Hibe Desteğine Büyük İlgi

Genç çiftçilerin yararlanmak istediği hibe desteğine büyük ilgi var. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 30 bin TL'ye varan hibe desteğine 378 bin genç çiftçi başvuru yaptı. Yapılan başvuruların 370 bini hayvansal üretimi kapsıyor.

Hibe Desteğine Büyük İlgi
Bu içerik 606 kez okundu.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına 378 bin çiftçinin başvuru yaptığını açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, değerlendirilmeye alınıp desteklenmesi kararlaştırılan projelere 30 bin TL hibe desteği verileceğini ifade etti. Bakan Çelik, söz konusu programa başvuruların 13 Nisanda başlayıp 12 Mayısta son bulacağını bildirdi. Yapılan tüm başvuru, değerlendirme ve uygulamalar anlık olarak yazılım sistemine yükleniyor ve bakanlık merkezinden izlenebiliyor.

Büyük ve küçük baş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipek böceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği alanlarında yapılan başvuruların 370 bini hayvansal üretimi oluşturuyor. Bitkisel ve diğer üretim kapsamında yapılan başvuruların ise 8 bin olduğu açıklandı.

Yapılan başvurular Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonlarınca 21 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasındaki sürede değerlendirilecek. Yapılan başvurularda şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli girişimcilere pozitif bir ayrımcılık yapılacak.

Komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonunda 4-10 Haziran tarihleri arasında asil ve yedek listeleri açıklanacak. Listeye girmeye hak kazanan girişimcilerin 11-17 Haziran tarihleri arasındaki sürede il ve ilçe müdürlüklerinde sözleşme imzalamaları beklenecek. Sözleşmelerin imzalanmasından sonra projelerin uygulanma aşamasına geçilecek.

 

Projelerin uygulanması sırasında bakanlık birimleri takip ve kontrollerini sürdürecek. 3 yıl sürecek bu uygulamada projelere 450 milyon TL kaynak ayrıldığı açıklandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti