BES Bireysel Emeklilik Nedir? Mehmet Şimşek'ten Flaş Açıklama

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamalarda Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Şimşek tarafından yapılan açıklamada; BES'e otomatik olarak katılımın önünü açan çalışmaların tamamlandığı ve meclise gönderileceğini ifade etti.

BES Bireysel Emeklilik Nedir? Mehmet Şimşek'ten Flaş Açıklama
Bu içerik 772 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamalarda Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Şimşek tarafından yapılan açıklamada; BES'e otomatik olarak katılımın önünü açan çalışmaların tamamlandığı ve meclise gönderileceğini ifade etti.

Merkez Bankası Başkanlığı'na Murat Çetinkaya'nın atanmasına ilişkin de konuşan Şimşek, ''Gelen arkadaşa olan güvenimiz tam. Piyasa da tepkisiyle bunu ortaya koydu. Bu süreçte kriz anlamında beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğramış oldular.'' dedi.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bir televizyon programında soruları yanıtladı.  Şimşek, Merkez Bankası'nın yeni başkanı Murat Çetinkaya'nın atanma süreciyle ilgili olarak şunları söyledi:

''Her şeyden önce süreç iyi yönetildi. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olur olmaz önümüzdeki döneme ilişkin temel husuları Sayın Başbakananımıza arz etmiştim. Bunların başında da Merkez Bankası Başkanı'nın atanmasının böylesine iyi yönetimesi gerektiğini ifade etmiştim. Atamadan 1 hafta önce oturduk istişare ettik ve birkaç isim üzerinde değerlendirme yaptık. Sayın Başbakanımız Sayın Cumhurbaşkanımız ile istişare ettiler en sonunda da atama konusunda kararı verdik. Yani sürecin iyi yönetildiğini piyasa tepkisinden de görebilirsiniz.

'GÜVEN VEREN BİR ARKADAŞIMIZI SEÇTİK'

Bankanın içinden güven veren deneyimli bir arkadaşımızı seçtik. Ümit ediyorum ki bu iyi başlangıç devam edecek. Gelen arkadaşa olan güvenimiz tam. Piyasa da tepkisiyle bunu ortaya koydu. Bu süreçte kriz anlamında beklentisi olanlar hayal kırıklığına uğramış oldular.'' 

Şimşek, ''İş dünyasından, 'Merkez Bankası'nın (MB) görev tanımı yeniden yazılmalı' açıklamaları var. Katılır mısınız?'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Bu doğru bir tartışma değil. Bu talebin de iş alemi kendileri için ne kadar olumsuz sonuçlara yol açacağını bilse böyle talepleri de ulu orta ortaya koymazlar diye düşünüyorum. Görev tanımı açık. Fiyat istikrarı esastır, onunla çelişmemek ekonomiyi destekleyici politikalar. Bunlar kanunda var. Bunun ötesine ne getirilebilir bilmiyorum. Türkiye önce kalıcı bir şekilde enflasyonu düşük tek haneye düşürmelidir. Görev tanımı tartışmalarını yersiz buluyorum, böyle bir şey gündemimizde değil, böyle çalışma da söz konusu değil.''

''KREDİ FAİZLERİNDE İYİLEŞME OLABİLİR''

Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandında indirim kararını yorumlayan Şimşek, "Küresel para politikasında normalleşme başka bahara ertelendi. Dünya düşük büyüme girdabında. MB'nin indirim kararı sonucu kredi faizlerinde bir miktar iyileşme öngörülebilir. Kredi faizlerinde kalıcı iyilaşme için Türkiye'ye kaynak girişi ve tasarruf oranları artmalı'' diye konuştu.

Şimşek, Türkiye'ye fon girişinin başladığını belirterek, "Bunu faizde ve Hazine'nin borçlanma faizinde gördük. Lira zemin kazandı, enflasyona olumlu yansıyacak" dedi.

'DEVLET BES'TE SADECE KATKIDA BULUNACAK'

BES'e otomatik katılım çalışmalarını tamamladıklarını kaydeden Şimşek sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

"Yeni işe girenler otomatik olarak, iş değiştirenler otomatik olarak bir süreliğine (4 veya 6 aylık bir süre) sisteme tabi tutulacak. Maaşlarından cüzi bir miktar kesilip kendi hesaplarına konulacak. Süre sonunda çalışan sistemde kalmak istemem derse çıkabilecek. İşveren kesintiyi alacak, kaynak işçinin adına yönetilecek. Biz bu adımla işçilere gelecekte sadece devletin emeklilik maaşına bağımlı kalmasını ortadan kaldırıyor olacağız. Vatandaşlarımızın cüzi de olsa gelirinden tasarruf etmesi kendi lehinedir. Devlet olarak bir miktar katkıda bulunacak. Dünya uygulamalarında güçlü bir destek katkısı yok. Biz daha çok devlet katkısı üzerine kurgulanmış bir yapı olacak. Emeklilik hakkı kazandığınızda parayı toplu olarak isterseniz daha düşük, maaş olarak uzun vadeye yayarsanız daha yüksek. Sistemde uzun süre kalırsanız devlet katkısı daha çok olacak. İş değiştiren ve yeni işe giren işçi kardeşlerin tamamı otomatik olarak girecek. Belli bir süre diyelim ki 6 ay kalacak. Bu süre sonunda gönüllülük esası olacak. Devlet katkıda bulunacak. Bu 90'lı yıllırdaki zorunlu tasarruftan farklı süreklilik arz etmeyecek. Belli bir süreliğine olacak. İşçinin hesabı işçinin tercihlerine göre yönetilecek. Devlet sadece katkıda bulunup denetimini yapacak.''

ASGARİ ÜCRET VERGİSİ VE KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Mehmet Şimşek, asgari ücret vergisi için bir çalışma yapmadıklarını söyledi. Şimşek, kıdem tazminatını işçilerin hesabına yatıracak şekilde çalıştıklarını, zamanı gelince paylaşacaklarını ifade etti.

 

BES'e otomatik katılıma ilişkin düzenlemenin hangi aşamada olduğu ve  sistemin nasıl işleyeceğinin sorulması üzerine Şimşek, çalışmaların  tamamlandığını, EKK'da konuştuktan sonra önce Bakanlar Kurulu'na, daha sonra  Meclise sevk edeceklerini söyledi.

Şimşek, uygulanması öngörülen sistem kapsamında yeni işe girenlerin ve  iş değiştirenlerin bir süreliğine otomatik olarak Bireysel emeklilik sistemine  tabi olacaklarını ve maaşlarından az bir tutar kesilerek, profesyonelce  yönetilecek emeklilik hesabına konulacağını belirtti. Belirlenen süre sonunda  işçinin isteğine göre sistemden çıkabileceğini ya da sistemde kalabileceğini  ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

"Biz, bu adımla işçilerimizin gelecekte sadece devletin emeklilik  maaşına bağımlı kalmalarını ortadan kaldıracağız. Bu çok önemli bir konu. Çünkü  devletin emeklilik sistemi, şu anda zaten büyük açıklar veriyor. Şu anda  imkanların en iyi olduğu dönemdeyiz. Çünkü bütçede dengeyi sağladık. Geçen sene  emeklilerimize muazzam ilave artışlar sunduk ama gelecek 10 yıllarda Türkiye'nin  nüfusu yaşlanacak, yaşlı nüfusun getireceği çok ilave yükler var. Aktif-pasif  dengesi daha da bozulacak. Bundan ötürü, bugünden, vatandaşlarımızın bir miktar  da olsa, çok cüzi de olsa gelirinden bir miktarını kenara koyması, tasarruf  etmesi kendi lehinedir. Devlet olarak biz bunu teşvik edeceğiz."

Ücretlerden yapılacak kesinti oranlarının ne olacağının sorulması  üzerine de Şimşek, şunları kaydetti:

"Bir rakam belirledik ama henüz EKK ve Bakanlar Kurulu'nda tartışılıp,  nihai şekli verilmediği için rakama girmeyelim. İşin özü şu, iş değiştiren ve  yeni işe giren işçi kardeşlerimizin tamamı bu sisteme otomatik girecek, belli bir  süre, diyelim maksimum 6 ay kalacak. 6 aydan sonra tamamen gönüllülük esasına  dayalı olacak. Devlet bir miktar katkıda bulunacak, bu sistem bu şekilde bir  taraftan Türkiye'nin tasarruf imkanlarını artıracak ama daha önemlisi  işçilerimizin gelecek için bugünden bir miktar yatırımla ilave maaş imkanına  kavuşması söz konusu olacak."

Bunun zorunlu tasarruflardan çok farklı olduğunun altını çizen Şimşek,  kesilen paranın doğrudan doğruya işçinin bireysel emeklilik hesabına  yatırılacağını belirtti. Şimşek, "Profesyonel bir şekilde yine özel sektör  tarafından işçinin tercihleri çerçevesinde yönetilecek. İşin içinde devlet  olmayacak, sadece katkıda bulunacak, işin denetimini yapacak." dedi.

TRAFİK SİGORTASI

Trafik sigortası düzenlemesine yönelik soruyu da yanıtlayan Şimşek, bu  konuda attıkları adımın oldukça kapsamlı olduğunu vurguladı. Şimşek, "Düzenlemeyi  gelişigüzel yapmadık. Sektörle ve toplumun bütün kesimleriyle tartışarak yaptık.  Bizim edindiğimiz izlenim, sektör bu düzenlemelerle daha öngörülebilir bir yapıya  kavuşacak, bu da prim indirimini beraberinde getirecek." diye konuştu.

Hazine Müsteşarlığının birtakım yetkilerinin bulunduğunu belirten  Şimşek, sektörün kendi kendini disipline etmesini ve doğru uygulamalarla, kamuoyu  nezdinde olayları yönetmesini istediklerini söyledi.  Şimşek, "Yoksa biz de  devreye girebiliriz ama sektörle yaptığımız diyaloglar neticesinde bu hususların  sorunları kökten çözeceği ve beraberinde prim düşüşü getireceği konusunda fikir  birliği içindeyiz. Aykırı bir ses varsa bilemem." değerlendirmesinde bulundu.

Taşeron işçilerin kamuda istihdamı konusunda takvimin nasıl  işleyeceğinin sorulması üzerine Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın konuyla  ilgili kamuoyunu bilgilendirdiğini anımsattı.

Uygulamanın çerçevesinin hemen hemen belli olduğunu dile getiren  Şimşek, "Muhtemelen bu sene içinde, bir şekilde, gerekli düzenlemeler yapılır ve  su süreç başlar diye düşünüyorum. Biz hükümet programımızda öngördüğümüz  taahhüdün çok ötesine geçtik. Hayırlısı olsun." dedi.

Hükümet olarak istihdamı artırmak istediklerini belirten Şimşek, bunun  yanı sıra işçilerin haklarının garanti altına alınmasının da önemli bir konu  olduğunu kaydetti.

İşçi kesimi lehine bu zamana kadar çok sayıda düzenleme yaptıklarını  dile getiren Şimşek, "Bizim kredibilitemiz ortada. Biz diyoruz ki 'Türkiye'de  çalışma çağında olup da tam zamanlı çalışamayacak ciddi bir nüfus var. Gençler ve  kadınlar. Bunların önünü açalım. Yarı zamanlı çalışmayı kolaylaştıralım' Bu,  istihdamı, gelirleri, tasarrufları artıracak, ekonomi büyüyecek, herkes  kazanacak." ifadelerini kullandı.

Düzenlemenin şu anda Mecliste olduğunu hatırlatan Şimşek, düzenlemeye  yönelik itirazları anlamakta zorluk çektiğini belirtti.

'KIDEM TAZMİNATININ EN YÜKSEK OLDUĞU ÜLKEYİZ'  

Kıdem tazminatına dair de görüşlerini paylaşan Şimşek, özel sektörde  çalışan işçilerin yüzde 90'ına yakınının kıdem tazminatlarını alamadıklarına  dikkati çekti. Söz konusu işçilerin haklarının garanti altına alınmasının önemine  işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

"Yük olarak dünyada kıdem tazminatının en yüksek olduğu ülkeyiz. Bu da  iş gücü piyasasını katı hale getiriyor. Bu işi bir fon bağlamında, işçi  kardeşimizin hesabına yatıracak şekilde bir çalışmayı uzun süredir tartışıyoruz.  Zamanı gelince kamuoyuyla paylaşırız ama burada amaç işçimizin kıdem tazminatını  bir anlamda garanti altına almak. Çünkü işveren bir prim olarak onu bir hesaba  yatıracak, yatırdıktan sonra nemalanacak ve işçi kardeşimiz iş değiştirmek  istediği zaman, 'Ben tazminatı alır mıyım, almaz mıyım?' Onu düşünmeyecek.  İşveren de sıkıntıya girdiği zaman, 'İşe yeni eleman alayım veya işten eleman  çıkartayım' sorunuyla karşı karşıya olduğunda ne yapacak? Kıdem tazminatı bir  engel olmayacak."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti