Yabancılar Hisse Almaya Doymadı

Yabancılar 2016 yılının ilk dört ayında 1,8 milyarlık hisse satın aldı. Yabancı yatırımcılar sadece Nisan ayı içerisinde Borsa İstanbul piyasalarından 279 milyon dolarlık hisse aldılar.

Yabancılar Hisse Almaya Doymadı
Bu içerik 1232 kez okundu.

Borsa İstanbul'un veri çalışmalarından sonra yaptığı açıklamalarda yabancı yatırımcıların Nisan ayı içerisinde Borsa İstanbul piyasalarından 279 milyon dolarlık net bir alım yaptığı ve 2016 yılının ilk dört ayını kapsayan verilerde yabancı yatırımcıların yaptığı toplam alımların bedelinin 1,8 milyar dolara ulaştığı belirtildi. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada ise, yabancı yatırımcıların Nisan ayında yapmış olduğu 279 milyon dolarlık net alımlarla 2016 yılının ilk dört ayında alış tarafında yer almış olduğu ifade edildi.

 

2016 yılının ilk çeyreğini kapsayan dört aylık süre içerisinde 1,5 milyar dolarlık yabancı yatırımcıların Nisan ayı ile birlikte toplam alım tutarlarının 1 milyar 777 milyon dolara kadar ulaştığı açıklandı. Geçtiğimiz yıl yabancı yatırımcılar, yılın son iki ayı olan Kasım ve Aralık'ta üst düzey satışlar gerçekleştirerek 2015 yılını 2 milyar 545 milyon dolarlık oldukça yüksek bir satışla tamamlamayı başarmışlardı.

 

Gerçekleşen hisse alımları sonucunda Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, net alışın ilk dört aylık süre içerisinde TL baz alındığında %19, dolar bazında %24 oranında yüksek bir değer kazandı. Endeks ise Nisan ayı içerisinde TL bazında %2,5 dolar bazında da %3,2 oranında yükseldi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti