Araç Sigorta Fiyatları Listesi - İkinci El Araç Sigortası Fiyatları

Torba yasa ile birlikte zorunlu trafik sigortasında düşüş olması bekleniyor. Araç sahiplerinin yakından takip ettiği müjdeli haber sonunda geldi ve sigorta fiyatlarında düzenlemeye gidiliyor. Peki araç sigorta fiyatları kaç lira olacak? İkinci el araç sigorta fiyatları hesapla sorgula...

Araç Sigorta Fiyatları Listesi - İkinci El Araç Sigortası Fiyatları
Bu içerik 2119 kez okundu.

Torba yasa ile birlikte zorunlu trafik sigortasında düşüş olması bekleniyor. Araç sahiplerinin yakından takip ettiği müjdeli haber sonunda geldi ve sigorta fiyatlarında düzenlemeye gidiliyor. Peki araç sigorta fiyatları kaç lira olacak? İkinci el araç sigorta fiyatları hesapla sorgula...

FİYATLAR 10 KAT ARTTI

2 yıldır yapılan yasal değişikliklerle 10 kata kadar artan poliçe fiyatları, vatandaşa pes dedirtiyor. 2013'te aynı aracı 100 liraya sigortalayan vatandaşa, şimdi 1000 lirayı bulan fiyatlar çıkartan sigorta şirketleri, gider kalemlerinin artmasını bahane ederek vatandaşın alın terine göz dikiyor. Tavan fiyat uygulamasının olmaması, sigorta şirketleri tarafından aynı araca çok farklı fiyat verilmesine sebep olurken, piyasa fiyatı 5-6 bin lira olan araçlara bile bin liralık sigorta fiyatlarının çıkarılması, vatandaşın yaşadığı mağduriyeti gözler önüne seriyor.

 

YENİ YASA VATANDAŞA DEĞİL SİGORTA ŞİRKETLERİNE YARADI

Sigorta piyasası uzmanları, yeni şartların çok acele yürürlüğe konulduğunu ve bazı hassas noktalara dikkat edilmediğini belirterek, prim fiyatlarının aşırı yükseldiğini bildirdiler.

 

KASKOYU SOLLADI

Konuyla alakalı bir açıklama yapan Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük, "Serbest tarife sistemine geçişle birlikte sigorta poliçelerinde tüketiciler lehine, vekalete dayalı bir fiyat avantajının olması bekleniyordu. Ancak uygulamada bunun tam tersi oldu. Trafik sigorta poliçeleri, neredeyse araçların kasko sigortasına eşdeğer bedellere çıkmaya başladı" dedi. Trafik sigortasında serbest piyasa sisteminden vazgeçilmesi gerektiğine vurgu yapan Küçük, "Kaskoyu isteyen yaptırır, trafik sigortası eğer zorunlu ise bunun fiyatını devlet belirlemeli" diye konuştu.

SON olarak 1 Haziran'da yapılan değişiklikle gider kalemlerindeki artışları sebep gösteren sigorta şirketleri, yasal denetleme de olmayınca fiyatları katlayarak arttırdı. Vatandaşlardan gelen tepkilere rağmen fiyatlardan herhangi bir değişim yaşanmazken, 2013'te 100 liraya sigortalanan bir araç, şuan bin liraya varan fiyatlarla sigortalanabiliyor.

Kusursuz araç sahibinin aracında meydana gelecek hasar sonucunda oluşacak değer kaybının da dava açılmasına gerek kalmadan, eksper raporuyla karşılanmaya başlaması, sigorta şirketlerinin maliyetini yükseltince, özellikle ikinci el araçlarda Zorunlu Trafik Sigortası primlerini neredeyse kasko primlerine yaklaştırdı. Öte yandan sigorta piyasası uzmanları, yeni şartların çok acele yürürlüğe konulduğunu ve bazı hassas noktalara dikkat edilmediğini belirterek, prim fiyatlarının aşırı yükseldiğini bildirdiler.

 

SİGORTA ŞİRKETLERİ KENDİ ARALARINDA TARİFE BELİRLİYORLAR

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük sigorta poliçeleri ile alakalı yaptığı açıklamada, Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası'nda, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından serbest tarife sistemine geçildiğini hatırlattı. "Serbest tarife sistemine geçişle birlikte sigorta poliçelerinde tüketiciler lehine, vekalete dayalı bir fiyat avantajının olması bekleniyordu" diyen Küçük, "Ancak uygulamada bunun tam tersi oldu. Trafik sigorta poliçeleri, neredeyse araçların kasko sigortasına eşdeğer bedellere çıkmaya başladı. Kasko isteğe bağlı sigorta iken trafik sigortası zorunludur. Zorunlu sigorta serbest tarifeye geçince, sigorta şirketleri tamamen teknik açıdan fiyat belirliyorlar. Öncelikle karı düşünüyorlar. Piyasada da rekabet ortamı oluşmadığından trafik sigortası artış gösterdi. Bu olayla birlikte, sigorta şirketleri kendi aralarında tarifeyi belirliyorlar" şeklinde konuştu.

 

KASKO İLE TRAFİK SİGORTASI BİRLEŞTİRİLSİN TALEBİ

Tüketicilerin yüksek fiyattan kaynaklanan mağduriyetlerinin ortaya çıkmaya başladığını anlatan Küçük, dernek olarak Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünü fiyatları sabitlemeye, tüketicilerin ekonomik çıkarlarını korumaya yönelik tedbirler almaya davet ettiğini bildirdi. Küçük, trafiğe çıkan araç sayısının her geçen gün arttığını, geniş bir tüketici kısmını ilgilendiren bu konu için acil bir çözüm beklediğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı: "Tüketicilerimizden kasko ile trafik sigortası birleştirilsin talebi geliyor. Böyle taleplere karşıyız. Trafik sigortası karşılıklı üçüncü şahısları koruyan bir sigorta. Trafik sigortası zorunlu olabilir. Bu durum devam etmelidir. Kasko isteğe bağlı olmalıdır fakat trafik sigortasında serbest piyasa sisteminden vazgeçilmeli. Tüketicilerimiz, her bölgeden sigorta şirketleri arasında mukayese yapma şansına sahip değil. Devletin tüketici haklarının korunması adına tedbir alması gerekir. Kaskoyu isteyen yaptırır, trafik sigortası eğer zorunlu ise bunun fiyatını devlet belirlemeli."

 

200 LİRADAN 2 BİN LİRAYA

Geçen yıl aracını 200 liraya sigortalayan vatandaşların, yeni yasayla beraber 2000 liraya varan poliçe fiyatlarıyla karşılaşması ortaya çıkan tabloyu gözler önüne seriyor. Araçların yaşlarına bakılmadan tamamının "değer kaybı" kapsamına alınması, sigorta şirketlerinin fiyat artışındaki en büyük bahanesi olurken, vatandaş el yakan fiyatların düşürülmesi için yeni bir yasal düzenleme bekliyor.

 

SİGORTA PRİMLERİNDE FİYAT KARMAŞASI

Sigorta primlerinde yaşanan karmaşaların sebeplerinden birini de, sigorta şirketleri arasında yaşanan rekabet oluşturuyor. Aracını sigortalatmak için sigorta şirketlerinden fiyat alan vatandaşlar, aynı araç için farklı şirketlerden çok farklı fiyat teklifleri alıyor. Bazı şirketlerin yaptığı teklifler aynı araç için 1500 lira fark edebiliyor. Bir şirket aynı araç için bin lira teklif verirken, başka bir şirket 3 bin liraya varan bir fiyat çıkarabiliyor. Hatta aynı sigorta şirketinin acenteleri bile birbirinden farklı fiyatlar çıkarabiliyor. Acenteler, sigorta şirketlerinden aldıkları primlerden düşerek 50-60 liralık bir indirime gidebiliyor. Farklı bir acente ise müşterisine hediye çeki sunarak teklifini müşterisine cazip kılmaya çalışabiliyor.

 

İLİNE GÖRE PRİMLER

Gelelim, bu yıl trafik sigortasının fiyatının ne olacağına. Araç gruplarına göre, il il sigortaya ödeyeceğiniz fiyatı tablo olarak hazırladık. Merak edenler için söyleyeyim; tablo, Türkiye Sigorta Birliği'nin, 2016 yılı için trafik sigortasında hazırladığı rehber tarifedir. Yani, sigorta şirketlerinin, bu yıl uygulayacağı en düşük fiyatları Birlik, yayınlar ve şirketler de üç aşağı beş yukarı bu primleri uygular. Altını bir kere daha çizeyim, tablodaki fiyatlar, ortalama primledir. Demem o ki, 'ben daha çok prim ödedim' diye hemen tepki göstermeyin. Şirketler bunun üzerine de çıkabilir, altına da inebilir ama bu fiyatlardan daha düşük prim isteyeceklerini pek zannetmiyorum. Tavsiyem, siz yine de bu rakamların yüzde 15 ila yüzde 20 daha koyun.

 

FİYAT DAHA DA ARTAR MI?

Bu yılla ilgili bir fikir daha vereyim. 2015'in ilk yarısında sigorta yaptıranlar, bu yılın ilk yarısında yenilemeleri geldiğinde yüzde 80 ila yüzde 100'e yakın fiyat artışları ile karşılaşabilirler. Çünkü geçen yılın ilk 6 ayında primler nispeten daha düşüktü. Ancak geçen yılın ikinci yarısında poliçe yaptıranlar, yine bu yılın ikinci yarısında yenilemeleri geldiğinde yüzde 20 ila 35 arasında bir fiyat artışı ile karşı karşıya kalacaktır. Çünkü geçen yılın ortasından itibaren fiyatlar yüzde 100'lere varan oranlarda artmıştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti