Kuş Gribi Yumurta Üreticilerini Vurdu

Nisan ve Mayıs aylarında özellikle de bazı bölgelerde etkili olan kuş giribi salgınları nedeni ile ne yazık ki yumurta üreticileri büyük zarar gördü. Yaşanan zararın en büyük nedeninin ise Gıda, T

Kuş Gribi Yumurta Üreticilerini Vurdu
Bu içerik 852 kez okundu.

Nisan ve Mayıs aylarında özellikle de bazı bölgelerde etkili olan kuş giribi salgınları nedeni ile ne yazık ki yumurta üreticileri büyük zarar gördü. 

Yaşanan zararın en büyük nedeninin ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yaşanan kuş gribinin Dünya Sağlık Örgütüne bildirilmesi gösterildi. Bildirinin ardından pek çok ülkenin Türkiye'ye şüphe ile yaklaştığı ve kanatlı ürün ithalatının nerede ise durma noktasına geldiği iddia edildi. 

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur "Kuş gribi nedeniyle yaklaşık 12 milyon yumurtacı tavuk itlaf edildi ve devlet üreticilere, 100 milyon lira tazminat ödedi. Gerek devletin gerekse işletmelerin ekonomik kayıpları tazminatla sınırlı değil, dezenfeksiyon ve itlaf edilen hayvanların imha edilmesi için de ilave masraflar yapıldı. Kuş gribi nedeniyle oluşan doğrudan ekonomik kaybın, 200 milyon lirayı aştığı tahmin ediliyor. Bu rakama üretim kayıpları dahil değildir." dedi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti