2016'da Emekli Olana Müjde

Emekli olmayı bekleyen binlerce çalışana müjdeli haber geldi. SSK ve Bağ-Kur'lular bu yıl emekli olduğunda tam 3 zamdan yararlanacak. 2016 sona ermeden emekli olanlar Ocak ayında verilen çifte zam ve Temmuz'daki enflasyon artışından gelecek zamdan faydalanabilecek.

2016'da Emekli Olana Müjde
Bu içerik 852 kez okundu.

Türkiye genelinde 2016 yılı içerisinde SSK ve Bağ-Kur'dan emekli olacak 9 milyon adayı 3 zam bekliyor. Ocak ayında tüm emeklilerin faydalandığı %3.86+100 TL zamdan yararlanacak olan yeni emekliler ayrıca Temmuz ayındaki enflasyon atışından elde edilecek zamdan yararlanabilecek. Hükümetin çıkardığı yasada SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak ayında ekstra 100 TL para almasını sağlamıştı. Alınan bu 100 TL'den, 2016'da emekli olacak kişilerin de yararlanılması için yeni düzenlemeler yapıldı.Bu yıl emekli olacak kişilere aylık bağlanırken Ocak ayından itibaren aylık geliri hesaplanacak ve ek olarak tüm emeklilere uygulanan yıllık artışlar üzerine eklenecek.

 

Temmuz ayına kadar emekli olacak kişilerin Ocak ayından itibaren aylık tutarları hesaplanacak. Bu hesaplamaya Ocak ayındaki %3.86 enflasyon zammı ve artı 100 TL eklenerek maaş ödemeleri yapılacak. Fakat Temmuzdan sonra emekli olanlara ek olarak Temmuz ayındaki enflasyon zammı da eklenerek ödeme yapılacak. Sonuç olarak 2016 yılı içerisinde emekli olanlar 3 zamdan da faydalanacak. Memurluktan emekli olmayı hak kazanıp emekliye ayrılanlar söz konusu bu düzenlemeden faydalanamıyor.

 

Temmuz ayından itibaren tüm emeklilerin maaşlarında değişiklik olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ilk 6 aylık enflasyon zammını alacak. Memurluktan emekkli olanlar ise %5'lik toplu sözleşme zammından payına düşecek miktarı aylıklarında görecekler. Enflasyon zammı ilk altı ayda %6 oranını aşarsa memur emeklileri enflasyon farkını %5 olarak alabilecek. Diğer emekliler için sonraki zam ise Ocak ayında olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti