Torba Yasa Hangi Maddeler Var? Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman Düşecek? GSS Borçları Silindi Mi?

Mecliste Torba Yasa görüşmeleri oy birliğiyle kabul edildi ve yasa içerisinde yer alan maddeler yasalaştı. Peki torba yasa nedir? Torba yasada hangi maddeler var? Zorunlu trafik sigortası fiyatları ne zaman düşecek? 15 bin polis alımı ne zaman yapılacak? GSS borçları ne zaman silinecek, işte detaylar.

Torba Yasa Hangi Maddeler Var? Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman Düşecek? GSS Borçları Silindi Mi?
Bu içerik 825 kez okundu.

Mecliste Torba Yasa görüşmeleri oy birliğiyle kabul edildi ve yasa içerisinde yer alan maddeler yasalaştı. Peki torba yasa nedir? Torba yasada hangi maddeler var? Zorunlu trafik sigortası fiyatları ne zaman düşecek? 15 bin polis alımı ne zaman yapılacak? GSS borçları ne zaman silinecek, işte detaylar.

"Zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, Kanal İstanbul, 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi, 15 bin polis alınması ve terörizmin finansmanının önlenmesi" konularında düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.TBMM Genel Kurulunda, zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, 'Kanal İstanbul', 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası primlerinin silinmesi, 15 bin polis alınması ve terörizmin finansmanıyla ilgili konularda düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısı kabul edildi.
"Zorunlu trafik sigortası, Diyarbakır'ın Sur ilçesinin yeniden inşası, Kanal İstanbul, 25 yaşa kadar genel sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi, 15 bin polis alınması ve terörizmin finansmanının önlenmesi" konularında düzenlemeler içeren "torba kanun" tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.


İşte torba yasa: Trafik sigortası ucuzluyor, 65 yaş aylığı geliyor
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda zorunlu trafik sigortası, 65 yaş aylıkları, Kanal İstanbul ve terörizmin finansmanı suçuyla mücadelede yeni düzenlemeleri de içeren 'Torba Kanun' tasarısı ele alınıyor. Star'da yer alan haberde tasarıda 16,5 milyon taşıt sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortasında fahiş fiyatı bitirecek maddeler yer alıyor. Trafik sigortasındaki yeni düzenlemeyle sigorta şirketleri bakımından belirsizlikler ortadan kalkarken, tazminat yükü öngörülebilir hale gelecek. Böylece fiyatlamada istikrar sağlanmış olacak. 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, 65 yaş aylığı alanların, kimin yanında yaşarsa yaşasın, maaşlarını kesintisiz ve duraksama olmadan almasını öngörüyor. Tasarısıyla, yaşlı aylığının bağlanmasına ilişkin olarak yapılan muhtaçlık hesaplamasında, hane içinde kişi başına düşen ortalama gelir tutarı yerine, aylık başvurusunda bulunan kişinin kendisiyle eşinin gelir tutarının hesaplanması suretiyle muhtaç olup olmadığına karar verilmesi öngörülüyor.


KANAL İSTANBUL HIZ KAZANACAK
Türkiye'nin mega projelerinden Kanal İstanbul Projesi için de tasarı ile yasal düzenleme getiriliyor. Kanal İstanbul Projesi'nin alt yapısı oluşturuluyor. İlgili kanunda 'su yolu' tanımı yapılarak, su yollarına kanuni statü kazandırılıyor. 64. Eylem Planı'nda yer alan dev projeye ilk kazmanın 2016 yazında vurulması planlanıyor. 15 milyar dolarlık projede 500 bin nüfuslu 2 şehir yapılacak. Yasal düzenlemenin yapılmasıyla birlikte Kanal İstanbul süreci hız kazanmış olacak.


9 MİLYAR TL'LİK BORÇ SİLİNİYOR
Milyonlarca kişiyi ilgilendiren torba kanunda kentsel dönüşüm kapsamındaki izinsiz yapılara elektrik, su ve doğalgaz bağlanması, gençlerin genel sağlık sigortası prim borçlarının silinmesi, kayıt dışılıkla mücadelede etkinliği artırmak amacıyla 2 bin 610 sosyal güvenlik denetmeni ve sosyal güvenlik denetmen yardımcısı kadrolarının ihdas edilmesi de yer alıyor. Tasarıyla, 18-29 yaş arasındaki yaklaşık 5 milyon gencin 9 milyar TL civarındaki GSS prim borcu sıfırlanmış olacak.


VAATLERİN YÜZDE 98'İ GERÇEKLEŞİYOR
Tasarı terörizmin finansmanı suçuyla mücadelede yeni tedbirler getirirken, kamu arazisi tahsis edilen turizm şirketlerinin yapması gereken ödemelerin 1 yıl süreyle ertelenmesini öngörüyor. Hükümetin seçim beyannamesinde yer alan vaatler yasal düzenlemeler ile bir bir hayata geçirilmiş oluyor. Son olarak hazırlanan yeni torba tasarıyla da reformların yüzde 55'i, vaatlerin de yüzde 98'i gerçekleştirilmiş olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti