3. Havalimanı Açılınca İstanbul Atatürk Havalimanının Durumu Ne Olacak?

İstanbul' un 3. Havalimanı' nın İstanbul Grand Airport (IGA) inşaatı tüm hızıyla devam ederken Atatürk Havalimanı' nın akıbetinin ne olacağı belirsizliğini koruyor. Karşılıklı yapılan açıklamalar farklılık gösterirken Atatürk Havalimanı' nda pist genişletme çalışmaları da devam ediyor.

3. Havalimanı Açılınca İstanbul Atatürk Havalimanının Durumu Ne Olacak?
Bu içerik 1433 kez okundu.

İstanbul Atatürk Havalimanı şuanda Türkiye hava trafiğinin %34’ ünü karşılamaktadır. Atatürk Havalimanı’ nın kapasitesi 45 milyon yolcu olarak gözükse de 2015 yılı sonu itibariyle toplamda 62 milyon yolcunun terminallerden geçiş yaptığı belirtiliyor. Bu konuyla ilgili olarak geçen yıl büyük sıkıntılar yaşandığı ve TAV’ ın yaklaşık 80 milyon Euro bedelle İstanbul Atatürk Havalimanı’ nda pist ve yolcu terminallerini genişletme çalışmalarına başladığı belirtiliyor.

İstanbul 3. Havalimanı Açıldığında Atatürk Havalimanı faaliyetine son verecek mi?

İstanbul Atatürk Havalimanı’ nın şuandaki işletmecisi konumunda olan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın açıklamalarında “Atatürk Havalimanı için TAV olarak 2021 yılına kadar sözleşmeleri bulunduğunu ve bu tarihe kadar havalimanının kapanmayacağını bu tarihten sonra da Atatürk Havalimanı’nın “City Airport” modeli şeklinde yeniden ihaleye çıkılacağını” belirtiyor. Bir başka açıklama da İstanbul Grand Aiport (İGA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’ den gelmişti. Nihat Özdemir açıklamalarında “İstanbul Grand Airport (İGA) - İstanbul 3. Havalimanı’ nın ilk bölümü kullanılmaya başlandığında Atatürk Havalimanı’ nın faaliyetine son verileceğini, bağlantı ve kargo işlemleri olmadıktan sonra havalimanının çalışmasının söz konusu olmayacağını” belirtmişti. İstanbul Atatürk Havalimanı’ nın İstanbul 3. Havalimanı (İGA) devreye girdiğinde ne amaçla kullanılacağıyla ilgili olarak Cumhuriyet Halk partisi İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nde (TBMM) Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ a çeşitli sorular yöneltti. Ulaştırma Bakanlığı bu konuya yazılı olarak cevap verdi.

Atatürk Havalimanı Hangi Amaçla Kullanılmaya Devam Edilecek?

Ulaştırma Bakanlığı yazılı cevabında “İstanbul Atatürk Havalimanı’ nın 3. Havalimanı olan İstanbul Grand Airport (İGA) devreye girdiğinde bütünüyle ticari yolcu taşımacılığına kapatılacağı ve sadece genel havacılık, müstakil kargo ve eğitim, bakım-onarım faaliyetleri için hizmette tutulacağı” belirtildi. Ayrıca “İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasının ardından oluşacak durumda, havalimanının işletmecisi TAV firması ile yapılan sözleşme nedeniyle erken fesih gerçekleşeceği talep edilen veya belirlenen tazminat bedelinin bugünden belirlenmediği, fesih tarihine bağlı olarak uluslararası bağımsız denetim firmalarının belirleyeceği ve tarafların müzakere edeceği rakamlar üzerinden tazminat bedelinin sonra belirleneceği” belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti