Karşılıksız Çekler Azalıyor

Alınan önlemlerden sonra karşılıksız çeklerde azalmaların görüldüğü açıklandı. 2016 da Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında bankalara ibraz edilen çeklerin toplam tutarı 214 milyar liraya ulaştı. Geçen yılın aynı dönemi baz alınarak yapılan hesaplamalarda karşılıksız çeklerin adedi %1, çeklerin tutarında ise %10 oranında azalma yaşandı.

Karşılıksız Çekler Azalıyor
Bu içerik 2121 kez okundu.

2016 yılının Ocak ve Nisan ayları arasında  banklara ibraz edilen çeklerin toplam parasal tutarları %3 artarak 214 milyar lirayı gördü. 

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, Nisan ayı çek raporlarını yayımladı.

 

Yayımlanan raporda Ocak- Nisan aylarını kapsayan 4 aylık geçen sürede tüm bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla %11 düşüş göstererek 6,5 milyon adet olduğu açıklandı. Hesaplanan çeklerin yıllık %3 artış göstererek 214 milyar liraya ulaştı. Düşüşlerin yaşandığı aynı dönemde, parasal karşılığı 8,4 milyar lira olan 232 bin adet çek karşılıksız olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Geçen yıla oranla karşılıksız çeklerin adedi %1, çeklerin tutarı ise %10 düştü. Buna ek olarak aynı dönemde 1 milyar lira ederinde ki 36 bin karşılıksız olarak işlem gören çeklerin daha sonra ödemesi gerçekleştirildi. Karşılıksız olduğu gerekçesiyle işlem yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen diğer çeklere oranı adet olarak %0,3 puanlık artış olarak %3,6 tutar olarak hesaplandığında ise %0,5 azalışla %3,9 oranında gerçekleşti.

 

İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa Nisan ayında karşılıksız işlem gören çeklerin il bazında ilk beş sıralaması olarak açıklandı. Bu iller arasından İstanbul, tutar bazında işlem yapılan karşılıksız çeklerin kullanıldığı iller sıralamasında başı çekiyor. İstanbul'u Ankara, Mersin, İzmir ve Antalya takip etti. Kırıkkale %12,7 ile tutar olarak işlem yapılan karşılıksız çeklerin ibraz edilen çeklere oranına en yüksek olduğu il olarak açıklandı. Kırıkkaleyi takip eden iller, %12,2 Şırnak, %11,1 Mardin, %10,8 Hakkari ve %8,9 oranla Osmaniye. Hesaplanan oranların en düşük olarak belirlendiği iller ise Sinop, Karabük ve Tunceli olarak sıralama yapıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti