1 Dolar Kaç Lira Oldu? 30 Nisan Cumartesi Dolar Fiyatları

Dolar fiyatlarında son durum nedir, bugün dolar kaç lira oldu, dolar bugün ne kadar? 29 Nisan Cuma günlük döviz kurları ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

1 Dolar Kaç Lira Oldu? 30 Nisan Cumartesi Dolar Fiyatları
Bu içerik 1329 kez okundu.

Dolar fiyatlarında son durum nedir, bugün dolar kaç lira oldu, dolar bugün ne kadar? 29 Nisan Cuma günlük döviz kurları ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırmaması ve ekonomik göstergeleri izleyeceğini açıklaması ardından dün büyümenin beklentilerin altında gelmesiyle dolardaki değer kaybına paralel dolar/TL yönünü aşağı çevirirken, kurda dış piyasalardaki gelişmelere paralel bir seyir bekleniyor. Dolar 2,80'nin üzerinde işlem görürken, uzmanlar bu kritik eşiğin kırılıp kırılmadığının takip edileceğini söyledi.

Dün akşam saatlerinde 2.8132/2.8144 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah saat  2.8085/2.8100 seviyesinde işlem görüyordu.

Dolar ilerleyen saatlerde 2,80 seviyesine geriledi ve Kasım 2015'te görülen seviyeye inmiş oldu. 

Bu da son beş ayın en düşük seviyesi anlamına geliyor. 

Dün aynı saatte 2.9984/2.9999 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.0036/3.0054, 3.1833/3.1852 seviyesinde olan euro/TL ise 3.1991/3.2009 seviyesinde bulunuyor.

BUGÜN 2.80 SEVİYESİ İZLENECEK

Bir bankacı, "Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) para politikasında daha fazla genişlemeye gitmeme kararı yenin dolar karşısında değerlenmesini sağladı. Hatta Yen, dolar karşısında son 18 ayın en güçlü seviyesine geldi. Öte yandan beklentinin altında gelen büyüme verisi, Fed'in faiz artırımı için aceleci davranmayacağını düşüncesini destekleyerek doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Bugün dolar/TL'de dış piyasalara paralel bir hareket bekliyoruz, 2.80 seviyesinin kırılıp kırılmayacağı izlenecek. Tahvil piyasasında ise kurdaki gerileme ve gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahı ile sınırlı düşüş görülebilir" dedi.

Fed Çarşamba günü sonlanan toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek sabit tutarken, Haziran ayında bir faiz artışı için kapıyı açık bıraktı fakat ABD ekonomisinde yavaşlama sinyalleri görüldüğü bir dönemde faizleri artırmak için aceleci olmadığı sinyallerini de verdi.

Öte yandan ABD'de gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesi öncü veriye göre yılın ilk üç ayında yüzde 0.5'e gerileyerek beklentilerin altında gerçekleşti.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) ise piyasaların düşük küresel talep, yendeki yükseliş ve zayıf tüketimin ekonomik toparlanmayı tehdit etmesinden dolayı parasal destek programını genişleteceği beklentilerine rağmen politikada bir değişiklik yapmadı.

TAHVİLDE SON DURUM

Tahvil-bono piyasasında ise 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.17, valörde son işlemde yüzde 9.27 oldu.

Beş yıllık gösterge olan 17 Şubat 2021 itfalı tahvil ise dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.11, valörde son işlemde yüzde 9.11 oldu.

Öte yandan 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.25, valörde son işlemde yüzde 9.29 oldu.

TCMB DÜN DÖVİZ SATIM İHALESİ AÇMADI

TCMB dün günlük döviz satım ihalesi açmazken, bugünkü ihale için ise minimum satış tutarını sıfır olarak ilan etti.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, 26 Nisan'da yılın ikinci enflasyon raporuna yönelik toplantıda, döviz rezervlerinde brüt rezervlerin dikkate alınması gerektiğini ve koşullar devam ettikçe rezerv biriktirme niyetinde olduklarını söyleyerek, BOTAŞ'a yapılan döviz satışlarının da bu yıl kademeli olarak azalmasını beklediklerini belirtmişti.

Geçen yıl Ağustos ortasından 25 Şubat'a kadar her gün 60 milyon dolar ya da civarında döviz satışı gerçekleştiren TCMB, söz konusu tarihten sonra tutarı 30 milyon dolara, Mart sonunda ise 20 milyon dolara çekmişti.

PİYASALARDA GÜNÜN GÜNDEMİ

Yurtiçinde bugün saat 10.00'da Mart dış ticaret dengesi ve birinci çeyrek turizm gelirleri açıklanacak.

Yurtdışında ise saat 12.00'de euro bölgesi TÜFE, saat 15.30'da ABD kişisel gelirler ve çekirdek PCE, saat 1645'te ABD Chicago PMI ve saat 1700'de ABD Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti