Mavi Jeans Satılacak Mı? Halka Arz Olacak Mı?

Ünlü giyim markası Mavi'nin CEO'luk görevini yürüten Cüneyt Yavuz, şirkette % 50'lik ortaklığa sahip olan özel sermaye fonu Turkven'in çıkması halinde bunun en basit yolunun farklı bir özel sermaye fonuna satışın gerçekleşebileceğini ifade etti. 25'inci yılını kutlayan Mavi'nin etkinliğinde konuşan CEO Cüneyt Yavuz; ' Halka açılma, stratejik bir orak bulma veya farklı özel sermaye fonlarına yönelme ihtimaller arasında. Ancak bu konuda hemen satalım gibi bir hamlelerinin olmadığını da ekledi.

Mavi Jeans Satılacak Mı? Halka Arz Olacak Mı?
Bu içerik 2147 kez okundu.

Ünlü giyim markası Mavi’nin CEO’luk görevini yürüten Cüneyt Yavuz, şirkette % 50’lik ortaklığa sahip olan özel sermaye fonu Turkven’in çıkması halinde bunun en basit yolunun farklı bir özel sermaye fonuna satışın gerçekleşebileceğini ifade etti. 25’inci yılını kutlayan Mavi’nin etkinliğinde konuşan CEO Cüneyt Yavuz; ‘ Halka açılma, stratejik bir orak bulma veya farklı özel sermaye fonlarına yönelme ihtimaller arasında. Ancak bu konuda hemen satalım gibi bir hamlelerinin olmadığını da ekledi.

 

Turkven'in Mavi'deki yatırımının sekizinci yılında olduğunu ifade eden Yavuz, Turkven'le 12 yıla kadar sürelerinin olduğunu kaydetti. Halka arz, satın alma, hisse devri gibi opsiyonların özel sermaye fonlarında beklenen adımlar olduğunu ifade eden Yavuz, "Turkven çıkacaksa bunun en kolay yolu, bir özel sermaye fonundan bir diğerine geçiştir. Genel olarak şirketler bunu yaparken, 'stratejik ortakla da yapabilirim' diyor, 'başka büyük bir özel sermaye fonuna satabilirim' de diyor. Halka açılma ise özel sermaye fonlarının çıkışı açısından daha komplike olabilir" diye konuştu.

 

YILLIK YÜZDE 30 BÜYÜME HEDEFİ

 

Şirketin ciroda yıllık bazda yüzde 30'luk büyüme hedefinin olduğunu ifade eden Yavuz, 2015 yılında 1.2 milyar lira ciroya ulaştıklarını belirterek, bu rakamı 2016 yılında 1.5 milyar liraya çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

 

Toplam 50 ülkede faaliyet gösterdiklerini ve 2016'da yurtdışında büyümeyi ve mağaza açmayı sürdürmeyi planladıklarını ifade eden Yavuz, yeni girecekleri ülkeler arasında Kuzey Afrika ülkelerinin olabileceğini, Balkanlarda büyüyeceklerini ve İran'ın da potansiyelinin büyük olduğunu kaydetti.

 

Rusya'nın ise normalde daha da hızlı büyümek istedikleri bir yer olduğunu ifade eden Yavuz, şöyle konuştu:

 

"Maalesef orada planları bir müddet askıya aldık. Şu anda sorun yok, ticaret devam ediyor,

 

hatta ilk ay büyümemiz yüzde 15-20 seviyesinde. Rusya ile ilgili sorun aslında yaşanan devalüasyon. Son siyasi kriz de durumu biraz daha farklı bir boyuta getirdi. Henüz bize yansımış bir durum olmasa da yatırım yapmakta çekingenlik yaratıyor" diye konuştu.

 

Toplam yüzde 18 pazar payı bulunan Mavi, yurtdışında 10'a yakın mağaza, Türkiye'de de 45 mağaza açmayı ve 2016'da 440 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti