Avrupa Vizeler Kalktı Mı Ne Zaman Kalkacak? Vize Muafiyeti Ne Zaman Başlayacak?

Avrupa ile vizeler kalktı mı ne zaman kalkacak? Vize muafiyeti ne zaman başlayacak, hangi ülkelere vizesiz gidilecek? Pasaport harç ücretleri kalkacak mı, işte detaylar.

Avrupa Vizeler Kalktı Mı Ne Zaman Kalkacak? Vize Muafiyeti Ne Zaman Başlayacak?
Bu içerik 1312 kez okundu.

Avrupa ile vizeler kalktı mı ne zaman kalkacak? Vize muafiyeti ne zaman başlayacak, hangi ülkelere vizesiz gidilecek? Pasaport harç ücretleri kalkacak mı, işte detaylar.

Vize muafiyeti ne zaman sorusu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun  kısa süre önce yapmış olduğu açıklama ile gündeme gelmeye başladı. Vize, bir ülkeye girmek ya da  bir ülkeden çıkmak için yetkili makamlardan alınması gerekli izin anlamına gelmektedir. Vize aynı zamanda, pasaporta, onu kullanarak ülkeye girilebilmesi için yapılan onaydır. Vize, pasaportu veren otoriteyi yani devleti tanıma anlamı da taşır. Yabancıların Türkiye'ye girişinde pasaport dışında giriş vizesi de gereklidir. Çok sayıda ülke vize uygulaması yapmaktadır.

AB Avrupa vize muafiyeti ne zaman kalkacak? Avrupa Vize muafiyeti ‘nin Haziran ayında başlayacağını belirten Davutoğlu, konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “Gereken adımları ve yasaları çıkaracağız. Önümüzdeki iki ay içerisinde ilgili 9 kanunu çıkarmamız lazım. Buradan muhalefet partilerine de sesleniyorum. Bu kanunların acil çıkması lazım” sözlerine yer verdi. Reuters haber ajansı haberinde, Brüksel'de yapılan Türkiye-AB zirvesinde tarafların taslak metni üzerinde pazartesi anlaşmaya varamadıklarını ancak birçok AB liderinin taslağa sıkacak baktığını aktardı. Schengen vizesi kalkacakmı? Vatandaşların en fazla merak ettiği konular arasında yer alıyor. Vize mafiyeti kalktımı, ne zaman kalkacak? 

AVRUPA VİZE MAFİYETİ NE ZAMAN

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yapmış olduğu açıklama sonrasında gündeme gelen Vize Muafiyeti ilgili olumlu gelişlimeler yaşanıyor. Ahmet Davutoğlu’nun; Avrupa Vize muafiyeti‘nin Haziran ayında başlayacağını belirtmesi ve konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada “Gereken adımları ve yasaları çıkaracağız. Önümüzdeki iki ay içerisinde ilgili 9 kanunu çıkarmamız lazım. Buradan muhalefet partilerine de sesleniyorum. Bu kanunların acil çıkması lazım” sözlerine yer vermesi vize nedeniyle birçok Avrupa ülkesine gidemeyen vatandaşlar için umut oldu. Reuters haber ajansının haberinde, Brüksel'de yapılan Türkiye-AB zirvesinde tarafların taslak metni üzerinde pazartesi anlaşmaya varamadıklarını ancak birçok AB liderinin taslağa sıkacak baktığını aktardı.

VİZE MUAFİYETİ HANGİ ÜLKELERİ KAPSIYOR?

Vize muafiyeti, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Vize Serbestisi Anlaşması tüm AB ülkelerini kapsamıyor. Danimarka, İngiltere ve İrlanda vize serbestisi anlaşmasının dışında kalan ülkeler. İngiltere ve İrlanda AB’nin özgürlük, güvenlik ve adalet alanlarında farklı kurallara tabi olduklarından, AB’nin vize politikası ve geri kabul anlaşmaları bu iki ülkeyi bağlamıyor. Danimarka ise Schengen üyesi ülkeler arasında yer alıyor ve vize anlaşmalarının tarafı. Ancak Danimarka’nın Schengen sistemine koyduğu çekince nedeniyle Geri Kabul Anlaşması bu ülkede uygulanmayacak. Bu nedenle, Türkiye ile Danimarka arasında yeni bir geri kabul anlaşması yapılması gerekiyor.

 

VİZE MUAFİYETİ İÇİN 9 KANUNUN ÇIKMASI GEREKİYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa ile vize muafiyetinin Haziran ayında başlayacağını belirterek, “Gereken adımları ve yasaları çıkaracağız. Önümüzdeki iki ay içerisinde ilgili 9 kanunu çıkarmamız lazım. Buradan muhalefet partilerine de sesleniyorum. Bu kanunların acil çıkması lazım” dedi. Reuters haber ajansı bugün Brüksel'de yapılan Türkiye-AB zirvesinde tarafların taslak metin üzerinde Pazartesi günü anlaşmaya varamadıklarını ancak birçok AB liderinin taslağa 'sıcak baktığını' aktardı. Anlaşma taslağı; mülteci sorununun çözümü için Ankara'ya 3 milyar euro daha mali yardım yapılmasını ve geri kabul anlaşmasının koşullarının yerine getirilmesi koşuluyla Türkiye vatandaşlarının en geç Haziran ayı sonundan itibaren Schengen Bölgesi'nde vizeden muaf tutulmalarını öngörüyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in özel kalemi Martin Selmayr, Twitter hesabından açıklamasında "Mülteci krizinin çözümü için Avrupa Konseyi'nde yapılan zorlu görüşmelerde iyi ilerleme sağlandı" dedi.

 

'Çalışmaya devam edeceğiz'

Reuters haber ajansına konuşan bir AB yetkilisi ise Avrupa Birliği liderleri ile Türkiye'nin anlaşmaya ilişkin Pazartesi günü bir karara varamayacaklarını ve önerilerle ilgili gelecek günlerde çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Reuters'a sızan anlaşma taslağına göre, Türkiye'ye Suriyeli mültecileri barındırması karşılığında 2018 yılı sonuna dek 3 milyar euro daha ödenecek. Böylece Türkiye'ye yapılan yardım iki katına çıkmış olacak. Türkiye, Suriyeliler de dahil olmak üzere olarak Yunan Adaları'na giden tüm mültecileri geri alacak. AB üyeleri de, bu şekilde Türkiye'de kabul edilen her Suriyeli mülteci karşılığında bir Suriyeli mülteciyi topraklarına alacak.

SCHENGEN MUAFİYETİ

Taslağa göre, Yunan adalarına kaçak yollarla giden Suriyeli mültecilerin hepsi geri gelecek.

Karşılığında Avrupa Birliği de aynı sayıda mülteciyi Türkiye'den alacak.

Türkiye vatandaşlarının Schengen Bölgesi'nde vizeden muaf tutulmasına yönelik takvim de öne çekilecek.

Daha önce varılan geri kabul anlaşmasının tüm koşullarının yerine getirilmesi halinde Türkiye vatandaşları, Haziran ayı sonundan itibaren Schengen Bölgesi'ndeki ülkelere vizesiz seyahat edebilecek.

Taslak anlaşmada, "Türkiye'nin tam üyelik müzkerelerinde yeni fasılların açılması için gerekli hazırlıkların yapılması" ifadesi de yer alıyor.

 

Schulz: Üyelik konusu ayrıca tartışılmalı

Reuters'a konuşan AB yetkilisi "Bazı ülkeler bu fikri gerçekten çok sevdi fakat anlaşmayı, hazırlık süresi olduğu için bu gece kabul edemezler" dedi ve önerileri memnuniyetle karşılasalar da bir gün içinde imzalanamacağını belirtti.

VİZE MUAFİYETİ HABERİ SEKTÖRDE YANKI BULDU “ İŞLER YARI YARIYA AZALACAK”

Vize muafiyetinin gündeme gelmesinden sonra, Avrupa başta olmak üzere Türkiye’den vize isteyen ülkeler için vize aracılığı yapan sektörden bir isimin konu ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmesinde  “bu durumun gerçekleşmesi durumunda işlerin yarı yarıya azalacağını” söyledi. Konuyu değerlendiren Yetkili, “Şu anda Avrupa’ya gitmek için istenen Schengen vizesi 25 ülkeyi kapsıyor. Vizeler kaldırılırsa, bu alandan elde edilen gelir tabii ki de azalacak. Ama vize işlemleri yapan şirketler için kepenk kapatma tabii ki olası değil çünkü Türkiye’den vize isteyen ülkeler hala var. ABD, Kanada, Çin şimdi bir de Rusya. Ancak işlerin yarı yarıya azalacağını söyleyebilirim rahatlıkla” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti