Dolar Kaç Lira Oldu? Dolarda Son Durum Nedir? 21 Nisan Perşembe Döviz Fiyatları

Dolarda son durum nedir? Bugün dolar kaç lira oldu? Haftanın sonuna doğru yaklaşırken dolar, 2,81 - 2,82 seviyelerinden işlem görüyor. 21 Nisan perşembe dolar fiyatları, 1 dolar kaç lira oldu, işte detaylar...

Dolar Kaç Lira Oldu? Dolarda Son Durum Nedir? 21 Nisan Perşembe Döviz Fiyatları
Bu içerik 1054 kez okundu.

Dolarda son durum nedir? Bugün dolar kaç lira oldu? Haftanın sonuna doğru yaklaşırken dolar, 2,81 - 2,82 seviyelerinden işlem görüyor. 21 Nisan perşembe dolar fiyatları, 1 dolar kaç lira oldu, işte detaylar...

Dün saat 17:39'da 2.8160/2.8171 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah saat 08:47'de 2.8143/02.8169 seviyesinde bulunuyor.

Dün aynı saatte 3.0029/3.0043 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 2.9965/2.9994, dün 3.1900/3.1916 seviyesinde olan euro/TL ise bu sabah 3.1792/3.1820 seviyesinde bulunuyor.

Merkez Bankası'nın (TCMB)dün yeni başkan yönetiminde gerçekleştirdiği ilk PPK toplantısında beklentilere paralel faiz indirimi ile TCMB politikalarında süreklilik algısı yaratan açıklamaların ardından kur ve faiz gerilerken, piyasalar bugün petrol fiyatlarının seyri ve ECB toplantısını izleyecek.

USLU: ÖNEMLİ DEĞİŞİK OLMAMASI PİYASALARI RAHATLATTI

ING Bank Özel bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, 50 baz puan faiz indirimi sonrasında kurdaki gerilemenin piyasada daha fazla indirim endişelerine işaret ettiğini söyleyerek, "Bunun yanı sıra gelen açıklamada önemli değişikliğin olmaması da piyasaları rahatlattı. Enflasyonda kısa vadede düşüşün devam edeceğinin belirtildiği TCMB açıklaması sonrasında küresel piyasalardaki koşullar da destek verdiği takdirde indirimlerin devam edebileceği beklentisi, tahvil faizlerinin bir miktar daha gerilemesinde rol oynadı" dedi ve şöyle devam etti:

"Tahvil faizlerinde nispeten kısa sürede önemli düşüş yaşanmış olması ve yüzde 9 bileşik faiz seviyesine yaklaşmış olmamız, bundan sonraki olası faiz düşüşünün sınırlı kalacağını düşündürüyor. Düşüşün devam etmesi için yeni bir hikaye gerekiyor. Manşet ve çekirdek enflasyon göstergelerini izleyecek olan yurt içi piyasalarda, küresel risk iştahı belirleyici olacak. Kurda ise her ne kadar dün 2.81'in altı denense de bu seviyenin halen destek olduğu söylenebilir. Petrol fiyatlarındaki yükseliş şu an risk iştahını olumlu etkiliyor ancak devam edip etmeyeceği önemli. En önemli gündem maddesi ise ECB olacak."

PETROL YÜZDE 4 YÜKSELDİ

ABD'de petrol stoklarının beklenenden daha az artması ve petrol üreticilerinin küresel arz oranını düşürmek için hâlâ bir anlaşmaya varabilecekleri umuduyla dün petrol yüzde 4'ün üzerinde yükseldi.

TAHVİLDE SON DURUM

Tahvil-bono piyasasında ise 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot piyasa kapanışında yüzde 9.13, valörde yüzde 9.02'ye kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 9.08 seviyesindeydi.

Beş yıllık gösterge olan 17 Şubat 2021 itfalı tahvil ise spot piyasa kapanışında yüzde 9.15, valörde yüzde 9.02'ye kadar geriledikten sonra son işlemde yüzde 9.05 seviyesindeydi.

Öte yandan dün spot kapanışta yüzde 9.24 seviyesinde olan 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvil yüzde 9.08'e kadar geriledikten sonra valörde son işlemde yüzde 9.13 seviyesindeydi.

TAKİP EDİLECEK KONULAR

Yurtiçinde bugün saat 10.00'da Nisan ayı Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Yurtdışında ise saat 11.30'da İngiltere perakende satışlar, saat 14.45'te ECB faiz kararı, saat 1530'da ABD işsizlik maaş başvuruları ve saat 1700'de ABD Philadelphia Fed endeksi açıklanacak.

GÖZLER 'SÜPER MARİO'DA

ECB'nin faiz oranlarını değiştirmeyeceği tahmin edilirken, ECB Başkanı Mario Draghi'nin ultra genişlemeci para politikasını son dönemlerde özellikle Almanya'dan gelen eleştirilere rağmen savunması bekleniyor.

PPK KARARLARI

TCMB dün faiz koridorunun üst bandını beklentilere paralel 50 baz puan indirirken, küresel görünüme ve enflasyonun trendine bağlı olarak sürmesi beklenen indirimlerin büyüklüğü ve Çetinkaya'nın siyasetten gelen faiz indirimi baskılarını nasıl yöneteceği yakından izlenecek.

Analistler siyasilerin agresif faiz indirimleri konusundaki isteğinin devam etmesine karşın, piyasa beklentilerine paralel adım atan Çetinkaya'nın "ilk sınavını rahat geçtiğini" ancak önümüzdeki dönemde siyasetten gelecek faiz indirimi baskısı ile ekonominin gerçekleri arasında nasıl bir denge kuracağının kritik önemde olacağını belirtiyorlar.

Bankacılar, TCMB'nin 13 ayın ardından Mart'ta ilk kez marjinal fonlama oranını 25 baz puan düşürmesinin ardından bugün yaptığı 50 baz puanlık indirimin eski başkan Erdem Başçı döneminde uygulanan para politikasının bir devamı niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, bunun da TCMB'nin politikalarında süreklilik anlamına geldiğini ve piyasalar açısından pozitif olduğunu belirtiyorlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti