Yeni Yollarla Yılda 2,5 Milyar Tasarruf - Kuzey Marmara Yolu Ne Zaman Açılacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada; İzmir - İstanbul Otoyolu, Kınalı - Balıkesir arasındaki yol da dahil Marmara Otoyol Ringi ve Kuzey Marmara Otoyolu projelerinin tamamlanmasının ardından yıllık 2,5 milyar liralık tasarruf yapılacağını belirtti.

Yeni Yollarla Yılda 2,5 Milyar Tasarruf - Kuzey Marmara Yolu Ne Zaman Açılacak?
Bu içerik 714 kez okundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada; İzmir - İstanbul Otoyolu, Kınalı - Balıkesir arasındaki yol da dahil Marmara Otoyol Ringi ve Kuzey Marmara Otoyolu projelerinin tamamlanmasının ardından yıllık 2,5 milyar liralık tasarruf yapılacağını belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklamalarına göre; İstanbul - İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kınalı - Tekirdağ - Çanakkale - Balıkesir Otoyolu projelerinin tamamlanmasıyla Marmara Otoyol Ringi’nin hayata geçirileceğini belirterek, “Bu 3 projenin gerçekleşmesiyle trafikteki sıkışıklık düzeyinin azalması nedeniyle zamandan, taşıt işletme giderinden ve trafik kazalarının maliyetlerinin azalmasından dolayı yıllık 2.5 milyar lira fayda elde edilecek” dedi. 
Bakan Yıldırım, AA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’na (GSYH) en yüksek katkıyı sağlayan, ülke ekonomisinin belkemiğini oluşturan ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege bölgelerindeki mevcut yollarda trafik yoğunluğu, yol güvenliği, seyahat süresinin uzaması gibi problemlerle karşı karşıya kalındığını anlattı.
Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yapım aşamasında olan Kamu Özel İşbirliği kapsamında Yap - İşlet - Devret (YİD) modeliyle finanse edilen 2 otoyol projesinin bulunduğunu belirten Yıldırım, “Bunlar, İstanbul - İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları dahil) ile Kuzey Marmara Otoyolu Odayeri - Paşaköy Kesimi (Yavuz Sultan Selim Köprüsü dahil) projeleri. Yapım aşamasındaki bu iki projenin yanı sıra 352 kilometre uzunluğunda ve Çanakkale Boğaz Köprüsünü kapsayan Kınalı - Tekirdağ - Çanakkale - Balıkesir Otoyolu’nun YİD Modeli kapsamında yapılabilmesi için Yüksek Planlama Kurulu başvurusu yapıldı, onay bekleniyor” dedi.
Yap, işlet, devret...
İstanbul - İzmir Otoyolu Projesi’nin toplam uzunluğunun 433 kilometre olduğunu bildiren Yıldırım, projenin maliyetinin 6.3 milyar dolar olduğunu kaydetti.
Kuzey Marmara Otoyolu (Yavuz Sultan Selim Köprüsü dahil) Projesi’nin toplam 95 kilometre uzunluğunda olduğunu söyleyen Yıldırım, projenin yapım maliyetinin 2.5 milyar dolar olduğunu bildirdi. Yıldırım, “Kuzey Marmara Otoyolu’nun YİD modeliyle Avrupa ve Asya kesimi ihale süreci devam etmekte. Kınalı - Odayeri kesimi 88 kilometre uzunluğunda, Kurtköy - Akyazı kesimi ise 169 kilometre uzunluğunda” dedi. 
Çanakkale Boğaz Köprüsü’nü kapsayan Kınalı - Tekirdağ - Çanakkale - Balıkesir Otoyolu’nun, İstanbul’u Çanakkale üzerinden  Kuzey Ege’ye bağlayacak toplam 352 kilometre uzunluğundaki otoyolu projesi olduğunu anlatan Yıldırım, otoyol kısmının proje çalışmalarının kabul aşamasında olduğunu ifade etti.

Çanakkale köprüsü 2023’e yetişecek

Binali Yıldırım, 3 bin 623 metre uzunluğunda asma köprü şeklinde planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü’nün, 2 bin 23 metre orta açıklıkla dünyanın en uzun asma köprüsü olacağını söyledi. 
Yıldırım, Çanakkale 1915 Köprüsü projesine ilişkin, “Bu köprü 2023’e kadar hizmete girmiş olacak. Köprü ayakları arasındaki mesafe 2023 metre olacak” dedi.
İstanbul-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve  Kınalı - Tekirdağ - Çanakkale - Balıkesir Otoyolu projelerinin hayata geçirilmesiyle Marmara Otoyol Ringi’nin tamamlanacağını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:
“Türkiye’nin en büyük metropolitanı ve sanayi kenti olan İstanbul’u Türkiye’nin diğer büyük sanayi kentlerine erişim kontrollü, yüksek standartlı, kesintisiz, güvenilir, emniyetli ve konforlu bir otoyolla bağlanmasının planlandığı otoyol projeleri, Türkiye nüfusunun yüzde 50’si olan 38 milyon insanın yaşadığı, GSYİH’nın yüzde 60’ını oluşturan coğrafyaya hizmet eden projeler.” 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti