketlerinin çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi geciktirmekte olduğunu belirtti. Kurul’un, bu çerçevede, yurtiçi ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri üzerindeki etkileri ile enerji ve gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak, gerekli görülen süre boyunca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar verdiği ifade edildi.

Banka’nın açıklamasında bir önceki aya göre “daha sıkı” ifadesini kullanmaması dikkat çekti. TCMB önceki ay açıkladığı küresel para politikalarının normalleşme sürecinde izleyeceği yol haritasında, bir adım için FED'i bekleyeceğine işaret etmişti. TCMB faiz kararı sonrasında Dolar/TL 3.03 seviyesinin üzerine çıkarken, Borsa İstanbul kayıplarını arttırdı. Güne 186 puan artışla başlayan BIST 100 endeksi özellikle ikinci seans artan satış baskısı ile gerileyerek günü %1.14 düşüşle 74,993.71 puandan kapattı. Bankacılık endeksi %0.99, sanayi endeksi ise %1.04 değer kaybetti. Toplam işlem hacmi önceki güne göre %17 düşüşle 2.7 milyar TL olarak gerçekleşti. 

Kaynak: Vakıf Yatırım

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti