GSS Borcu Sorgula Öğren - Genel Sağlık Sigortası Borçları Silinecek Mi?

Mecliste görüşmelerin devam ettiği torba yasadaki maddelerden biri olan 25 yaş altındaki vatandaşların Genel Sağlık Sigortası borçlarının silinmesi gündemde. GSS prim borcu sorgula öğren, Genel Sağlık Sigortası borçları silinecek mi? GSS borcunu ödeyenlerin ücretleri iade edilecek mi? İşte detaylar.

GSS Borcu Sorgula Öğren - Genel Sağlık Sigortası Borçları Silinecek Mi?
Bu içerik 867 kez okundu.

Mecliste görüşmelerin devam ettiği torba yasadaki maddelerden biri olan 25 yaş altındaki vatandaşların Genel Sağlık Sigortası borçlarının silinmesi gündemde. GSS prim borcu sorgula öğren, Genel Sağlık Sigortası borçları silinecek mi? GSS borcunu ödeyenlerin ücretleri iade edilecek mi? İşte detaylar.e-Devlet SGK Prim Borcu Sorgulama Sayfası
Daha önceden SGK borç sorgulama işlemini internet üzerinden iki resmi site yardımı ile yapabilmekteydik. Şifresiz işlem gerçekleştiren E-SGM resmi sitesinin kapatılması nedeniyle artık işlemlerimizi e-Devlet şifremizi kullanarak giriş yapabildiğimiz e-Devlet Kapısı internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilmekteyiz.
Öncelikle e-Devlet'e giriş yapmanız gerekmekte. Bunun için www.turkiye.gov.tr sitesine giderek sisteme girişimizi yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüden Sosyal Güvenlik Kurumu'nu seçerek Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama işlemine tıklıyoruz.Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında sigorta prim borçlarının nasıl silineceğini ve bu imkandan kimlerin yararlanacağı bilgisini vereyim. Şunu kabul edelim, GSS uygulamasına geçtiğimiz 2012 yılından bu yana işleyişte bazı aksaklıklar oldu ki, bunlara son iki yazımızda da değindik. Ama en büyük sorun, gençlerin devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanmasında yaşandı.
Şöyle anlatayım: Sistem kurgulanırken, 18 yaşından küçükleri, anne-babası sigortalı olsun, olmasın otomatik GSS kapsamında sayıldı. Hatta lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde de 25 yaşını doldurmamış gençlerin de anne-babasının sağlık güvencesinden yararlanmasına da imkan tanındı. Buraya kadar sorun yok.


18 YAŞ ÜSTÜ
Ancak GSS'ye bir şart daha eklendi; o da, 18 ve 25 yaş üstü okumayan, çalışmayan gençlerin, kendilerinin sigorta kapsamına alınacağı, haliyle de gelir testi yaptırmak zorunda olduklarıydı. İşte, asıl sorun da buradan kaynaklandı. 18 yaşından büyük olup da okumayan, 25 yaşından büyük olup da eğitim hayatı devam eden ya da üniversiteden mezun olup da iş bulamayan 3,5 milyona yakın genç, biranda 400-500 liraları bulan prim borçları ile karşı karşıya kaldı. Uygulamadan haberdar olmayanlar -ki, çoğunluk bilmiyordu- sağlık hizmetinden yararlanamadı. Yetmedi, sorun öyle hal aldı ki, gençlerden dolayı anne-babalar prim borçlusu çıktı, onlar da hastane kapılarından geri döndü. Ve bu sorun, aylarca kamuoyunda 'işsiz evlat vergisi' olarak tartışıldı.


TÜM BORÇLAR SİLİNMİYOR
Meclis'teki torba yasa ile bu sorun artık çözülüyor ve gençlerin prim borçlarına af geliyor. Kanun tasarısı komisyonlardan geçti, önümüzdeki günlerde torba yasanın tüm maddeleri onaylandıktan sonra muhtemelen bir-iki hafta içinde prim affı uygulamaya girecek.
Peki, kimler, nasıl yararlanacak? Bu haktan, 25 yaşına kadar olan ve prim borcu bulunan 3.5 milyon genç yararlanacak. Bir başka ifadeyle, yeni yasa ile devlet, 3.6 milyar liralık alacağının tahsilatından vazgeçiyor. Yeri gelmişken belirteyim, kamuoyunda, 'tüm GSS prim borçları siliniyor' şeklinde yanlış bir kanı var. Sadece gençlerin prim borcu siliniyor; geri kalan 4 milyondan fazla kişinin borcu baki. Ama şunu da söyleyeyim, önümüzdeki dönemde GSS konusunda yeniden bir yapılandırılmaya gidilerek, sistemdeki gelir testi, prim ödenmesi gibi mevcut diğer sorunları da çözmek için çalışma başlatılacak.


YENİ YASADAN KİM NASIL YARARLANACAK?
18 yaşını doldurmuş, okumayan ve çalışmayan gençlerin prim borçları silinecek.
20 yaşında olup da okuyan ya da işsiz olanların borçları silinecek.
25 yaşında olup da yükseköğrenim gören ya da iş bulamayanların borçları silinecek.
Yeni yasa ile 18 yaşını dolduran ve eğitimine devam eden gençlerin 25 yaşına kadar primleri devlet tarafından karşılanacak.
Lise mezunu olan ancak üniversiteyi kazamayanların 20 yaşına ve iş bulana kadar primlerini devlet ödeyecek.
Üniversiteden mezun olup da iş bulamayan gençlerin iş bulana kadarki sürede primlerini devlet karşılayacak.
Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmek için ilk olarak hiç bir sosyal güvencenizin bulunmaması gereklidir. Hiç bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar başvurabilir ve Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak isteyenler ilk olarak yaşadıkları yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmaları gereklidir. Buraya başvuru yapan vatandaşlar Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilecek hakka sahipse yararlanabilirler. Genel Sağlık Sigortasının sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için yine bir prim ödemeniz gerekmektedir. Bu yatırdığınız primler sayesinde sosyal güvencenizi sağlayabilirsiniz. Yatırmanız gereken prim miktarı gelirinize göre belirlenir. Bu yüzden gelir tespiti yaptırmanız gereklidir. Eğer hiç bir geliriniz yok ise Genel Sağlık Sigortasının en düşük priminden yaralanabilirsiniz. Ne kadar prim yatırmanız gerektiğini GSS borç sorgulama işlemi sayesinde öğrenebilirsiniz.
GSS prim borcu sorgulama işlemlerini haberimizden görebilirsiniz. SGK prim borcu bilgilerinizi öğrenmek için burada verdiğimiz bağlantıdan tüm detayları inceleyebilirsiniz. Torba Kanun'da da yer alan 25 yaş altı gençlerin Genel Sağlık Sigortasının silinmesi ile ilgili açıklamaları buradan görebilirsiniz. İşte GSS prim borcu sorgulama ekranı ve detaylar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti