Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü Mü Ne Zaman Düşecek? Konut Kredisi Hesapla Başvur

Yarın toplanacak olan Merkez Bankası'nın faizleri düşürme ihtimali kuvvetlenirken, bankacılara göre konut kredisi faiz oranları 2 - 3 ay içinde % 1'in altına inmesini beklediklerini belirtti. Konut kredisi faiz oranları düştü mü düşecek mi, konut kredisi hesapla başvur, en düşük faizle konut kredisi veren bankalar...

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü Mü Ne Zaman Düşecek? Konut Kredisi Hesapla Başvur
Bu içerik 2221 kez okundu.

Yarın toplanacak olan Merkez Bankası'nın faizleri düşürme ihtimali kuvvetlenirken, bankacılara göre konut kredisi faiz oranları 2 - 3 ay içinde % 1'in altına inmesini beklediklerini belirtti. Konut kredisi faiz oranları düştü mü düşecek mi, konut kredisi hesapla başvur, en düşük faizle konut kredisi veren bankalar...

Merkez Bankası’nın yarın yapacağı toplantıda faiz indirme olasılığı güçlenirken, bankacılar 2-3 ay içerisinde konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına ineceğini öngörüyorPiyasalar nefesini tuttu, Merkez Bankası’nın yeni başkan Murat Çetinkaya yönetiminde yarın gerçekleştireceği, nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını bekliyor. Toplantıdan faiz indirimi kararı çıkmasına kesin gözüyle bakılırken, tartışmalar daha çok faiz koridorunun üst bandında 0.50 puan mı yoksa 0.75 puan mı olacağı yönünde.
Hatta “Üst bantta 1 puanlık indirim olmalı” diyenler bile var. Öte yandan başta inşaat olmak üzere reel sektör temsilcileri Merkez Bankası’nın olası faiz indiriminin ticari kredilere nasıl yansıyacağını merakla beklerken, tüketiciler de indirimin özellikle konut kredilerinde ne kadarlık bir düşüş sağlayacağını merakla bekliyor.Çünkü konut kredisi faizleri bir süredir ortalama yüzde 1.20-1.25 gibi son yıllara göre yüksek bir oranda seyrediyor. Hal böyle olunca, vatandaş konut alımını ötelerken inşaat sektörü temsilcileri de satışların düşmesinden şikâyet ediyor. Gayrimenkul sektörü temsilcileri konut kredilerinde yüzde 1 faizin psikolojik sınır olduğunu ve faizlerin bu oranın altına düştüğü dönemlerde konut satışlarının arttığını söylüyor. Peki Merkez Bankası’nın yarın yapacağı beklenen faiz indirimi konut kredisi faizlerini nasıl etkileyecek?

GLOBAL KOŞULLAR LEHİMİZE
Konut kredisi faizleri yüzde 1’in altını görecek mi? Öncelikle hemen söyleyelim, konut kredisi faizlerinin düşmesi tek başına Merkez Bankası’nın faiz indirimine bağlı bir durum değil. Ancak, şu anda en düşük oran veren bankada yüzde 1.13 olan konut kredisi faizlerinin yaz aylarında yüzde 1’in altını görmesi artık çok daha olası bir durum. Bankacılar konut kredisi faizlerinde düşüş için sadece Merkez Bankası’nın faiz indiriminin yetmeyeceğini, kredi mevduat oranı yüzde 120’lerde olduğu için Türkiye’ye sıcak para girişinin sürmesi gerektiğini belirtiyor.Hem manşet hem de çekirdek enflasyondaki düşüşün iki ay daha sürmesini bekleyen bankacılar, global koşulların da gelişmekte olan piyasalar lehine seyrettiğine dikkat çekiyor. Bankacılar, önümüzdeki 2-3 ay içinde konut kredisinde yüzde 1’in altının görüleceğini ancak oranın bu seviyelerde kalıcı olup olmadığını global koşulların belirleyeceğini belirtiyor.
KONUT SATIŞI ŞUBATTA YÜZDE 7 ARTTI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, konut satışları şubat ayında yeniden yükselişe geçerken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7, bir önceki aya göre ise yüzde 20.2 artış yaşandı. Türkiye genelinde ocak ayında 84 bin 556 adet olan konut satışı, şubat ayında 101 bin 703’e yükseldi.

BASEL III KRİTERLERİ KONUT KREDİSİNİ TEŞVİK EDİYOR
Mart ayı sonunda devreye giren Basel III kriterlerinin bankaları kefaletle kredi vermek yerine ipotekli kredi vermeye özendirdiğini belirten bankacılar, konut kredilerinin ipoteğe dayalı ve sorunsuz krediler olduğunu söylüyor.
İpotekli kredilerin içinde konut kredilerinin çok yer tuttuğunu söyleyen bankacılar, bu nedenle önümüzdeki dönemde bankaların konut kredilerinde daha iştahlı davranabileceklerini ifade ediyor. Bu yüzden konut kredilerinin yüzde 1’in altını görme ya da yüzde 1’e çok yakınlaşma olasılığının yüksek olduğunu belirten bankacılar, önemli olanın bu seviyelerde ne kadar kalacağı olduğunu söylüyor.
Şu anda yüzde 15-16’larda olan ticari kredi faizlerinin yüzde 13’lere mevduatın da yüzde 11’e inmesinin konut kredilerini de rahatlatacağını belirten bankacılar, yabancı sermaye girişinin tam gaz sürmesinin önemine de dikkat çekiyor.

'KREDİ FAİZLERİ 0.5-1.0 PUAN DÜŞECEK'
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, tüketici kredi faizlerinin önümüzdeki hafta düşeceğini ve kamu bankalarının indirimde daha hızlı olması gerektiğini söyledi. Bulut, TRT Haber’de yaptığı değerlendirmede “Önümüzdeki haftadan itibaren tüketici, konut kredi faizleri 0.5- 1.0 puan düşecek” dedi. Bulut, iki hafta içinde Türkiye’de daha ucuz para bulunacağını öngördü. Bulut, Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Murat Çetinkaya’nın faiz koridorunun üst bandında 50-75 puanlık indirimle göreve başlayabileceğini söyledi. Para Politikası Kurulu yarın toplanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti