Gençlere 50 Bin TL Hibe Başvuru Şartları Nelerdir? 18 mayıs çarşamba

Son günlerde birçok genç girişimci Ak Parti'nin seçim vaatleri arasında yer alan, "genç girişimcilere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği" hakkında ayrıntılı bilgi almak için araştırma yapıyor. Bu konuda internette yer alan kaynaklarda çok fazla detay verilmediği için, gençlerin aklında "50 bin TL hibenin şartları nelerdir?, Hangi projelere 50 bin TL hibe verilecek?, 50 bin TL krediyi KOSGEB mi verecek?" gibi birçok soru işareti yer alıyor.

Gençlere 50 Bin TL Hibe Başvuru Şartları Nelerdir? 18 mayıs çarşamba
Bu içerik 1056 kez okundu.

Son günlerde birçok genç girişimci Ak Parti'nin seçim vaatleri arasında yer alan, "genç girişimcilere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği" hakkında ayrıntılı bilgi almak için araştırma yapıyor. Bu konuda internette yer alan kaynaklarda çok fazla detay verilmediği için, gençlerin aklında "50 bin TL hibenin şartları nelerdir?Hangi projelere 50 bin TL hibe verilecek?50 bin TL krediyi KOSGEB mi verecek?" gibi birçok soru işareti yer alıyor. Genç girişimcilerin çoğunlukta olduğu bir webmaster forumunun üyesi ve aynı zamanda bir genç girişimci olan Egemen Polat, bu konudaki sorularımızı cevaplayarak çok değerli tecrübelerini bizimle paylaştı.

İşte genç girişimci Egemen Polat'ın detaylı anlatımı!

"Detaylara gelmeden önce, başka detaylardan bahsetmek istiyorum, KOSGEB destek verdiği işletmelere 3 farklı programa kadar başvuru imkanı sağlıyor. İlk olarak yeni girişimci desteğini alıyorsunuz (30.000 TL hibe + 70.000 TL kredi). Bu desteği aldıktan sonra işlerinizin durumuna göre 2 adet daha destek alabiliyorsunuz. Bu destekler 300.000, 400.000, 600.000 TL gibi çok daha yüksek meblağlarda olabiliyor.  Detayları KOSGEB'in resmi internet sitesinden araştırabilirsiniz.

Yeni girişimcilik desteği, kendinizi kanıtlamanız için bir adım, bir giriş noktası oluşturuyor. Bir işletmenin en zayıf olduğu dönemde yani ilk kurulduğu dönemde, firma kurulum ücretlerini ve aylık 1000 TL'ye kadar kira vb. giderlerini karşılıyor.

Konuya dönecek olursak;

İlk olarak kuracağınız işletmenin "NACE" kodunun, destek verilen NACE kodları arasında olması gerekiyor.
NACE kodu hakkında çok bilgim olmamakla birlikte, yapacağınız işin dahil olduğu "meslek kolu" gibi ya da marka tescili yaptırırken seçilen "marka sınıfı" gibi düşünebilirsiniz.

Beni ilgilendiren alan elektronik cihaz üretim alanı olduğu için görüşmelerim üretim yapacak işletmelerle ilgili bilgi almak oldu. İlgili danışmanın söylediği "üretimle ilgili olan tüm projelere ve firmalara destek veriyoruz" oldu.

Girişimcilik kursunun son gününde KOSGEB'den danışmanlar sınıfımıza geldi ve bu görüşmede "uygulamalı girişimcilik sertifikası ve belli başlı bazı şartları yerine getiren (NACE kodu vb.) ve çok saçma projesi olmayan herkese destek veriyoruz" oldu.

KOSGEB'e kayıt yaptırdıktan sonra sistem size KOSGEB'de çalışan danışman (özel danışman değil, para vermiyorsunuz, devlet memuru) atıyormuş. Siz de tüm işlemlerinizi bu danışman üzerinden gerçekleştiriyormuşsunuz. Bu danışman size iş planı hazırlamada yardımcı oluyormuş ve düzgün hazırlanan neredeyse her iş planına destek çıkıyormuş.

Şu an aktif olarak destek alan 2 tanıdığım var, diğer arkadaşların büyük kısmı benim gibi bazı durumlardan ötürü beklemedeler.

Destek alanlardan biri Eskişehir'deki bir AVM'de mağaza açmış. Çok büyük bir proje olmasa da destek alabilmiş. Destek alan diğer kişi de, Bilecek'in Bozüyük ilçesinde bilişim üzerine bir firma açtı.

Ve bu destek alan arkadaşların hiç bir siyasi bağlantısı bulunmuyordu."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti