Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Destek Başvuru Nasıl Yapılır? 2016 Çiftçi Destek Şartları

Ülke genelinde genç çiftçilere 30 bin lira destek için başvurular devam ediyor. 12 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan başvurular için artık son 1 hafta. Peki çiftçi hibe desteğinden kimler yararlanacak? 30 bin lira hibe başvuru şartları nelerdir son başvuru tarihi ne zaman, işte detaylar...

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe Destek Başvuru Nasıl Yapılır? 2016 Çiftçi Destek Şartları
Bu içerik 1609 kez okundu.

Ülke genelinde genç çiftçilere 30 bin lira destek için başvurular devam ediyor. 12 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan başvurular için artık son 1 hafta. Peki çiftçi hibe desteğinden kimler yararlanacak? 30 bin lira hibe başvuru şartları nelerdir son başvuru tarihi ne zaman, işte detaylar...

Genç çiftçi 30 bin tl destek başvurularında sona yaklaşılıyor. 12 Mayıs 2016 tarihinde sona erecek olan hibe desteği için rekor düzeyde başvuru yapıldı. GTHB, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu yıl uygulamaya konan proje kapsamında 2016 yılında Genç Çiftçilere hibe desteği verilecek. Genç çiftçilere alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması amacıyla 13 Nisan tarihinde destek başvuruları alınmaya başladı. Nisan ayının başlarında başlayan başvurular mayıs ayının ilk haftasında sona erecek. Peki, Genç Çiftçi GTHB hibe desteği başvurusu nasıl yapılacak? Yaklaşık olarak bir ay sürecek olan başvurular 12 Mayıs 2016 tarihinde sona erecek. Peki, Genç işçi hibe desteği şartları ne? Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması ve genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklemesi amacıyla oluşturulan proje yoğun ilgi görüyor. Genç Çiftçilere hibe desteği başvurusu nasıl yapılır? Kırsal alanda yaşayan genç çiftçilere 30 bin tl hibe ödemesi projesinin başvuruları ne zaman sona erecek? nereye, kimler başvuruda bulunabilecek? GTHB başvuru şartları ve gerekli evraklar neler? sorularının cevabını haberin ayrıntılarında bulabilirsiniz.

GENÇ ÇİFTÇİ 30 BİN TL HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
Genç çiftçi desteği başvuruları devam ediyor. GTHB tarafından genç çiftçilerin istihdama katkısı ve gelir düzeylerinin yükseltilmesi amacıyla başlayan hibe desteği projesinin başvuruları başlıyor. Kırsal alanda yaşayan genç çiftçileri desteklemek amacıyla oluşturulan 30 bin liralık hibe desteği ödemesi projesinin başvuruları 13 Nisan 2016 Çarşamba başladı.

30 BİN TL HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN SONA ERECEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan GTHB hibe projesi ve söz konusu hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçiler; başvurularını 13 Nisan - 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine yapmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

BAKAN SN. FARUK ÇELİK GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ İÇİN BAŞVURU YAPAN KİŞİ SAYISINI AÇIKLADI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Faruk Çelik Genç Çiftçi projesine başvuru yapan kişi sayısını açıkladı. Genç Çiftçi Projesine yoğun talep var söz konusu başvurular nereden yapılıyor?  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 30 yaşın altındaki genç çiftçi adaylarına projelerinin onay alması karşılığında 30 Bin TL'ye kadar hibe desteği veriyor. Söz konusu projeye ön başvuru yapan genç çiftçi adayının sayısı 370 bini geçerken, 135 bin genç çiftçi adayı ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ( GTHB ) il ve ilçe müdürlüklerine evraklarını teslim etti.

HİBE BAŞVURULARINDA REKOR SEVİYEDE ÖN BAŞVURU YAPILDI!

Hibe başvuruları ile ilgili olarak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Faruk Çelik genç çiftçi hibe başvuruları ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada; internet üzerinden yapılan başvuru sayısının 370 bine ulaştığını, evraklarını GTHB il ve ilçe müdürlüklerine teslim edenlerin sayısının 135 bin'e yaklaştığını dile getirdi. Başvuruların çok büyük bir çoğunluğunun hayvansal üretim odaklı olduğunu dile getiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Faruk Çelik , 5 bin 700 genç çiftçi adayının ise bitkisel üretim projelerinin desteklenmesi için başvuru yaptığını belirtti.

HAKSIZ YERE HİBE DESTEĞİ ALAN 5 YIL DESTEK ALAMAYACAK

Vali Yardımcısı Ahmet Türköz "Tebliğin amacı, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsal genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesidir’’ şeklinde konuştu. Hibe konusu ile ilgili yapılan sunumda; Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin genç çiftçilerde aranan şartlar, başvuru evrakları, hibe sözleşmesi öncesi getirilecek belgeler, taahhütname, hibe sözleşmesi değerlendirme kriterleri, hibe ödemelerinin nasıl, ne zaman yapılacağına ilişkin sunum yaptı. Ayrıca İdari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç, desteklemelerden haksız yere yararlandığı tespit edilenlerin beş yıl süreyle destek alamayacağını Proje sözleşme süresince sözleşme hükümlerine uyumsuz şekilde davranıldığında verilen hibe desteğinin faizi ile geri alınacağını hatırlatıldı. Sunum sonunda Muhtar ve Çiftçilerden gelen sorular İl Proje Yürütme birimi personelleri tarafından cevaplanarak toplantı sona erdi.

Genç Çiftçilere hibe desteği nasıl verilecek?

 Valilik Makamının oluru ile vali yardımcısının başkanlığında, bakanlık il müdürü, il müdür yardımcısı ile defterdarlık, il milli eğitim müdürlüğü, il çalışma ve iş kurumu müdürlüğü, ziraat odası başkanlığı ve ticaret borsası temsilcilerinden oluşan sekiz kişilik komisyon tarafından yapılan değerleme sonrasına verilecek.

GENÇ ÇİFTÇİ HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? 


30 Bin tl'lik hibe başvurusu yapmak için öncelikle T.C. Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı'nın resmi sayfasında giriş yapılır.(aşağıda linki bulunan) Ve aşağıda belirtilen adımlar uygulanır.

1.Adım: Çiftçi Bilgileri : Yeni başvuru sayfasında ilk adım olan Çiftçi Bilgileri bölümünde TC Kimlik No, Adı Soyadı, Baba Adı ve Doğum Tarihi bilgileri otomatik olarak Mernis’ten gelmektedir. Üyelik esnasında girmiş olduğunuz için Telefon ve E-Posta bilgileri de otomatik olarak gelecektir.

2.Adım: Proje Bilgileri: Başvuru işleminin ikinci adımı olan Proje Bilgileri bölümündeki bilgileri doldurunuz.

3. Adım: Gider Kalemi: Başvuru işleminin üçüncü adımı olan Gider Kalemleri bölümünde Tavsiye Projelerden birisini seçebilir ya da kendi projenizi oluşturabilirsiniz.

?Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, genç çiftçi projelerinin desteklenmesiyle ilgili hazırlanan Uygulama Rehberine ilişkin aşağıdaki açıklamayı yaptı: “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı gereğince hazırlanan ve kamuoyunda genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği olarak bilinen projenin Uygulama Rehberi yayımlandı.

Söz konusu Karar doğrultusunda çıkarılan Tebliğ uyarınca hazırlanan Uygulama Rehberine göre, bu projeden yararlanacak olan genç çiftçilerimiz, Bakanlığımız İl ve İlçe Müdürlüklerine hiçbir masraf yapmadan başvurabilecekler. Proje için gerekli olan bilgiler, Bakanlığımız personelince hazırlanan program (gencciftci.tarim.gov.tr) içerisinde bulunmakta olup bir proje hazırlatılmasına gerek olmaksızın bu adres üzerinden başvuru yapılabilecek. Başvurular 12 Nisan 2016 tarihinden itibaren bu yazılım programı üzerinden alınmaya başlanacak.

GENÇ ÇİFTÇİLERE HİBE DESTEĞİ BAŞVURULARINDA ÜCRET ALINMAYACAK

Genç çiftçilere 30 bin tl hibe desteği projesine başvurularda, dosya hazırlama ve proje hazırlama ücretleriyle ilgili kamuoyunda dolaşan söylentilere inanılmaması gerekiyor. Bu proje kapsamında genç çiftçilerden ne dosya parası ne de bir proje hazırlama ücreti alınmayacağı gibi piyasada böyle bir proje hazırlatılmasına da gerek bulunmamaktadır.”?

GENÇ ÇİFTÇİ BAŞVURUSU YAPACAKLAR "DOLANDIRICILARA DİKKAT"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın genç çiftçilere destek projesi başvurularının başlamasının ardından söz konusu hibe kredisi için dolandırıcıların ortaya çıktığı iddiası gündeme geliyor. Bu iddiaya göre, genç çiftçilere "Destek Kazanma Garantisi" altında yanaşmaya başlayan dolandırıcıların genç çiftçilere hibe desteğini %100 kazandıracaklarını fakat bunun için belirli bir miktar para talep ettiklerini dile getiriyorlar.

HİBE DESTEĞİ ALACAK GENÇ ÇİFTÇİLER PARANIZI DOLANDIRICILARA KAPTIRMAYIN!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bu tür dolandırıcılık faaliyetlerine kimsenin taviz vermemesi gerektiği ve kesinlikle başvuruların düzgün ve usulüne uygun şekilde ilgili birimlere genç çiftçi vatandaşlar tarafından şahsen yapılmasının faydalı olacağı belirtiliyor. Destek başvuru işlemleri için genç çiftçilerden hibe başvurularında hiçbir ücret istenmiyor! Bazı kimselerin "Destek Kazanma Garantisi" adı altında ücret aldıkları öğrenildi.

GENÇ ÇİFTÇİLERDEN HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP EDİLMEYECEK

30 Bin tl hibe desteği başvuruları ilgili herhangi, bir ücret talep edilmeyeceğini vurgulayan Çolakoğlu, “Başvuru yapan genç çiftçilerden istenecek diğer belgeler ve tanzim edilmesi gereken formların tebliğ ve ilgili mevzuat kapsamında bakanlık tarafından hazırlanan uygulama rehberinde belirtilecek, başvuru süresi otuz gündür. Projeler vali yardımcısının başkanlığında oluşturulan genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilecek, il-ilçe müdürlüklerine başvuru yapan çiftçilerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Söz konusu hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçiler; başvurularını 13 Nisan - 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine yapmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

GENÇ ÇİFTÇİLERE 30 BİN TL HİBE ŞARTLARI  

Genç çiftçileri desteklemek, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdama katkı payını sağlamak amacıyla oluşturulan genç çiftçilere hibe desteği başvuru şartları şu şekilde;

Kırsal alanda ikamet eden 18-40 yaş aralığında tarımsal faaliyet gösteren veya göstermek isteyen kişiler.

Nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimleri ve 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun öncesi tüzel kişiliği olan ve nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerinde yer alan çiftçiler.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak.
Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak.
Okur-yazar olmak.
Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak.
Başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.
Genç çiftçi hibe desteği 3 yıl süreyle uygulanacak. Bu kapsamda hibe desteğinden yararlanacak çiftçinin 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında kırsalda yaşamaları gerekiyor.
 Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.
Ödemeler ilgili yılın bütçesinden karşılanacak. Dolayısıyla 2016-2017 ve 2018’de proje başvuruları alınacak. Başvuran herkese destek verilmeyecek. Projesi kabul edilen genç çiftçilere destek verilecek.
Başvuruların, genç çiftçilerin kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine bizzat yapılması şarttır.
Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibe desteğinden sadece bir kez yararlanabilecek. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programından yararlanan çiftçiler bu destekten yararlanamayacak. Herkese 30 bin lira verilmeyecek.
Söz konusu hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçiler; başvurularını 13 Nisan - 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine yapılacak.
30 BİN TL HİBE DESTEĞİ İÇİN HANGİ PROJELER KABUL EDİLECEK?

Hayvansal üretime yönelik;
Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projelerini,
Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projelerini,
Kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği projelerini,
Bitkisel üretime yönelik;
Kapama meyve bahçesi tesisi projelerini,
Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projelerini,
Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projelerini,
Kültür mantarı üretimi projelerini,
Yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik;
Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projeleri,
Coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeleri,
Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konulu projelerini kapsıyor.
GENÇ ÇİFTÇİLERE HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Başvuru yapacak genç çiftçilerde aranan şartlar
Bu Tebliğ kapsamında başvuru yapacak genç çiftçilerde aşağıdaki şartlar aranır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
b) Bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak.
c) Okur-yazar olmak.
ç) Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak.
d) Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak.
e) Başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.
f) Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.

HİBE BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 

- Nüfus cüzdanı fotokopisi.
- Ücretli çalışmadığına dair SGK’dan alınan belge.
- Başvuru dilekçesi.
- Proje tanıtım formu.
- İmzalı taahhütname.
- Varsa yatırım yerinin genç çiftçiye ait olduğuna dair mülkiyet belgesi.
- Varsa proje konusu kapsamında eğitim belgesi.
- Proje konusu içeriğinde varsa coğrafi işaret tescil belgesi.
- Varsa engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge.
- Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi.

Hibe sözleşmesi aşamasında aşağıdaki belgeler istenir:

- Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge.
- Yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi.
* Proje KDV hariç hazırlanır ve hibe ödemesi buna göre yapılır.

GENÇ ÇİFTÇİ HİBE BAŞVURU YERİ 

Hibe Başvuruların, genç çiftçilerin kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine bizzat yapılması şarttır.

Hibe Başvuru aşamasında aşağıdaki belgeler istenir:

a) Nüfus cüzdanı fotokopisi.
b) Ücretli çalışmadığına dair SGK’dan alınan belge.
c) Ek-1’de yer alan başvuru dilekçesi.
ç) Ek-2’de yer alan proje tanıtım formu.
d) Ek-3’te yer alan imzalı taahhütname.
e) Varsa yatırım yerinin genç çiftçiye ait olduğuna dair mülkiyet belgesi.
f) Varsa proje konusu kapsamında eğitim belgesi.
g) Proje konusu içeriğinde varsa coğrafi işaret tescil belgesi.
ğ) Varsa engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge.
h) Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi.
(2) Hibe sözleşmesi aşamasında aşağıdaki belgeler istenir:
a) Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge.
b) Yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi.
(3) Başvuru yapan genç çiftçilerden istenecek diğer belgeler ve tanzim edilmesi gereken formlar bu Tebliğ ve ilgili mevzuat kapsamında Bakanlık tarafından hazırlanacak uygulama rehberinde belirtilir.

GENÇ ÇİFTÇİLERE HİBE GERİ ÖDEME VE YAPTIRIMLAR

Haksız yere yapılan destekleme ödemeleri, 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesinde belirtilen gecikme zammı oranları dikkate alınarak ödeme tarihinden itibaren hesaplanan kanunî faizi ile birlikte anılan Kanun hükümlerine göre geri alınır.

Haksız ödemenin yapılmasında ödemeyi sağlayan, belge veya belgeleri düzenleyen gerçek ve tüzel kişiler, geri alınacak tutarların tahsilinde müştereken sorumlu tutulurlar.

İdari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç olmak üzere bu Tebliğle belirlenen destekleme ödemelerinden haksız yere yararlandığı tespit edilen genç çiftçiler, beş yıl süreyle Tarım Kanununun 23 üncü maddesi gereğince hiçbir destekleme programından yararlandırılmazlar.

Programdan sağlanan malların mülkiyeti

Genç çiftçi, hibe sözleşmesi kapsamında hibeye esas proje içeriğindeki alımları ve amacını, ödemenin yapılmasından sonra iki yıl süre ile değişti

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti