Bankacı Olmak için Hangi Bölüm Okumalı? Bankacılık Eğitimi

Finans ve bankacılık sektörünün yaşadığı gelişimler hızla artış sağlarken, buna bağlı olarak bu sektöre ilgi yoğunlaşmaktadır. Bankacılık sektörü, temiz ve nezih bir ortamda sağlandığı gerekçesi ile pek çok kişi bankacı olmak isteyebilir. Ofis ortamı, sizler için tercih edilir bir ortam olabilir.

Bankacı Olmak için Hangi Bölüm Okumalı? Bankacılık Eğitimi
Bu içerik 6410 kez okundu.

Çalışma saatleri, giyim tarzı, sosyal haklar, çalışma rahatlığı ya da maaşların sizlere uygun olması, bu konuda karar vermenizde etkili oluyor da olabilir. Peki, hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için ve bankaci olmak icin hangi bolum okunmali biliyor musunuz?

                Bankacı olmak isteyenler, üniversite bölümleri olarak, bankacılık sektörü ya da bankacılık ile ilgili alt sektörler için eğitim verenler tercih edilmelidir. Yani, bankacılık ve sigortacılık bölümleri ile eğitim almak gerekmektedir. Bunun yanı sıra liselerde de bankacılık, bilgisayarlı muhasebe, emlak, muhasebe, işletme, borsa hizmetleri, dış ticaret gibi eğitim veren meslek liselerinde eğitim görmüş öğrenciler, direkt olarak ön lisans programlarına da geçiş yapabilmektedir. Yani meslek lisesi okumuş kişiler, bankacılık sektörüne uygun olan bu bölümleri, üniversite sınavına girmeden direkt olarak ön lisans programlarından tercih edebilirler.

                Lise de okuyan kişilerde, ÖSYM tarafından her yıl yapılmakta olan seçme sınavlarına giriş yaparak, EA yan eşit ağırlık puanı üzerinden değerlendirilerek, ön lisans ya da lisans programlarına alınabilmektedir. Eğer ki her hangi bir bankacılık ön lisans programına yerleştiyseniz, yine okullarınız bittikten sonra girebileceğiniz DGS ile birlikte, lisans programlarına da geçiş yapabilirsiniz.

Bankacılık lisans programları

                Kısaca, bankacılık lisans programları hakkında da bilgilere yer vererek, yardımcı olalım.

Bankacılık ve finans Ekonomi İktisat Sermaye piyasası Uluslararası finans

Gibi bölümlere geçiş yapabilirsiniz.

                Elbette ki bu bölümleri bitirmiş olsanız da, direkt olarak iş sizleri bekliyor olmayacak. Bu sektörde bazı şartların taşınması gerekmektedir. Çalışma ve fiziksel şartlar, matematik ve ekonomi konusunda da iyi derece yapmış olması gerekiyor. Bu alanlarda kendini başarılı gören kişiler, yapılan sınavlardan da kolaylıkla geçebilecektir. Bunun yanı sıra elbette ki bir de mülakat durumu ortaya çıkıyor. Fakat Sabırlı, dikkatli ve azimli olan her kimse, amacına ulaşarak, tüm bu zorlukların altından kalkabilecektir. Bundan sonra huzurlu ve sakin bir ortamda çalışmak ise sizlere kalıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti