Afrikalı İş Adamları Türkiye İçin Kuyruğa Girdi

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika ülkelerine çıkarma yaparken yanında iş adamlarını da götürmüştü. Bu durum fazlasıyla etkili olmuş olacak ki Afrikalı işadamları şimdiden Türk meslektaşlarıyla iş yapmak için sıraya girmişler. Bu konu kapsamında 1.250 iş adamı çeşitli fikir alışverişlerinde bulundu.

Afrikalı İş Adamları Türkiye İçin Kuyruğa Girdi
Bu içerik 1174 kez okundu.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Afrika ülkelerine çıkarma yaparken yanında iş adamlarını da götürmüştü. Bu durum fazlasıyla etkili olmuş olacak ki Afrikalı işadamları şimdiden Türk meslektaşlarıyla iş yapmak için sıraya girmişler. Bu konu kapsamında 1.250 iş adamı çeşitli fikir alışverişlerinde bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı Afrika’da 4 ülkeye yaptığı ziyaret ekonomik olarak meyvelerini verdi. İki ülke arasındaki ticaretin artırılmasına yönelik yapılan ziyaret kapsamında şehircilik, eğitim, enerji, sanayi ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda 30’a yakın mutabakat zaptı ve anlaşma imzalandı.

 

Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine’ye yapılan çıkarmada Türk yatırımcıların stantlarında ortak iş yapmak isteyen olası partnerleri tarafından kuyruklar oluşturuldu. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen iş forumlarında Fildişi Sahili’nde yaklaşık 500, Gana’da 450, Nijerya’da 300 iş adamı potansiyel yatırım ve ticaret alanlarını görüşürken, son ülke Gine’de de daha çok özel temaslara ağırlık verildi.

 

KUYRUKLAR OLUŞTU

 

Türkiye’nin Fildişi Sahili ile şu anda 274 milyon dolar, Gana ile 400 milyon dolar olan ticaret hacminin birer milyar dolara çıkarılması hedeflendi. Nijerya ile 1 milyar 150 milyon dolarlık ticaret hacminin 2 milyar dolara, Gine ile 69 milyon dolarlık dış ticaret hacminin ise orta vadede 500 milyon dolara çıkarılması amaçlandı. Türk iş adamlarının söz konusu ülkelerdeki ikili görüşmelerinde enerji, inşaat, altyapı, kanalizasyon, su arıtma, kakao ticareti ve tarım ön plana çıktı. DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan,  özellikle Fildişi Sahili ve Gana’da ikili görüşmelerin çok sıcak geçtiğini belirterek “İş adamlarımızın masalarında kuyruklar oluştu” dedi. Gana’nın barındırdığı yatırım potansiyeli açısından diğer ülkelerden bir adım öne çıktığını anlatan Vardan, Türk iş adamlarının ziyaret edilen her ülkede iş çıkarabileceği bir dizi alan olduğunu aktardı.

 

AFRİKA AÇILIMI ÖNEMLİ BİR ADIM

 

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada çok büyük potansiyele rağmen iş yapmakta problemler yaşandığına işaret eden Vardan, şöyle konuştu:  “Tüm bu coğrafya böyle devam ederken yatırım konsantrasyonumuzu dağıtmamız, yeni ufuklar açmamız gerekiyor. Şu an Afrika gibi bölgelere zorunluluktan dolayı gidiyoruz, ama bu zorunluluk bize daha farklı ufuklar açacak. Türkiye’nin küreselleşmesi ve tüm dünyaya açılması adına önemli bir hareket bu. Biz bu şekilde kendimize bir pazar edinebilirsek, bölgemizdeki sorunların da giderilmesiyle birlikte Türkiye’nin ihracat kalemlerinin arttığını göreceğiz. Yatırımlarla beraber de ticaret hacmi daha çok büyüyecek. 2005’te uygulamaya konulan bir Afrika açılımımız var. Bu açılım bir program dahilinde gelişiyordu, ama geldiğimiz noktada artık bu olmazsa olmazımız haline geldi. Türkiye’nin farklı coğrafyalarda bulunması gerekiyor. Uzak coğrafyalar da olsa kesinlikle iş çıkarabileceğimiz coğrafyalar bunlar, özellikle bu dönemde yapacağımız yatırımlar gelecek yatırımlarımızı şekillendirecek.”

 

CUMHURBAŞKANIMIZIN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

 

Türk iş adamlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Nijerya’da bir değerlendirme toplantısı yaptığını ifade eden Vardan, bu toplantıda iş adamlarının Erdoğan’dan destek istediğini söyledi. Vardan, Türkiye’nin sadece mal alıp satan bir ülke olmaktan çıkıp artık yatırım yapan bir ülke haline geldiğine işaret ederek, “En büyük sıkıntı bu yatırımlarda ortaya çıkıyor. Biz bu ülkelere hedeflerle geliyoruz, bu anlamda engellerin aşılması noktasında kolaylıklar oluşturulması gerekiyor. Böyle gezilerde bu tür engellerin Cumhurbaşkanı ve Başbakan seviyesinde en üst düzeyde hallediliyor olduğunu ve bu yönde irade koyduklarını görmek hepimiz için çok önemli” diye konuştu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti