Şu anda Altına ya da Dolara yatırım yapılır mı?

Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçlarından olan altın ve dolara şu anda yatırım yapılır mı? Son yılların en mantıklı yatırım araçlarından olan Altın ve Dolat fiyatları ne olacak? Şu sıralar Altına ya da Dolara yatırım yapmak mantıklı mı? Altın almalı mı satmalı mı? Tavsiyeler haberimizde...

Şu anda Altına ya da Dolara yatırım yapılır mı?
Bu içerik 5819 kez okundu.

Dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçlarından olan altın ve dolara şu anda yatırım yapılır mı? Son yılların en mantıklı yatırım araçlarından olan Altın ve Dolat fiyatları ne olacak? Şu sıralar Altına ya da Dolara yatırım yapmak mantıklı mı? Altın almalı mı satmalı mı? Tavsiyeler haberimizde...

Son dönemlerde altın fiyatları ve dolar kuru hızlı bir yükseliş grafiği çiziyordu. Ancak geçtiğimiz hafta itibariyle hem altın fiyatları hem de dolar fiyatı düşmeye başladı. Ağustos ayında 109 TL'yi gören altının gram fiyatı Eylül ayında zirve yaparak 112 TL seviyesini geçmişti. Şu anda serbest piyasada altının gram fiyatı 98 TL seviyesinde işlem görüyor. Peki şu anki durum değerlendirilirse Altına ya da Dolara yatırım yapılır mı?

Şu anda Altın almak mantıklı mı?

Altın ve dolar fiyatları dünya üzerindeki diğer bütün değerler gibi, arz-talep sistemine göre ve genel ekonomik koşullardaki değişimlere göre yükseliyor ya da düşüyor. Arz-talep açısından değerlendirdiğimizde şu anda altına olan talep yalnızca yatırım düzeyinde olup, önümüzdeki dönemlerde artmaya başlayacaktır. Bilinen aksine altına talep yükseldiğinde altın fiyatları düşmektedir. Bunu geçmiş yılların yaz mevsiminden önceki altın fiyatları ile yaz mevsimi altın fiyatları arasındaki değişime bakarak görebilirsiniz. Bu durumu bugüne göre değerlendirdiğimizde, bize göre altının gram fiyatı şu anda bu yıl Eylül ayında çıkabileceği en yüksek düzeylere ulaşmıştır. Önümüzdeki dönemlerde Amerikan Merkez Bankası FED'in faiz oranlarını artırmasıyla dolar ve altın fiyatlarında yükselme beklenmektedir. Altın ya da dolara yatırım yapmak isteyenler için bu dönem en mantıklı dönem olarak görülüyor. Zira Aralık ayında FED'in faiz oranlarını kademeli olarak artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Şu anda Dolar almak mantıklı mı?

Dolar da aynı altın gibi dünya genelindeki ekonomik dalgalanmalardan bire bir etkilenen bir yatırım aracıdır. Dolar kurunun yükselmesi ve alçalması Dünya Bankası, IMF, Avrupa Birliği gibi kurumların ekonomi konusundaki adımlarından çok çabuk etkilenmektedir. Bu ekonomik adımlar ülkedeki ekonomik gidişatı olumlu etkiliyorsa, ülke parası genelde dolar karşısında değer kazanır ve dolar kuru düşüş yaşar. Ancak bu adımlar ülkedeki ekonomiyi olumsuz yönde etkiliyorsa, dolar kuru ve diğer bütün yabancı paralar ülkenin parası karşısında değer kazanmaktadır. Ülke dışı faktörler kadar ülke içi faktörler de dolar kuru üzerinde önemli etkiye sahiptir. Altın ya da dolar fiyatları şu sıralar ani düşüşler ya da ani yükselişler yapabilecektir. Bu nedenle dolar ya da altına yatırım yapmadan önce iki kere değil, üç kere düşünmek gerekiyor.

Dolar fiyatı 3,00 TL'nin üzerine çıktığı Haziran ayından bu yana yavaş da olsa düşme eğiliminde görünüyor. Geçtiğimiz hafta başında 2,87 TL olan dolar kuru fiyatı, haftayı 2,82 TL seviyesinden kapatarak yatırımcısına zarar ettirdi.

Şu anda en mantıklı yatırım aracı hangisi?

Dolar ve altın konusunda genel bir değerlendirme yaptıktan sonra, şu sıralar hangi yatırım aracının özellikle küçük yatırımcılar için en mantıklı seçim olacağına da kısaca değinelim.

Dolar ve altın fiyatları genellikle az miktarda da olsa birbirinin tersi oranda çıkış ya da düşüş yaşıyor. Yani dolar kuru yükselirken altın bir miktar düşüyor. Ya da altın yükselirken dolar kuru bir miktar düşüyor. Bunun nedenini ekonomi tarihine şöyle bir göz atarak öğrenebilirsiniz. Bu bağlamda şu sıralar yatırım yaparken, sepetinize her araçtan belirli oranlarda almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Eğer 10.000 TL'niz varsa, bunun yarısını altına yatırırken yarısını da dolara yatırabilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti