Erken Emeklilikte Son Durum Nedir? Kimler Erken Emekli Olacak? borsahaber ajansı

Emeklilik sistemi ile ilgili yapılan düzenlemelerle birlikte binlerce kişi erken emekli olabilir. SGK Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; erken emeklilik konusunun gündemlerinde olduğunu ve gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğü ifade edildi. Erken emeklilikte son durum nedir, erken emeklilikten kimler faydalanacak, konunun detayları 17 mayıs salı tarihli haberimizde.

Erken Emeklilikte Son Durum Nedir? Kimler Erken Emekli Olacak? borsahaber ajansı
Bu içerik 2324 kez okundu.

Emeklilik sistemi ile ilgili yapılan düzenlemelerle birlikte binlerce kişi erken emekli olabilir. SGK Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada; erken emeklilik konusunun gündemlerinde olduğunu ve gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğü ifade edildi. Erken emeklilikte son durum nedir, erken emeklilikten kimler faydalanacak, konunun detayları 17 mayıs salı tarihli haberimizde.

Erken Emeklilik Ne Zaman Geliyor?

Emeklililerin düzenleme beklediği erken emeklilik şartları hakkında yeni gelişmeler sürüyor. SGK Daire Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre bu konunun gündemlerinde olduğu ve çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Ayrıca erken emeklilik yasası sorusu 2016 yılında bir çok kez gündeme gelmiş fakat herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Düzenleme de 2008 yılında önce çalışma süreleri ve yıpranma payları da dikkate alınacak ve böylece erken emeklilik yapılabilecek. Yaklaşık olarak 2,5 yıl öne çekilebilen emeklilikte 2008 yılından önce yıpranma payı ile kazanılan sürenin tümü yaştan indiriliyordu. Ayrıca beş yıl fiili hizmet süresi zammı alan emekli olacak kişi için beş yıl da indirim yapılıyordu.

1 Ekim 2008 yılında yasallaşan 5510 sayılı kanuna göre yaş haddinden düşülecek süre, yıpranma ile kazanılan sürenin yarısına indirildi. Artık beş yıl yıpranma payı bulunanlardan en çok 2,5 yıl indirim yapılabiliyor ve bu şekilde 52 yaşında emekli olması gereken kişi 49,5 yaşında emekli olmaya hak kazanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu erken emeklilik son durum ile ilgili şunları söyledi; "Ben de emeklilikte yaşa takılanlardanım. Biz bu dengeyi hepimiz için gözetmek durumundayız. Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ortaya koyduğumuz değerlendirme açıktır. Böyle bir çalışmamız yoktur. Eğer bir sosyal güvenlik sistemi reformunu tam anlamıyla gerçekleştirmek istiyorsak, herkes belirlenen yaşta emekli olacaktır." dedi.

Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda ki Torba Yasa ile sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı verilmesi için bakanlığın kullandığı nöbet sistemi dikkate alınacak. Ayda 6 gün (48 saat) nöbet tutan bir doktor yıpranma hakkı kazanmış olacak.

ERKEN EMEKLİLİKTE SON DURUM NEDİR?
SGK yetkililerin yaptığı açıklama ile yapranma hakkı erken emeklilik sağlıyor. Gazeteci, madenci, demir çelik işçileri, su altında çalışanlar, emniyet ve, MİT görevlisi, itfaiyeci gibi meslek gruplarında yıpranma payı bulunuyor. Yaş ve yıpranma indirimi için önceden en az 3600 gün (10 yıl) çalışma şartı aranıyordu. Bu konuda kolaylık sağlandı ve 1 Ekim 2008 öncesinde ki yıpranma süreleri de dikkate alınıyor.

Erken emeklilikte son durum gelişmeleri ile SGK bir çok kişiyi sevindirdi ve böylece çalışma sürelerinin toplamı 3600 gün olanlar, 2008'den sonraki yıpranma sürelerini yaş haddinden indirip, daha erken emekli olabiliyor. Yıpranma payı ile emekli olacak kişilere çalıştıkları her 360 gün için 60 gün ile 180 gün arasında değişen sürelerde fiili hizmet süresi zammı da veriliyor.

Yıpranma payı toplam prim gün sürelerine eklenerek daha yüksek maaş almayı sağlıyor. Sağlık çalışanı doktorların  bir yıl boyunca her ay 6 gün nöbet tutulması durumunda yılın sonuna gelindiğinde toplam 90 gün (3 ay) erken emeklilik hakkı kazanacak. 48 saatten fazla nöbet tutulması durumunda da bir değişiklik olmayacak ve 90 gün hesabı geçerli olacak. Nöbet saatinin 48'in altına düşerse kademeli bir sistemle yıpranma hakkı verilecek.

ERKEN EMEKLİLİK YASASI  NE ZAMAN ÇIKACAK VE ŞARTLARI NELER?
Torba yasa ile birlikte çıkması beklenen ve tekrar konuşulmaya başlanan yasa erken emeklilik yasası ne zaman çıkacak sorularına neden oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya bu konu sürekli soruluyordu. Bakan şu açıklamalarda bulundu: 'Emeklilikte yaşa takılmak şu demektir; primini ödemiş aslında prim günü dolmuş fakat yaş gelmediği için o limiti dolduramadığı için emekli olabilme fırsatına henüz sahip olamamış.

Bu ne olacak?

Özellikle yaş ile ilgili gerçekleştirilen düzenlemeler, reformlar, yenilenmeler ihtiyaçtan kaynaklanır. Bu ülkede 34-35 yaşında insanlar emekli oldu ve biz her birimiz bu erken emekliliğin çok uzun süreli emekli maaşı ödemenin ve çok uzun süreli çalışmamanın maliyetini ödedik, hala ödemeye devam ediyoruz.' dedi. Bakan Soylu erken emeklilik son durum ile ilgili sözlerine şunları da ekledi: 'Dün yaşla ilgili ve sürelerle ilgili vermiş olduğumuz kararı bugün eğer ters çevirip, geriye döndürüp erken emeklilik diye bir anlayışı getirirsek, 1999-2000 ve 2001’de IMF kapısına gidip hadi bize 500 milyon dolar para verin de emekli maaşlarımızı ödeyebilelim dediğimiz güne takılırız. Aynı o günün benzeriyle birlikte oluruz.

Reformlara da bugün Türkiye’nin ayaklarının üzerinde durma konusunda ortaya koyduğu çabaya da yarın gelecek nesillerimize de doğru yapılmamış bir iş olur. Onun için biz reformumuzun sahibiyiz. Reformumuzun takipçisiyiz. Türkiye’de özellikle sosyal güvenlik sistemimizin gelir ve gider arasındaki dengesinin aktüerye hesabının sorumlusuyuz.

Çok üzülerek ifade etmek istiyorum ki, bu reform çalışan insanlarımızın hangi yaşta emekli olacaklarını bir şekilde biçimlendirmiş, netleştirmiş ve ortaya koymuştur. Onun için üzüldüğüm kısım şu kısım, bu beklentileri maalesef karşılayamayacağız.' dedi. Erken emeklilik şartları neler bu yüzden merak ediliyor. 

EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün. Sisteme girdikten sonra e-hizmetler kategorisinin altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet uygulaması SSK 4a emeklik yaşı hesaplama hizmet bilgisi olarak güncel sigorta bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Bu uygulamayı kullanırken hizmete başlama tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlayla ilgili bilgileri doğru girmeniz önemlidir. Emeklilik sorgulama işlemleri için ise yine e-devlet resmi sayfası olan türkiye.gov.tr'ye girilmesi gerekiyor. Sayfaya girdikten sonra bilgilere kolayca ulaşmak mümkün.

E-devlet web sayfası üzerinden güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün. Sisteme girdikten sonra e-hizmetler kategorisinin altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet uygulaması SSK 4a emeklilik yaşı hesaplama hizmet bilgisi olarak güncel sigorta bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Bu uygulamayı kullanırken hizmete başlama tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlayla ilgili bilgileri doğru girmeniz önemlidir. Erken emeklilik son dakika haberleri arasında maaş farlılıklarına dikkat çekiliyor.

Tarım Bağkur primlerinde son yedi yıla dikkat edilmesi gerekiyor, çünkü son yedi yıl primin fazlası normal Bağ-Kur veya isteğe bağlı Bağ-Kur olarak değil de Tarım Bağ-Kur primi ise maaş düşük oluyor. Bu sebebi ise Bağkur maaşlarında 2000 yılından öncesinde maaş hesaplaması bulunmuyor ve düşük basamak değeri olduğu için buradaki göstergeler dikkate alınıyor. Kamu da erken emeklilik için görüşmeler önümüzdeki hafta devam edecek, yapılacak görüşmelerden sonra postacılara, sağlık görevlilerine, öğretmenler için emeklilik gelişmeleri yaşanabilir.

18 Mayıs'ta yapılacak olan toplantıya memur- Sen, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı katılacak. Erken emeklilik yasasının geçerli olacağı meslekler arasında kimyacılar, itfaiyeciler, mühendis, öğretmenler, tekniker, postacılar, teknisyenler yer alıyor. Eğer beklenen karar çıkarsa, 900 bin öğretmen de fiili hizmet zammı ve erken emeklilikten faydalanacak.

EMEKLİ MAAŞI BANKA DEĞİŞİKLİĞİ

Emekli maaşı banka değişikliği yaparak almış olduğunuz bankadan farklı bir bankaya aktarabilirsiniz. 4-A , 4-B, 4-C bilgilerinin değişikliği için E-devlet sistemi şifresi gerekmektedir. Maaş değiştirme işlemi sadece ayın 11-30'u arasında yapılmaktadır.

ERKEN EMEKLİLİK SON DURUM GELİŞMELERİ ARASINDA 3600 GÜN SİSTEMİ

Erken emeklilik son haberler arasında gelişmeler yaşanıyor. Sigortalı olma süresi 15 yıl ve prim günü 3600 gün olanlar emekli olabiliyor ve bunun için daha çok çalışıp prim günü arttırmaya gerek kalmıyor. Kadınlar için 8 Eylül 1981'den önce işe girilmiş ise, 3 bin 600 prim gününü tamamlayarak 50 yaşını doldurduktan sonra yaş ve kademeye bakılmaksızın emekli olabilirken erkeklerde ise 8 Eylül 1976'dan önce ilk kez sigortalı olmuşlarsa, 3 bin 600 prim gününü ve 55 yaşını tamamladığı tarihte emekli olunabiliyor.

Şartlar ise şu şekilde;
-23 Mayıs 2002'de bu şartları yerine getirememiş olanlardan 15 yıllık sigortalılık süresi
-24 Mayıs 2008 ile 23 Mayıs 2011 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 56, erkek ise 58 yaşını doldurmuş olmaları -24 Mayıs 2011 tarihinden sonra yerine getiren kadınlar 58, 24 Mayıs 2011 ile 23 Mayıs 2014 tarihleri arasında yerine getiren erkekler 59 yaşını doldurmuş olmaları
-24 Mayıs 2014 tarihinden sonra yerine getiren erkekler 60 yaşını doldurmuş olmaları
-24 Mayıs 2002 ile 23 Mayıs 2005 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 52, erkek ise 56 yaşını doldurmuş olmaları
-24 Mayıs 2005 ile 23 Mayıs 2008 tarihleri arasında yerine getirenler kadın ise 54, erkek ise 57 yaşını doldurmuş olmaları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti