Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi? 100 Bin TL Konut Kredisi

Konut kredisi faiz oranları düştü mü düşecek mi? Konut kredisi için uygun faizle kredi veren bankalar, konut kredisi çekerken nelere dikkat etmek gerekir? Konut faizleri % 1 seviyelerine düşecek mi, işte detaylar...

Konut Kredisi Faizleri Düşecek Mi? 100 Bin TL Konut Kredisi
Bu içerik 1217 kez okundu.

Konut kredisi faiz oranları düştü mü düşecek mi? Konut kredisi için uygun faizle kredi veren bankalar, konut kredisi çekerken nelere dikkat etmek gerekir? Konut faizleri % 1 seviyelerine düşecek mi, işte detaylar...

Türkiye genelindeki kredili konut satışlarında geçen yıl temmuz ayında başlayan düşüşler mart ayında sürdü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.0 artarak 117 bin 205’e, aynı dönemde yeni konut satışları yüzde 1.7 artarak 52 bin 374’e çıktı. Yeni konut satışlarındaki artışa karşılık Türkiye genelinde ipotekli konut satışları olarak da tanımlanan kredili satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14.3 azalarak 38 bin 822’ye geriledi. İpotekli konut satışları şubat ayında yüzde 17.6 oranında azalışla 30 bin 455’e ve ocak ayında da yüzde 19.9 azalışla 26 bin 584’e geriledi. 


SATIŞLAR YÜZDE 20 ARTACAK 
Uzmanlara göre yaklaşık 1 senedir 1.10-1.20 bandında seyreden konut faiz oranlarının Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını alması sonrası düşeceği ve yeni faiz oranlarının sektörde konut satışlarını yüzde 20 oranında artırması bekleniyor. Faiz oranlarının düşmesinin sektör açısından olumlu bir değer olduğuna dikkat çeken Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, “Yüksek faiz oranları sebebiyle yaklaşık 1 senedir orta ölçekli yatırımcılar bekleme kararı almıştı. Faiz indirimi, önümüzdeki aylarda konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına kadar düşmesine neden olabilir böylelikle orta gelirli ve beyaz yakalı yatırımcılar için iyi bir fırsat oluşacak. Kredi avantajlarından yararlanmak isteyen yatırımcılar makul oranda faiz ödeyerek ev sahibi olabilecek. Geçmiş yıllara baktığımızda konut kredisinin yüzde 1’in altında olduğu dönemlerde konut satış oranlarının konut adedi olarak olmasa bile yüzde açısından yüksek olduğunu gözlemliyoruz” dedi. Kredili konut satışlarının yılın ilk iki ayında yüzde 19 düştüğüne dikkat çeken Erol, “Yüksek faiz oranları sebebiyle kredili satışlarda ve ilk el satışlarda azalma söz konusu. Merkez Bankası’nın faizleri 50 baz puan düşürmesi piyasayı canlandıracak. Bu durumun psikolojik boyutu da var. Kredilerdeki ufak değişimler bile yatırımcıyı harekete geçiriyor” diye konuştu.

Iraklılar ilk sırada

∂ Yabancılara yapılan konut satışları mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0.9 azalarak 1,595’e geriledi. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mart 2016’da ilk sırayı 583 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 360 konut satışı ile Antalya, 115 konut satışı ile Bursa, 73 konut satışı ile Muğla, 66 konut satışı ile Yalova ve 56 konut satışı ile Ankara ve Aydın izledi.
Mart ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 244 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 151 konut ile Suudi Arabistan, 148 konut ile Afganistan, 136 konut ile Kuveyt ve 96 konut ile Rusya Federasyonu izledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti