En Kolay Bayilik Veren Firmalar Hangileri?

Pek çok insan kendi işinin patronu olmak isterken ne tür bir iş kuracağına karar vermekte zorlanabilir. Devlet iş kuranlara teşvik konusunda gerekli kolaylığı sağlarken iş kurma konusunda kararsız olanlar sıkıntı yaşayabiliyor. Peki iş kurmak isteyenler ne tür bir iş kurmalı?En kolay yapılacak işler hangileri, işte detaylar...

En Kolay Bayilik Veren Firmalar Hangileri?
Bu içerik 2393 kez okundu.

Pek çok insan kendi işinin patronu olmak isterken ne tür bir iş kuracağına karar vermekte zorlanabilir. Devlet iş kuranlara teşvik konusunda gerekli kolaylığı sağlarken iş kurma konusunda kararsız olanlar sıkıntı yaşayabiliyor. Peki iş kurmak isteyenler ne tür bir iş kurmalı?En kolay yapılacak işler hangileri, işte detaylar...

kendi işini kurma yolunda hazırlıklar yaparken, nasıl bir iş kuracağına karar veremeyebilir. Devletin yeni işletme kuranlara özel olarak verdiği teşviklerle iş kurma fikri cazip hale gelse de, ne iş yapacağını bilemeyen girişimci için durum içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Bu durumda daha az riski olan ve denenmiş bir iş fikri olan francising tercih edilir.

Fransicing, bir firmanın bayiliğini almanın genel adıdır. En az risk içeren girişimcilik yöntemidir ve denenmiş ve başarıya ulaşmış bir iş fikri olduğu için, zarar etme olasılığı çok azdır. Özellikle bilindik markalar, bayi ağlarını genişletmek için bu yöntemi tercih ederler. Bayilik veren firmalar genellikle aynı şehirdeki değişik ilçelere francising verirler. Eğer çok yaygın bir firma ise, farklı şehirlerde hatta yurt dışında bile bu firmanın bayiliğini alabilmek mümkün olmaktadır. Ulusal ya da uluslar arası firmaların bayiliğini almak mümkündür.

Hangi Sektördeki Firmalar Daha Kolay Bayilik Verir?

En kolay bayilik veren firmalar gıda ve giyim firmalarıdır. Fast food gıda firmaları olan çiğ köfteciler, kahveciler, hamburger ve pizzacılar sık sık bayilik vermektedir. Tekstil firmaları da kolay bayilik verirler. Özellikle orta segment tüketiciye hizmet veren giyim mağazaları francising konusunda sık tercih edilirler.

Bayilik veren firmalardan bazıları ücret alırken, bazıları da hiç bir ekstra ücret talep etmemektedir. İşletmenin kurulum masraflarının kuran kişiye ait olduğu bu girişimcilik yönteminde, ürünler ana firma tarafından gönderilir ve gerekli durumlarda çalışanlara ve işletme sahibine eğitimler verilir. Bayilik için gereken temel şartlar ortalama bir mağaza alanı, isim hakkı konusu ve diğer detaylar sözleşmede yer alır. En fazla bayilik veren gıda sektörü çiğ köftecilerdir.

Dikkat ederseniz hemen hemen her semtte, bir çok çiğ köfte mağazası görürsünüz. Bu sektörün tercih edilme sebebi 15 ya da 20 bin lira gibi düşük bir sermaye ile kurulabilmesi ve kar oranının genelde fazla olmasıdır. Düşük ücretlere satılan ürünlerin her zaman alıcısı vardır ve az sermayesi olanlar için en ideal bayilik yöntemidir. Daha büyük bir sermaye ile daha farklı işler yapmak istiyorsanız, büyük mağaza zincirlerini takip edebilirsiniz.

Uluslararası Bayilik

Eğer yurt dışında bir işletme açmak istiyorsanız, işletme kuracağınız ülkenin şartlarına uygun bir şekilde işletmenizi kurduktan sonra, bayilik alacağınız şirketin sözleşme şartlarına uygun olarak bayilik almanız mümkün olmaktadır. Endüstriyel ürünler, aksesuar ve oyuncak, halı gibi birçok farklı sektörde de bayiliğini alabileceğiniz mağazalar bulunmaktadır.

Eğer yurt dışındaki bir mağaza zincirinin bayiliğini almak istiyorsanız, merkezin bulunduğu ülkeyi ziyaret ederek, gerekli temasları sağlamalısınız. Öncelikle merkeze telefon açıp, iş fikrinizi özetleyen bir mail göndermeli, daha sonra randevulaşarak yüz yüze görüşmelisiniz. Birçok temas yapacağınızı unutmamalı ve yurt dışından nakliyesini sağlamak zorunda olduğunuz malların sevkiyat hususlarını ve vergileri iyi analiz etmelisiniz.

KAYNAK: http://www.kredinotlari.com/en-kolay-bayilik-veren-firmalar-2016.html

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti