Çeyiz Parası Nasıl Alınır ? Çeyiz Parası Kimlere Verilir ? Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır?

Günümüzde birçok çift çeyiz parası alarak evlenme hayalleri kuruyor. Devlette 2016 yılı içinde bu konunun üstüne düşerek çeyiz parası desteğini artırdı. Sizlerde sorunsuz şekilde çeyiz parası nasıl alınır öğrenmek için haberimizi okuyunuz. Haberimizde 2016 yaz tarihinde evlenmek isteyenler için çeyiz parası almanın püf noktaları yer almaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde hazırlanan ve diğer ilgili bakanlıkların da desteğiyle meclise sunulan çeyiz parası ve evlenme yardımı nihayet kanunlaştı.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır ? Çeyiz Parası Kimlere Verilir ? Çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır?
Bu içerik 1690 kez okundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde hazırlanan ve diğer ilgili bakanlıkların da desteğiyle meclise sunulan çeyiz parası ve evlenme yardımı nihayet kanunlaştı. Böylece devlet, ilk defa evlenecek olan ve 27 yaşını doldurmamış genç çiftlere çeyiz parası denilen evlenme yardımı verecek. Bunun için 27 yaş sınırının yanı sıra T.C vatandaşı olmak ve yurtiçindeki herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açtırarak en az 3 yıl boyunca kesintisiz olarak bu hesaba katılım payının ödenmesi gerekiyor. Çeyiz hesabında en az 3 yıl boyunca biriken paranın % 20’si kadarını devlet evlenecek olan genç çiftlere evlenme yardımı olarak veriyor. Çeyiz parası olarak da bilinen evlenme yardımında üst sınır ise 5 bin TL olarak belirlenmiş.

Yani hesapta biriken paranın % 20’si 5 bin TL’yi geçemeyecek. Örneğin çeyiz hesabında en az 3 yıl boyunca 30 bin TL biriktiren ve parasını çekmek isteyen kişiye bu paranın % 20’si olan 6 bin Tl daha verilmesi gerekmektedir. Fakat üst sınır 5 bin TL olarak belirlendiği için bu kişiye çeyiz yardımı olarak 5 bin TL verilecektir. Çeyiz parası, evlenme yardımı konularının ne olduğuna açıklık getirdikten sonra şimdi de çeyiz parası, evlenme yardımı nasıl ve nereden alınır, gerekli evraklar nelerdir onlara bakalım. Çeyiz Parası belgesinin olması yeterlidir. En az 3 yıl süreyle bu hesaba para yatırılmasının ardından kişi bankaya başvurarak parasını talep edebilir. Parasının yanı sıra 5 bin TL ye kadar devlet yardımı da % 20 oranında kendisine verilir. Çeyiz parası, evlenme yardımı nasıl ve nereden alınırsorusunun cevabı görüldüğü üzere buy kadar basittir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti