Türkiye IMF'yi Unuttu

Türkiye Cumhuriyeti'nin 2008 yılında yeniden stand-by anlaşması yapmama kararı aldığı 2013 yılında ise tüm borçların sıfırlandığı Uluslararası Para Fonu (IMF) Türk Vatandaşının hafızasından siliniyor.

Türkiye IMF'yi Unuttu
Bu içerik 836 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti 50 yılı aşkın süredir Uluslararası Para Fonu (IMF) ile borç ilişkisi içeresinde yer almaktaydı. Kurulan ilişkinin başından bu yana 19 stand-by imzasına yer atan tarafların ilişkisi 3 yıl önce sona erdi. IMF ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkinin bitmesinin ardından Türkiye gündeminden düşmeyen IMF Türk vatandaşları tarafından unutulmaya başlandı.

Türkiye Cumhuriyetinin ekonomik krizler yaşadığı dönemde sunduğu acımasız çözümlerle gündemi oldukça meşgul eden Uluslararası Para Fonu (IMF) dayattığı birçok yaptırım ve politikalarla Türk Halkının tepki gösterdiği kurumların başında yer almaktaydı.
 

Uluslararası Para Fonu’na son taksitin ödenmesinden bu yana geçen 3 yıllık süreçte hem uluslararası para fonunun adı hem de IMF Türkiye masası şefi Carlo Cottorelli'nin adı neredeyse unutulmuş durumda. Türkiye ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında imzalanan 19 stand-by anlaşmasından sadece 2 si zamanında tamamlanabildi. Tamamlanabilen Anlaşmalardan ilki Ocak 1961 de imzalanan anlaşma ikincisi ise 1999 yılında Dsp Mhp Anap koalisyonu tarafından imzalanan stand-by anlaşmasıdır. Türkiye IMF ile yaptığı 19 stand-by anlaşması sonucunda 45.5 milyar dolar kredi aldı karşılığında ise IMF ye 52.7 milyar dolar ödedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti