En Uygun Kredi-Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır ? Anında Kredi Notu Hesaplama

Kredi çekmek isteyen kişiler için kredi notu önemli bir noktadır. Kişinin kredi notu yüksek ise tüm bankalardan kredi çekmek son derece kolaydır. Kredi notunuzu öğrenmenize yardımcı olan Findeks ile kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Findeks kredi notu sorgula öğren, Findeks kredi sorgula kredi hesapla, ihtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı, tek tıkla kredi notu sorgula...

En Uygun Kredi-Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır ? Anında Kredi Notu Hesaplama
Bu içerik 696 kez okundu.

Kredi çekmek isteyen kişiler için kredi notu önemli bir noktadır. Kişinin kredi notu yüksek ise tüm bankalardan kredi çekmek son derece kolaydır. Kredi notunuzu öğrenmenize yardımcı olan Findeks ile kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Findeks kredi notu sorgula öğren, Findeks kredi sorgula kredi hesapla, ihtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı, tek tıkla kredi notu sorgula...

Findeks kredi puanı sorgulama son derece kolayca yapılabilen ve artık her türlü finansal konuda referans olarak kullanılan bir değerdir. Ayrıca findeks hizmetinde kredi notunun yanında daha detaylı finansal bilgi ve destekler de almanız mümkün. Findeks, KKB tarafından ekonomik hayatımıza aniden girerek Findeks kredi notu öğrenme yöntemlerini gösteren bir finansal servis olarak karşımıza çıkıyor. Sizlere haberimizde Findeks kredi puanı sorgulama yöntemleri ile Findeks kredi notu kaç olmalı gibi kavramlardan bahsettik.

Öncelikle, servisten yararlanmak için tek yapmanız gereken adlı siteye girerek sadece TC Kimlik numaranızla kayıt olmak. Servis, Vatandaşlık numarasıyla kayıt aşamasında sadece tc numaranızı ve telefon numaranızı istiyor. Telefon numaranızla doğrulamanın ardından panele girebiliyor ve devamında kredi puanı, risk raporu, çek raporu gibi seçeneklerden puanlarınızı görebiliyor herşeyden önce Türkiye not ortalamasının neresinde olduğunuzu gösteriyor. Aldığınız puan Türkiye' nin kredi puanının ortalamasının üzerinde yada altında olabilir. Dokuz büyük bankanın birleştirerek oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu yani KKB, yıllardır sadece vatandaşların bankalara gidip kredi çekmek üzereyken bankaların görebildiği kredi puanını online olarak vatandaşlara sunmak amacıyla böyle bir ekonomik servisi hayata geçirmiş.

EMLAKÇILAR DA SORUYOR

Eylül ayında 321 bin, ekimde ise 350 bin kişinin Findeks'ten kendi notunu sorguladığını, 140 bin işletme sahibinin de satış yaptığı kişilerin notunu talep ettiğini belirten Akdeniz, "Kendi notunu talep edenlerin büyük bölümü de bir alışverişte kullanmak için istiyor. Başkasının notunu talep edenler ise büyük oranda bir ürün satanlar. 140 bin kişinin notunu üçüncü kişiler talep etti ama 110 bin kişi notunu vermeyi kabul etti" dedi. Bu arada işletmelerin de kredi kartı haricinde satış yaparken kişilerin güvenilir olup olmadıklarını, daha önceki ödemelerini düzenli yapıp yapmadıklarını öğrenmek için kredi notunu istedikleri ifade ediliyor.

Findeks'i en fazla kullanan şirketler oto kiralama, beyaz eşya, mobilya ve cep telefonu operatörleri. Ayrıca emlakçılar da kiraladıkları evlerin kiracılarının sorunlu olup olmadığını bu sistemden kontrol ediyor. Ayrıca bayi ağı ile çalışan şirketler de bayilerinin zor durumda olup olmadıklarını kredi notuna bakarak anlıyor. Yeni bayilik vereceği kişileri kredi notuyla tanıyor.

2-3 LİRAYA MAL OLUYOR

Kredi notunun şirketlere satışında büyük oranda alım yapanlar için indirime gidildiğinden özellikle cep telefonu şirketleri için bir kişinin notunu öğrenmek 2-3 liraya mal oluyor. Cep telefonu şirketleri için cihazın vadeli satışında da kredi notu isteniyor.

KREDİ NOTU ARTIK İTİBARIN DA İŞARETİ

 Kredi Kayıt Bürosu (KKB) 1 ay önce şimdiye kadar sadece bankalardan alınan bireylerin kredi notunu ve risk raporunu internetten üye olan herkesin görebileceği hale getirdi. Findeks platformuyla sadece notunuz değil aynı zamanda notunuzun ne anlama geldiği, Türkiye'nin not ortalaması ile karşılaştırmalı olarak veriliyor. 1'den 1.900'e kadar verilen notta Türkiye ortalaması 1.400 civarında. Artık bu ortalamayı geçen hem bankalar hem de eş dost arasında itibarlı sayılıyor. Sadece not değil geçmişe dönük not geçmişinin de grafik halinde görüldüğü Findeks'te aynı zamanda risk raporu da alınabiliyor. Risk raporu ile hangi bankada hangi tür kredi borcunuz olduğunu, bu borçların zamanında ödenip ödenmediğini, limitiniz ve kalan borç miktarını alabiliyorsunuz Findeks Kredi Notu, bankacılık sisteminde bulunan kredi ödeme alışkanlıklarınıza yönelik olarak hazırlanmış olan Risk Raporu’nuzun özeti niteliğinde analitik bir modeldir. Findeks Kredi Notu incelenerek Findeks Kredi Notu sahibinin gelecek 12 ay içerisinde kredi borcunu ödememe olasılığı tespit edilebilmektedir. Findeks Kredi Notu; kişinin bankalardan almış olduğu bireysel kredi, kredili mevduat hesapları ve kredi kartlarındaki kullanım verilerinden oluşturulmaktadır. Bu veriler aylık olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi bünyesinde toplanmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti