Çeyrek Altın Kaç Lira Oldu? Kapalıçarşıda Altın Alış Satış Fiyatları 27 nisan borsahaber

Haftanın ilk işlem gününde altın fiyatlarında son durum nedir? Çeyrek altın bugün kaç lira oldu? Kapalıçarşı'da altın alış satış fiyatları. İşte 25 Nisan pazartesi altın fiyatlarında son durum...

Çeyrek Altın Kaç Lira Oldu? Kapalıçarşıda Altın Alış Satış Fiyatları 27 nisan borsahaber
Bu içerik 2267 kez okundu.

Haftanın ilk işlem gününde altın fiyatlarında son durum nedir? Çeyrek altın bugün kaç lira oldu? Kapalıçarşı'da altın alış satış fiyatları. İşte 25 Nisan pazartesi altın fiyatlarında son durum...

İstanbul Kapalıçarşı'da 112,80 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altının gramı 113,06  liradan, 743 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 755 liradan, 102,50 liradan alınan 22 Ayar Bileziğin gramı 103,06 liradan satılıyor. Çeyrek altının fiyatı ise 180,70 liradan alınırken, 184,76 liradan satılıyor. İşte altın fiyatları hakkında detaylı bilgiler.

Küresel piyasaların gözü merkez bankalarında. Asya borsaları bu hafta gerçekleşecek olan FED ve Japonya Merkez Bankası toplantıları öncesi kâr satışları yapmalarıyla geriledi.

Asya borsaları yatırımcıların doların son zamanlarda gösterdiği yükselişin ardından bu hafta gerçekleşecek olan Fed ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantıları öncesi kâr satışları yapmalarıyla geriledi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.4 gerilerken, Japonya Nikkei endeksi yenin yükselişe geçmesiyle beraber yüzde 0.8 düştü.

Nikkei endeksinde yatırımcılar aynı zamanda BOJ tarafından Çarşamba günü sona erecek olan iki günlük politika toplantısında yeni bir genişleme adımı atılabileceği haberlerinin ardından endeksin on bir buçuk haftanın zirvesine çıkmasıyla da kâr satışları yaptı.

FED BEKLENİYOR

Fed'in Çarşamba günü gerçekleştireceği politika toplantısında faizleri sabit tutması beklenirken, piyasaların gözü ekonomik görünüme yönelik yapılacak açıklamalarda olacak.

Reuters tarafından yapılan bir ankete katılan ekonomistler Fed'in Haziran'da bir faiz artışına gideceğini ve bunun ardından yıl sonundan önce bir artışa daha gideceğini düşünüyor.

ALTIN FİYATLARI GEÇEN HAFTAYI BÖYLE KAPATTI

İstanbul Kapalıçarşı'da 112,80 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altının gramı 113 liradan, 743 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 756 liradan, 102,50 liradan alınan 22 Ayar Bileziğin gramı 105,50 liradan, 726 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet 741 liradan, 363 liradan alınan Yarım Ziynet 371 liradan, 181 liradan alınan Çeyrek Ziynet 185,50 liradan satılıyor. 

Londra sokaklarının altında gizli bir altın madeni yatıyor

Merkez Bankası’nın da bulunduğu finans merkezinin altında 28 bin metrekareye yayılan devasa alanda bankanın sekiz altın deposu bulunuyor. Toplam 141 milyar sterlini (200 milyar dollar) bulan altın külçelerini saklıyor.

Külçelerin olduğu raflar numaralı. 12 kg ağırlığındaki külçelerin her biri 350 bin sterlin değerinde. Her külçe, yapıldığı altının nerede çıkarıldığına bağlı olarak farklılık gösteriyor.
Burada ne bir ses, ne de koku var. Metalin kokusu yok. Kalın duvarlar da hiç ses geçirmiyor.

Burada dünyanın en önemli ticaret metası bulunuyor. bugün bile hemen hemen her ülkede ticari anlaşmalar altın üzerinden yapılıyor. Altın fiyatı tüketici güveninin barometresi sayılıyor. Piyasada belirsizlik varsa fiyat yükseliyor; seçim öncesi dönemlerde olduğu gibi.

Uzmanlar altını belirsizliğe karşı koruma duvarı olarak görüyor.
Dünya devletlerinin elinde olan altının beşte biri Londra’da bulunuyor. Başkent ve civarındaki depolarda toplam değeri 172 milyar sterlini (248 milyar dolar) bulan 6256 ton altın saklanıyor.

Bu depoların popüler olma nedeni güvenliğin yanı sıra altın ticaretinin merkezine de yakın olma isteği.

Merkez Bankası depoları 1930’larda inşa edildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere’nin altın külçeleri gizlice Kanada’ya gönderilmişti. 1940’larda altın depoları sığınak olarak kullanıldı.

Kaynak : BBC Türkiye

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti