Almanya'da Enflasyon Eksilere Düştü

Avrupa'nın sanayi devi Almanya'da büyüme hızı bir önceki döneme göre artarken enflasyon eksi rakamları gördü. Yaşanan büyümenin istihdama ve Almaya devletinin vergi gelirlerini artırıcı yönde etkilemesi bekleniyor.

Almanya'da Enflasyon Eksilere Düştü
Bu içerik 629 kez okundu.

Almanya Federal İstatistik kurumuna yapılan açıklamaya göre, Almanya Gayri Safi Yurtiçi Hasılası 2016’nın ilk çeyreğinde bir önce ki dönemin ilk aylık dönemine nazaran yüzde 0,7’llik bir artış gösterdi. Resmi web sitesi üzerinden yapılan yazılı açıklamada büyüme hızına artış yönünde ivme kazandıran en önemli etkenler arasında özel hane harcamaları ve kamu giderlerinde yaşanan artışın olduğu bilgisi yer aldı.
 

Enflasyon oranına ilişkin bilgilerinde yer aldığı Federal İstatistik Kurumu açıklamasına göre Almanya Devleti’nde enflasyon oranı yaklaşık 2 yıldır ilk defa yeniden eksi rakamları gördü. Ekonomide bulunan mal ve hizmet fiyatlarının bir önceki dönemin ilk çeyreğine göre yüzde 0,1 oranında gerilediği bildirildi. Enflasyon oranında yaşanan düşüşün en büyük sebepleri arasında enerji fiyatlarında ki gerileme gösterilirken, Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan bilgilendirme de ise ekonomik açından aşırı önem taşıya fiyat istikrarına ilişkin en ideal enflasyon oranının yüzde 2 olduğu ifadesi yer aldı.
 

Enflasyon oranında ki düşüşe ve büyüme hızı rakamlarına ilişkin yorumlarda bulunan ekonomistler içerisinde bulunduğumuz yıl sonunda bir önce ki yıla göre büyüme hızı oranının yüzde 1,6 ila yüzde 1,7 olacağını ve Alman ekonomisinin 2014’ten bu yana yakaladığı en yüksek ilk üç aylık dönem büyüme hızı oranına ulaşacağını öngöremediklerini belirttiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti