Miraç Kandili 2016 Ne Zamandır? Miraç nedir, Miraç Kandili İbadetleri Nelerdir?

Miraç Kandili 2016 yılında 3 Mayıs Salı gününe denk gelmektedir. Hicri Takvime göre Receb Ayının 26 gününü 27. gününe bağlayan gece kutladığımız miraç kandili miladi takvime göre değişiklik göstermektedir. 2015 yılında Miladi takvime göre 15-16 Mayıs tarihlerine denk gelen Miraç Kandili 2016'da 3-4 Mayıs tarihlerine denk geliyor.

Miraç Kandili 2016 Ne Zamandır? Miraç nedir, Miraç Kandili İbadetleri Nelerdir?
Bu içerik 718 kez okundu.

Miraç Kandili gününde Ne oldu?

Bu özel günde Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v) Rivayete göre gece vakti Kâbe’den alınıp Burak adı verilen bineğin üstünde Mescid-i Aksa'ya kadar götürülmüş, Burak adlı bineğini Beytül Makdis'in (Süleyman Mabedi) kalıntılarının güneybatı duvarına bağlamıştır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) sırasıyla eski Aksa denen bugünkü El-Aksa Camiinin altındaki yerden Mescid-i Aksa alanına girmiş, oradan Kubbet-üs-sahra'nın bulunduğu alana geçmiş ve orada Hz.İsa, Hz.Musa, Hz.Zekeriya peygamberlerle buluşmuştur. Günümüzde Nebi Minberi' nin bulunduğu alanda bütün peygamberlere namaz kıldırmış, oradan da Miraç Minberi' nin bulunduğu alandan göğe yükselmiştir.

İsra suresinin başlangıç ayetinde bu kutlu ve özel yolculuğun ilk aşaması şöyle anlatılır: “Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed'i) bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa'ya götüren Allah'ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.

 

Miraç nedir?

Miraç bir arınma ve Allah’a yükseliştir. İnsanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikâyesidir. Sadece Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve varlığın düzeylerinde, hakikat göğünün katmanlarında değil, insanlığın Allah’a ulaşan yolunun duraklarında da gerçekleşmiş kutlu bir yolculuktur.

 

Miraç Kandili İbadetleri Nelerdir?

Recep Ayı içerisinde bulunan iki kandilden biri olan Miraç Kandili ibadetleri son derece önemli ve kat be kat fazla sevap kazandırdığı rivayet edilmiştir. Genel olarak Miraç orucu tutmak, Hz. Muhammed(S.A.S.)’e salat ve selam eylemek, tevbe istiğfar etmek genel olarak yapılabilecekler arasındadır. Ayrıca bu geceyi namaz kılarak ve ibadetle meşgul olarak geçirmek de çok büyük sevaba kaynak olur. Mirac kandili gündüzü ve gecesini cemaatle namaz kılmaya çalışmak gerekir. Kaza namazı borcu olan kişiler bolca kaza namazı kılabilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti