IMF Türkiye'nin Tasarruf Oranında Düşme Yaşanabilir Dedi

Uluslararası Para Fonu ( IMF) bilgilendirmelerine göre, Dünyanın en çok tasarruf yapan petrol zengini ülkelerin enerji gelirlerinde ki düşüşün etkisiyle 2016 yılında gayri safi tasarruf oranları da azalacak.

IMF Türkiye'nin Tasarruf Oranında Düşme Yaşanabilir Dedi
Bu içerik 2115 kez okundu.

Uluslararası Para Fonu ( IMF) tarafından hazırlanan raporda, tasarruf sıralamasında ilk başlarda olan tüm petrol zengini ülkelerin enerji üretimlerinden elde ettikleri toplam gelirlerde bir önce ki yıla göre yaşanan düşüş dünya genelinde gayri safi tasarruf oranlarını olumsuz etkileyerek düşüşler yaşanmasına sebep olacak. Etkilenecek ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu öngören IMF yetkililerine göre ülkemizde gelecek 5 yıllık ekonomik süreç içerisinde yüzde 15 civarında olan tasarruf oranları herhangi bir artış kaydetmeyecek.

2016 yılı ilk çeyreği rakamlarına baz alınarak hazırlanan istatistiklerde, tasarrufların milli gelire oranı sıralamasında yüzde 52,7 ile Katar ilk sırada yer alacak. Katar’ın geçtiğimiz yıl da yüzde 54,5 olan tasarruf oranının gelecek sene yüzde 53,9 rakamında seyretmesi bekleniyor.

Yüzde 47,1 oranı ile Singapur Katarı ikinci sırada takip ederken, Çin yüzde 44,4  rakamı ile üçüncü sırada yer alacak. Bahsi geçen ülkelerin gelecek yıl itibari tasarruf oranlarının yüzde 46,7  ile yüzde 42,9’a gerileyeceği düşünülüyor.

IMF tahmin raporlarına göre tasarrufların milli gelire oranı sıralamasında Türkiye her zaman ki gibi yüzde 20’nin altında kalacak. Yaşanan global azalmadan Türkiye’nin de etkilenmesi beklenirken söz edilen oranların yüzde 14,9’dan yüzde 0,3’lük bir düşüş yaşayarak 14,6’ya gerileyeceği düşünülüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti