SSK Bağkur Prim Sorgulama Nasıl Yapılır? Tek Tıkla Prim Sorgulama

Teknoloji çağını yaşadığımız dönemde birçok işlemi tek tıkla internet üzerinde kolayca yapabilirsiniz. SSK, Bağkur prim borcu sorgula öğren de bu işlemlerden yalnızca birisidir. İnternet üzerinden birkaç tıkla SSK ve Bağkur sorgulaması yapabilirsiniz. SSK prim borcu sorgulama nasıl yapılır, işte detaylar...

SSK Bağkur Prim Sorgulama Nasıl Yapılır? Tek Tıkla Prim Sorgulama
Bu içerik 2297 kez okundu.

Teknoloji çağını yaşadığımız dönemde birçok işlemi tek tıkla internet üzerinde kolayca yapabilirsiniz. SSK, Bağkur prim borcu sorgula öğren de bu işlemlerden yalnızca birisidir. İnternet üzerinden birkaç tıkla SSK ve Bağkur sorgulaması yapabilirsiniz. SSK prim borcu sorgulama nasıl yapılır, işte detaylar...

 

SSK Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir işverenin işinde hizmet veriyorsanız, o işveren sizi yasa gereği sigortalı olarak çalıştırmak zorundadır. Bu sizin can güvenliğiniz için en önemli olan husustur. SSK sayesinde ücretsiz olarak hastanelerde muayene olma hakkına sahip olursunuz. İlaçları indirimli bir şekilde alırsınız. Emeklilik imkânı yakalarsınız ve emekli olmanızdan sonra da her hangi bir yerde çalışmanıza gerek kalmadan hastanelerde ücretsiz olarak muayene olarak, ilaçlardan indirimli olarak faydalanırsınız. Tüm bunların yanı sıra emekli maaşı alırsınız. Bu sebeplerden ötürü sigortalı olmak önem taşımaktadır.

Sigortasız olarak çalışmanın teklif edilmesi ve sigortasız olarak çalışmak ve çalıştırmak yasaktır. Bir işveren sizi çalıştıracağı zaman mutlaka sigorta talep etmelisiniz. Sigortanız bağlandıktan sonra ise işveren sizin için her ay düzenli olarak prim ödemesi yapmaktadır. Sizin çalıştığınız sürece yapılan prim ödemeleri sayesinde emeklilik imkânı yakalarsınız. Zira emekli olunabilmesi için yaş dolmasının şartının yanında priminde dolması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü priminizin düzenli olarak ödeniyor olması çok önemlidir.

Prim ödemelerinizi bu sebepten ötürü takip etmeniz sizin için büyük bir avantaj olacaktır. İşveren unutmuş ya da ay atlatmış olabilir. Sizin prim ödemelerinizi kendi takip etmeniz en doğru olanıdır.

 

Prim ödemesi takibi için SSK sorgulama işlemini yapabilirsiniz. SSK sorgulama işlemini e devlet üzerinden yapabilirsiniz. E devlet üzerinden SSK sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için öncelikle PTT şubelerinden e devlet şifresi almanız gerekmektedir. E devlet şifrenizi aldıktan sonra ise e devlet sistemine giriş yapmalısınız. Sisteme girişinizi yapmanızdan sonra bilgilerinizi doğru bir şekilde girmelisiniz ve şifrenizi güncellemelisiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra e devlet üzerinde bulunan uygulamalar aracılığıyla yapmak istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

SSK sorgulama işlemi de e devlet sistemi üzerinde kayıtlı olan uygulamalar arasındadır. SSK sorgulama işlemi sayesinde prim ödemelerinizi sorgulayabilirsiniz. Prim ödemelerinizde her hangi bir sıkıntı söz konusuysa da bu durumu işvereninize bildirerek, sorunuza çözüm üretebilirsiniz. SSK sorgulama işleminizi düzenli olarak yapmanızı önermekteyiz.

 BAĞ KUR Sorgulama

İşverenin çalışanı için ödediği prim SSK için gereklidir. İşvereni çalışanı için ödediği primin yanı sıra kendi için de prim ödemektedir. İşverenin kendi için ödediği primler ise BAĞ KUR için gereklidir. Her çalışan kişinin sigortalı olma ve emekli olma hakkı bulunmaktadır. Bu durum meslekten mesleğe ufak farklılıklar gösterse de çıkış noktası aynıdır. İster işveren olun ister çalışan olun her türlü sigortalı olmak zorundasınızdır. İşverenseniz BAĞ KUR ödemesini gerçekleştirirsiniz. Bir çalışansanız çalıştığınız yerden sigorta talep edersiniz ve çalıştığınız işyeri size sigorta ödemek zorundadır.

Ancak bir esnaf veya bir işveren ne kadar prim borcu kaldığını yani ne zaman emekli olacağını sorgulamak istiyor olabilir. Bu işlemi BAĞ KUR sorgulama adı altında e devlet üzerinden yapabilir. E devlette kayıtlı bir hesabı olan kişi yalnızca sorgula işlemi ile ne kadar prim borcu olduğunu hızlı ve pratik bir şekilde öğrenebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti