Emekli Vergiden Muaf Olacak - Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi

Emlak vergisi ilk taksidini halen ödemeyenler dikkat. Evi, arsası olanlar için süre daralıyor. Eğer emlak verginizi gecikme faiziyle birlikte ödemek istemiyorsanız elinizi çabuk tutun. Emekli ve işsiz olanlardan tek konutlu olanlar vergiden muaf...

Emekli Vergiden Muaf Olacak - Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi
Bu içerik 668 kez okundu.

Emlak vergisi ilk taksidini halen ödemeyenler dikkat. Evi, arsası olanlar için süre daralıyor. Eğer emlak verginizi gecikme faiziyle birlikte ödemek istemiyorsanız elinizi çabuk tutun. Emekli ve işsiz olanlardan tek konutlu olanlar vergiden muaf...

Bu tür taşınmazı olan kişiler Emlak Vergisi ödemekle yükümlü. 
 
Emlak Vergisi ödeyecek kişilerin gayrimenkulün bulunduğu belediyelerin emlak servislerine müracaat edip bildirimde bulunmaları gerekiyor. 
 
Emlak bildirim formları belediyelerden temin edilebiliyor. Bildirim için tapu fotokopisi, binalar için yapı kullanma izin fotokopisi ile kimlik ve adres bilgileri gerekiyor. 
 
Peşin ya da iki taksit Bildirimi yapüan gayrimenkullerle ilgili vergi ödemeleri peşin olduğu gibi iki ayrı taksit halinde ödenebiliyor. 
 
Genelde taksit seçeneği tercih ediliyor. 2016 yılına ilişkin Emlak Vergisi'nin ilk taksidi Mart-NisanMayıs aylarmda ödeniyor. 
 
Yani 31 Mayıs'a kadar süre var. Verginin ikinci taksidi ise Kasım ayı içinde ödenmek zorunda. Emlak vergisinin zamanında ödemeyen mükellef geciken taksit için her ay gecikme cezası ödüyor. 
Ödeme için üç yol Gecikme faizi her ay yüzde 1.40 olarak uygulanıyor. Arsa, arazi, mesken ve işyerine ait vergiler asgari rayiç değerleri üzerinden hesaplanıyor. Ödemeler belediyelerin gişelerinde yapüabildiği gibi internet (e-belediye) sistemi üzerinden de kredi kartıyla yapılabilir.

Ayrıca isteyenler PTT aracılığı ile vergi borcunu ödeyebiliyor. 
 
KİMLER ÖDEMEYECEK? 
 
Hiçbir geliri olmayanlar, işsizler, ev hanımları, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri, 'SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'ndan aldıkları aylıkla geçinenler ile bu kişilerin dul, yetimleri Emlak Vergisi ödemiyor. 
 
Bu imkandan faydalanmak için evin brüt alanının 200 metrekareyi aşmaması ve sadece 'bir' konutun olması gerekiyor. Arsası, iki veya üzeri konutu olanlar, tek konutunu işyeri olarak kiraya verenler vergi ödüyor. 
 
Sıfır oranlı Emlak Vergisi için evde oturmak gerekmiyor.  Vergi ödememek için belediyeye başvuru şart. 
 
2016'da ev aldıysanız... 

 
Emlak Vergisi Kanunu'nun 5'inci maddesine göre; yeni inşa edilen binalardan ev alanlarda, evi aldığı tarihi izleyen 5 yıl boyunca evin Emlak Vergisi değerinin dörtte biri (yüzde 25'i), beş yıl süreyle vergiden muaf tutuluyor. Beş yıllık süre, iskanın alındığı ve müteahhit tarafından faturanın kesildiği tarihten itibaren başlıyor. 2016'da satılan evin Emlak Vergisi'ni satıcı öder.Alıcı ilk yıl vergi ödemez.
 
Ödeme 2017'de başlar.  Bildirim şart 2016 yılı içinde yeni ev alanların yü bitmeden önce bağlı oldukları belediyelere tapularıyla müracaat ederek Emlak Vergisi bildiriminde bulunması gerekiyor, tik yıl vergi ödenmemesine rağmen süresinde, bildirimde bulunmayanlar vergi cezası ve gecikme faizi ödüyor. Bildirimde kişisel bilgi ve gayrimenkulle ilgili özet bilgiler (ada, parsel, pafta gibi) yer alıyor. Belediye bu bilgilere dayanarak vergi hesaplıyor.  (POSTA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti