Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Kredi Notu Ne Anlama Gelir? Kredi Notu, kredi başvurusunda tüm bankaların göz önünde bulundurduğu referans notu olarak tanımlanabilir. Yani kredi kullanıcısının o krediyi alabilmesi için gerekli olan şartların ortalaması

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır ?
Bu içerik 830 kez okundu.

Kredi Notu Ne Anlama Gelir?

Kredi Notu, kredi başvurusunda tüm bankaların göz önünde bulundurduğu referans notu olarak tanımlanabilir. Yani kredi kullanıcısının o krediyi alabilmesi için gerekli olan şartların ortalaması anlamına gelir.

Kredi Notu Puanları Nasıldır?

0-500 puan: Kredi kullanma ihtimali en düşük olan puan aralığıdır.

500-800 puan: Kredi kullanma başvuru talebine riskli gözle bakılan, ama ipotek karşılığı ya da kefil göstererek kendisine kredi kullanma imkanı tanınan olan puan aralığıdır.

800-1100 puan: Kredi almada muhtemelen az risk taşıyan puan aralığındaki gruptur.

1100-1400 puan: Kredi ürünlerine ait ödemelerini zamanında yerine getiren ve kredi notunun iyi olduğu grupta yer almaktadır.

1400 puan ve üzeri: Herhangi bir sıkıntı çekmeden kolaylıkla kredi kullandırılan gruptur.?

İnsanların herhangi bir bankadan kredi kullanabilmesi, kredi notunun bankanın aradığı seviyede olmasına bağlıdır. Bu durum, akıllara kredi notu hesaplaması nasıl yapılır ve kredi notu neye göre hesaplanır sorularını getirmektedir.

Kredi notu hesaplaması nasıl yapılmaktadır

Kredi notu daha önce kullanılan kredi ve kredi kartındaki ödeme düzeni göz önüne alınarak hesaplanmaktadır. Kredi notu hesaplamasında birçok nokta göz önüne alınır ve bu noktalar kişinin kredi notunun hesaplanmasını sağlar. Kredi notunun hesaplanmasındaki kriterler şunlardır:

Bankalara olan geri ödemeler: Bankalardan kredi kullanılmışsa, bu kredilerin ödemeleri kredi notunu oluşturan en önemli unsurlardan biridir. Krediler, kredili mevduat hesapları, kredi kartları, rotatif krediler gibi çeşitli krediler bulunmaktadır. Bu kredilerin kullanımında ödemeler düzenli ve tam yapıldığı sürece kredi notu olumlu etkilenir. Fakat ödemelerde herhangi bir eksiklik ya da ve gecikme oluşmuşsa bu durum kredi notunun düşmesine yol açar.

Gelir durumu: Kredi notu hesaplanmada bir başka konu da aylık gelirdir. Kredi ödemelerinde düzen olmakla beraber aylık gelirin yüksek olması, kredi kullanma imkanını yükseltecektir.

Yaş: Kişinin yaşı da kredi notu açısından önemli bir unsurdur. Kredi notu açısından riskli olan yaş aralığı 18-23 arası genç yaş ve 60 üstü yaşlı grubudur.

Çalışma süresi ve kişinin mesleği: Yapılan meslek de kredi notunu etkiler. Bir kuruluşta çalışma süresi ve yapılan meslek kredi notunun değerlendirilmesinde önemlidir.

Ayrıca kredi notu hesaplanmasında gözetilen bir başka oranlama da şöyledir:

Kişinin kredi ve kredi kartı ödeme düzeni %30,  bulunan hesap ve borç gurumu %25, yeni kredi arayışları %20, tüketicinin kredi kullanma yoğunluğu %15 oranında kredi notunda göz önünde bulundurulur.

Kredi kullanmış olan ve düzenli bir ödeme geçmişi olan kişinin kredi notu, hiç kredi kullanmamış veya az kullanmış birine göre daha yüksek olacaktır.

Bu yüzden kredi kullanıcıları, kredi ürünlerinden birine başvurmak istediklerinde kredi hesaplamalarına dikkat etmeli ve bütçesine en uygun krediyi kullanmalıdır. Aksi halde ödemelerde yapılabilecek olası gecikmeler, kişinin kredi notunun düşmesi nedeniyle ileride kredi kullanma ihtimalini düşürecektir.

Kredilerden herhangi birine başvuru yapmadan önce ihtiyaç duyulan miktar doğru hesaplanmalıdır ve bankalar arasında kıyas yapılmalıdır. İşte bu noktada öncelikle bankadaki faiz oranına, daha sonra ise maliyet oranına ve diğer masraflara bakılmalıdır. Yapılan en büyük hata sadece faiz oranı ile hesaplama yapmak ve kredi kullanmaya bu yönüyle karar vermektir.

Kredi notunun yükseltilmesi işlemi nasıl yapılır?

Kredi notunun yükseltilebilmesi için öncelikle yapılması gereken şey, bütün bankalara ait kredilerin ve kredi kartlarına ait borçların düzenli olarak ödenmesi gereklidir. Ödemelerin sürekli olarak aksatılmadan yapılması, kredi notunun yükseltilmesi için en önemli şartlardan biridir. Eğer herhangi bir sebepten ötürü kredi siciliniz bozulmuşsa hemen yapılandırıp düzenli ödeme ile sicilinizi düzeltebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti