İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Ne Zaman Açılacak?

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü' nün son tabliyesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı törenle yerleştirildi. Asfalt çalışmalarının tamamlanmasının ardından Yalova-Altınova-Gemlik-Bursa etabının içinde yer alan Körfez Geçiş Köprüsü Mayıs ayının sonlarına doğru kullanılma açılacak.

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Ne Zaman Açılacak?
Bu içerik 2013 kez okundu.

İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’ nün son tabliyesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle yerleştirildi. Asfalt çalışmalarının tamamlanmasının ardından Yalova-Altınova-Gemlik-Bursa etabının içinde yer alan Körfez Geçiş Köprüsü Mayıs ayının sonlarına doğru kullanılma açılacak. Bağlantı yollarıyla beraber 12 kilometreyi bulacak Körfez Geçiş Köprüsü yaklaşık 1 saat süren mesafeyi 6 dakikaya indirecek. Köprü tamamlandığında 3 şerit geliş 3 şerit gidiş toplam 6 şerit olarak hizmet verecek. Körfez Geçiş Köprüsü’ nün özellikle yaz aylarında ve bayram tatillerinde oluşan yoğunluğu azaltacağı öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan köprü birleşme töreninde Körfez Geçiş Köprüsü’ nün isminin “Osman Gazi Köprüsü” olarak belirlendiğini söyledi. 29 Ekim 2010 da yapılan temel artma töreninde İstanbul-İzmir otoyolu projesinin tamamının 2018 yılında açılmasının planlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, otoyolun toplam bedelinin 9 milyar doları bulacağını belirtti.

Dünyanın En Uzun 4. Asma Köprüsü

İzmit Dilovası ve Yalova Altınova yı birbirine bağlayan Körfez Geçiş Köprüsü dünyanın en uzun 4. asma köprüsü konumunda. 7 ocak 2016 dan bugüne genişliği 35,93 m olan 113 adet tabliye yerleştirildi. Körfez Geçiş Köprüsü’nün kule yüksekliği 252 m, tabliye genişlikleri 35,93 m, orta açıklığı 1.550 m ve toplam uzunluğu ise 2682 m dir.

Körfez Geçiş Köprüsü Ücreti Ne Kadar Olacak?

Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçirilen Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolu 384 km otoyol ve 49 km bağlantı yolu ile beraber toplamda 433 kilometre uzunluğunda olacak. Otoyolda toplamda 13 km lik tünel bulunuyor. Bu tünellerde çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Toplamda bulunan 20 viyadükten 7 adet viyadük hazır ve 13 adet viyadükte çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Otoyolun Kemalpaşa-Turgutlu-İzmir arasındaki 6,5 km lik kısmı tamamlanarak trafiğe açıldı. Körfez Geçiş Köprüsü’ nün geçiş ücreti 29 Ekim 2010’ daki temel atma töreninde 35 dolar + KDV olarak açıklanmıştı. O gün Dolar/TL kuru 1,43’ tü. Bugün ise Dolar/TL kuru 2,81 seviyelerinde bulunmaktadır. O gün için bir araç 60 TL ye geçebilirken bugünkü kur ile geçiş ücreti yaklaşık 120 TL’ yi buluyor. Eskihisar-Topçular Feribotu için geçiş ücreti binek araçlar için şuanda 60 TL civarinda bulunmaktadır. Geçiş ücretinde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı konusunda ileriki günlerde bilgi verileceği tahmin ediliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti