İban nedir nereden öğrenilir? Iban sorgulama nasıl yapılır?

Günümüzde hesaplar arası para transferleri kişiler tarafından çok sık kullanılmaktadır. Karşınızdaki kişiye para gönderebilmeniz için bilmeniz gereken en önemli bilgi iban numarasıdır. Peki, iban nedir nereden öğrenilir?

İban nedir nereden öğrenilir? Iban sorgulama nasıl yapılır?
Bu içerik 1177 kez okundu.

IBAN, mevcut hesaplar yerine yaygın olarak kullanılan, para transferlerinin hızlı, ucuz ve pratik para gönderilmesini sağlayan belli bir standarda göre oluşturulan uluslararası banka hesap numarasıdır. Her ülkenin IBAN numarası farklı uzunluklarda olabilmekle beraber en fazla 34 karakter içermektedir. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkede kullanılmaktadır.

İban numarası neleri ifade etmektedir?

İban numarası Türkiye’de 26 karakterden oluşmaktadır. Bu karakterler aralarında farklı bilgileri temsil etmektedirler. İban numarasının baştaki bölümü ülke kodunu temsil etmektedir. Türkiye için TR olarak IBAN numarasında yerini almıştır. Bunun ardındaki kısımlar kontrol kodu, banka kodu, rezerv alan ve hesap numarasıdır. Bu bilgiler ışığında hesap numaranızı, şube kodunuzu biliyorsanız bankaların kendi sorgulama sistemlerinden iban numaranızı öğrenebilir ve işlemlerinizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz. İban hesap numarası temel olarak para göndermede hataları en aza indirmeyi hedef almıştır. International Bank Account Number anlamına gelen IBAN sayesinde pek çok kişi daha kolay şekilde istedikleri kişilere para transferi yapmaktadırlar.

İban numaranızı nasıl öğrenebilirsiniz?

Mevcut iban hesap numaranızı bankanızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun yanında internet şubenizden, cep şubenizden, ATM’lerden de kolaylıkla iban numaranızı öğrenebilirsiniz. İban numaranız para aktarımlarında önemli bir faktör olduğundan numaranızı kimse ile paylaşmayınız. Numaranızın yazdığı kağıdı mümkün olduğunca güvende tutunuz. Yeni yönetmelikler gereğince iban kullanımı para transferlerinde zorunlu olup kredi kartlarında iban olmadığından kredi kartlarında iban hesap numarası kullanılmamaktadır.

İban kullanımının avantajları nelerdir?

Eskiden günümüze kadar ulaşmış para aktarımı hataları kişileri yeni bir numara sistemi bulmaya itmiştir. Böylece IBAN yaklaşık 33 ülkede yaygın hale gelmiştir. Yanlış hesaba gönderimi hem vakit aldığından hem de maddi olarak kişileri zarara uğrattığından iban numaraları oldukça avantajlı olmuştur. IBAN hesap numaraları ile ISO 13616 no.lu standarda uygun formatta düzenleme yapıldığından ve bankalarca özel bir şifreleme algoritması ile doğruluğu kontrol edilmesi de zorunlu olduğundan para transferlerinde yaşanan hatalar büyük oranda ortadan kalkmıştır. Bunun yanında uzun olması da daha dikkat etmenizi sağlayacak iban avantajları arasında yer almaktadır. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti