Borsa Kâr Şampiyonu Açıklandı

Elde edilen verilere göre, 2016'nın ilk dört ayını kapsayan sürede imalat sektörü içerisinde faaliyet gösteren 163 borsa şirketinin yaptığı satışlar %9.8 artış göstererek kar oranları %74.8 oranında büyüme gösterdi.

Borsa Kâr Şampiyonu Açıklandı
Bu içerik 1666 kez okundu.

Borsada aktif olarak faaliyet gösteren imalat şirketleri 2016 yılının ilk çeyreği verilerini açıkladı. İmalat sektöründe faaliyet gösteren 163 borsa şirketi satışlarında %9.8 artış olduğu, karlarının ise %74.8 oranında büyüme gerçekleştiği açıklandı.  Bankaların 2016 yılının ilk çeyreğinde duraksaması sanayi hisselerinin yararına oldu. Bu dönemde sanayi hisseleri büyük bir prim yaparak endeksi yukarı seviyelere taşımayı başardı. Sanayi sektöründeki bu büyümenin devamlılığının olup olmayacağı ise merak konusu. Açıklanan bilançolardan uzmanların memnun olmadığı gözlemlendi. Borsayı üst seviyelere taşıyan derinliği yüksek hisse senetlerinin mali tablolardaki beklentileri karşılayamaması moralleri bozmuş gibi.

Sanayi şirketlerinin hisselerinin %9.8 büyümesi ve kar oranlarının %75 artmasının sebeplerinden biri finansal giderlerin azalması olarak açıklandı. Bu konunun uzmanların iyimser kalmalarında temkinli olması gerektiğini ortaya koyuyor. Dolar kuru ve faiz oranlarının beklentilerin altında ilerlemesi finansal gider kalemlerinin gerilemesine neden oldu. Gider kalemlerinin tekrara artışa geçmesi sonucu elde edilen karların azalması ve zarar olasılığı düşük bir ihtimal gibi gözükmüyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti