Emekliye Banka Promosyonu Ne Zaman Yatacak? Emekliye 900 Lira Promosyon Yolda borsahaber ajansı

11 milyonu aşkın emeklinin yakından takip ettiği banka promosyon ödemeleriyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bankalar ve taraflar 900 TL üzerinde anlaştı ancak, bankalar bu ücreti 3 yıl için geçerli olmak şartıyla vermek istiyor. Pazarlıklar devam ederken haziran ayına kadar karara bağlanması bekleniyor. Emekli promosyon ödemesi ne zaman yatacak, işte detaylar...

Emekliye Banka Promosyonu Ne Zaman Yatacak? Emekliye 900 Lira Promosyon Yolda borsahaber ajansı
Bu içerik 22798 kez okundu.

11 milyonu aşkın emeklinin yakından takip ettiği banka promosyon ödemeleriyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bankalar ve taraflar 900 TL üzerinde anlaştı ancak, bankalar bu ücreti 3 yıl için geçerli olmak şartıyla vermek istiyor. Pazarlıklar devam ederken haziran ayına kadar karara bağlanması bekleniyor. Emekli promosyon ödemesi ne zaman yatacak, işte detaylar...

EMEKLİYE 900 LİRA PROMOSYON

Yaklaşık 11 milyondan fazla kişinin beklediği emekliye promosyon 2016 yılında yeni açıklamalarla geliyor. Bu açıklamalar hizmetten faydalanacak olanların emekliye promosyon ne zaman verilecek sorusunun cevabını merak etmelerine neden oldu. Soylu Denizbankla anlaşmanın 4 yıla çıkarıldığını ve kamu bankaları da teklif sunulduğunu belirtti.

Promosyon uygulaması 2-3 yıllık periyotlarla verilecek, eğer anlaşma olursa emekliler maaşlarını aldığı bankalardan 3 yıl da promosyon alacak. Pazarlıklar 3 yıl için 300 liradan başlıyor ve 3 yıl için 900 TL'ye kadar çıkabileceği belirtiliyor. Emekli isterse başka bir banka ile de sözleşme yapıp maaş alabilecek.SGK pazarlıkların ardından protokol imzası atacak ve promosyon ödemeleri maaşların aldığı bankalardan yapılacak. Yaz aylarında verileceği düşünülen uygulama ile ilgili taban fiyat olarak 600 olacağı düşünülüyor, bankalar isterse bu miktarın fazlasını vaat edebilecek.

Yılda sadece emekliler için 23 bankaya 185 milyar yatırılıyor. Asgari ücretten sonra promosyon ile ilgili Bakan açıklama yaptı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, emekli maaşlarından %15'lik gelir vergisi kesintisi sorularına karşılık böyle bir çalışmaları olmadığını belirtti ve "SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları enflasyona bağlı olarak yapılacak artışların dışında ayrıca 2016 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere 100 TL daha artırılmıştır.

Buna göre, enflasyonun oldukça üzerinde gerçekleşen emekli aylıklarındaki reel artışların emeklilerin satın alma güçlerini artırdığı görülmekte olup, emekli maaşlarından gelir vergisi kesintisi yapılmasına yönelik herhangi bir çalışmamız da bulunmamaktadır. Kamu görevlilerinin tamamının maaş ve ücretleri ile memur emeklilerinin aylıklarında Temmuz'da ise %5 zam yapılacaktır. 2002'den bu yana SSK işçi emekli aylığı nominal olarak %402, reel olarak %64 artış gösterdi.

Bağ-Kur esnaf emekli aylığı %678, reel olarak %153, Emekli Sandığı emekli aylığı nominal %329, reel olarak %40.3 arttı. Promosyon çalışmaları sonuçlandığında da inşallah emeklilerimizi bir defa daha memnun ederiz." dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun sözünü verdiği konuya ilişkin Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun yaptığı açıklamaya göre emekli maaşları ödemesi yapılırken promosyon yapılması için bankalarla görüşmeler devam ediyor. Denizbank ve Halkbank emekliye promosyon veren bankalar olarak açıklandı.

Süleyman Soylu "Zannediyorum bu ayın sonuna kadar, ben yazdan önce dedim ama bu ayın sonuna kadar somut bir noktaya ulaşabilir kanaatindeyiz. Meclis'te bir soru önergesini cevaplandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu emekli maaşlarıyla ilglii şu bilgileri verdi: "2002-2016 yılları arasında aylıklar dolar karşısında kayda değer artış kazanmıştır. Emeklilerin maaşları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık tüketici fiyat endeksindeki değişim (enflasyon) oranı kadar artırılarak belirlenmektedir." dedi.

Yurtkur Genel Müdürlüğü'nün Halk Bankası'yla yaptığı promosyon uygulamasıyla 3 yıl süreyle geçerli olan bir anlaşma ile bir defa olmak üzere tüm Yurtkurlular'a 1.750 lira promosyon veriyor. Banka mutabakatı halinde olan kişilere kişi başı 500 TL promosyon ödemesi yapacak. Bankalar Birliği ile toplantı halinde olduklarını belirten bakan Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin yaptığı toplantı esnasında merak edilen soruların cevabını yanıtladı. Genellikle emeklilerin maaşı PTT'den, kamu bankalarından ödeniyor. Kamu bankaları %80, PTT %90, özel bankalar ise %10 oranında emekli maaşı ödemesi yapıyor. Bireysel olarak ödenen aylıkların baz alınacağı ve bu şekilde bir rakam belirleneceği düşünülüyor.

EMEKLİYE PROMOSYON SON DURUM GELİŞMELERİ NELER?
Emekliye promosyon son durum konusu birçok banka ile görüşülüyor ve diğer bankalarla birlikte 1.500 TL maaşı olan emekliye bir de 900 TL promosyon ödenmesi bekleniyor. Soylu geçtiğimiz emekliye promosyon müjdesi ile ilgili günlerde katıldığı bir programda ise şunları söyledi: "Sayın Başbakanımızın ve partimizin ortaya koyduğu bir süreçti. 1 Kasım seçimleri bittiğinde ve ardından yaptığımız durum ise taahhütlerle ilgili bir listeleme yapmaktı. Bu listeler içinde bu promosyonda yer alıyor. Bu konuda kamu bankaları ve özel bankalarla çalışmalarımız devam ediyor. Bundan 5-6 ay önce özel bir bankayla 4 yıllık bir sözleşme ortaya koyuldu. Yapıtğımız görüşmelerde bizim amacımız üzüm yemektir. Emeklilerimizin bir kuruş fazla alması için çalışmaktır. Bankalar da bir çaba içindeler. Tüm bankalarla herkese açık oluşturacağımız sistemle yüksek bir promosyonla karşı karşıya kalmayabilirler. En azından orada hem bizim Sosyal Güvenlik Kurumumuzun emeklilik sisteminin bankalara sunduğu hem de biriktirdiği emeklilerin hakkı olan bir promosyon için çaba harcıyoruz. Uygulamaya geçilmesiyle ilgili biz yazdan önce bitirmek istiyoruz. Miktarla ilgili olarak ise benim aklımda aslında arzu ettiğim var, gerçekçi olan var ve şu an verilen var. Fiyata yakın olacak, şu andan fazla olacak, arzu ettiğim olursa çok güzel olacak ancak buna ulaşabileceğimizi sanmıyorum. 300 TL baz olur 500 TL'nin üzerine çıkmak için çaba sarfederiz." dedi. 

EMEKLİYE PROMOSYON NE ZAMAN VERİLECEK?
Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu emekliye promosyon ne zaman verilecek soruları üzerine 2016 yılı için bankalarla pazarlık yapacaklarını söyledi, "Özel bir bankayla 4-5 aylık bir anlaşma yapıldı. Bu beklentileri ne derece karşılayacak ona bakacağız. Bankalar Birliği ile toplantılar yaptık. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bankalarla görüşmelere başladı. Kıran kırana bir pazarlık olacak diye düşünüyorum. Bu süreçten inşallah emeklilerimiz istifade eder." dedi. Soruları yanıtlayan bakan emeklilerin mevcut olan haklarının da menfaatlerine uygunluğu göz önüne alınarak bankalarla işbirliği imzalarının atıldığını söyledi. Soylu'nun sözlerinden sonra emekliye promosyon ne zaman ödenecek sorusunun gündeme getirildi. Fakat henüz belirlenen kesin bir tarih yok.

Hem görsel hem de yazılı basında yer alan haberlerden dolayı bakan, kamu ve özel banka yöneticileri ile görüştüklerini ve böyle bir promosyon talep ettiklerini ifade etti. “Promosyonlar, emeklilerin 13. maaşı gibi olmalıdır. Çünkü bankalar maaş ödemelerinden muazzam kar elde etmektedirler. Promosyon ise bankaların bu kazancın cüzi bir kısmını, maaş sahibine vermeyi kabul etmeleridir. Yani her emekli promosyonu 13. maaş olarak almalıdır. Henüz çok erken olmakla birlikte sayın bakanın böylesi bir açıklama yapmış olmasını olumlu buluyoruz. Umarız bunun gereği bir an önce yapılır ve milyonlarca emekli bir kez daha hayal kırıklığı yaşayamaz. Kuşku yok ki, bu günkü aşamayı yıllardır verdiğimiz mücadelenin haklılığını göstermesi bakımından oldukça önemsiyoruz." dedi.

Bakanlık kaynakları "3 yıl süreyle bir emeklinin maaşının aynı banka tarafından ödenmesindeki taban fiyatı belirlemeye çalışıyoruz. Bankalar kıyasıya rekabet etse de bizim amacımız emeklinin 1 lira daha fazla promosyon alabilmesi için pazarlık sürecini yönetmek. Bunun için asgari bir rakamı belirleyip üzerindekini bankaların kendi arasındaki rekabetine bırakmak." şeklinde açıklandı.

EMEKLİYE PROMOSYON VEREN BANKALAR 2016 


Yapılan talep doğrultusunda emekliye promosyon veren bankalar ile ilgili ilk protokolün Denizbank ile imzalandığını da duyuran Sosyal Güvenlik Bakanı emeklililer için onüçüncü maaş yani bir maaş ikramiye geleceğini söyledi. Atılan imzanın hükümlerine göre dul, yetim, emeklilere ilk kez bağlanan aylıklar ile emekli ikramiyelerinin DenizBank'ın herhangi bir şubesinden almaya devam edecek olan hak sahiplerine promosyon ödeneceği ön görülen çalışmanın diğer bankalarla da yapılacağı duyurusu da yapıldı.

Eğer diğer bankalarla da anlaşma sağlanırsa maaş ödemesi yaptıkları kamu personelleri için anlaşılan brüt maaşın bankalar %60'ını ödeyecek, bu da 1-3 yıl arası oluyor. Bankaların beklentisi ise emeklilerin açtıracakları hesap üzerinden işlem yapması. Eğer uygulama hayata geçirilirse emeklilierin kredi çekmesi veya avans para kullanması karşılığında bankaların promosyonda yıllık olarak 200 Lira'ya çıkabileceği idda ediliyor.

SGK'nın Denizbank ile yaptığı anlaşmada maaşlarını üç yıl boyunca bankadan çekenler için bir kez 300 TL promosyon alıyor. Bankanın yıllık rakamları baz alındığında en az 100 TL'ye kadar ödeme yapabildiği belirtildi. Her ne kadar üçüncü maaş gibi konuşulsa da o kadar yüksek bir meblağ olamayacağı belirtildi.

EMEKLİYE PROMOSYON MÜJDESİ

Emekliye promosyon müjdesinin gelmesinin ardından memurlar da faydalanmak isterken yaklaşık on iki milyona yakın emeklinin maaşı hem özel bankalar hem de kamu bankaları tarafından ödenmektedir. Emeklilerin maaşlarını kendilerinden almalarını isteyen bankalar büyük bir yarış içerisinde oluyor ve bir çok kampanya düzenliyorlar. Bu kampanyalar bazen bir miktar para bazen de çeyrek altın oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu' 120 milyarlık bu pastayı pazarlık yaparak promosyona çevirebileceği düşünülüyor.

Bakan Süleyman Soylu sadece bu uygulama ile değil bir de taşeron işçi ve doğu ve güneydoğu'da ki vatandaşların mağdur oluşlarıyla ilgili de açıklama yaptı ve şunları söyledi:' Asıl iş ve yardımcı işleri, Maliye Bakanlığı ile belirleyip, bu listeyi Bakanlar Kurulu'na sunma gayretindeyiz. Orada vatandaşımızın yanında olacağız. Bu sorumluluğu hissediyoruz ve yerine getireceğiz.' dedi. Taşeron işçiler için son günlerde konuşulan erken emeklilik için ise önümüzde ki nesiller için maliyet sorunu oluşturabileceğini belirten bakan bu konuyla ilgili bir çalışmalarının olmadığını da söyledi.  

Ziraat Bankası'nın da arasında olduğu bir çok banka ile pazarlık halinde olduklarını belirten Bakan, emekliye promosyon 600 lira mı olacak soruları üzerine 'Promosyon bizim vaadimiz. İki katına çıkarmayı amaçlıyoruz. Çabamız emeklilerimizin bundan en fazla istifade etmesine yönelik. Ziraat Bankası dahil kamu bankaları ile görüşüyoruz. İnşallah emeklilerimiz bu süreçten istifade eder. Onların cebine girecek her kuruş sistemin duygusal yönünü takviye eder.Kafamızdaki devlet memuru imajının çalışan devlet memuru ile örtüşmediğini biliyoruz. Bu açıktan istifade edenler, maalesef çalışan, gayret gösterenler var. Arkadaşlarla gece 3'e kadar çalışıyoruz ama dışarı çıktığımızda böyle bir devlet memuru imajı yok, bu hem onlara haksızlık, hem de kamu personel sistemine haksızlık. Onun için düzelteceğiz.' dedi. Kamu bankalarının emekli maaşlarında %80'lik payı bulunurken özel bankaların ise %10 oluyor. 

EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA VE ÖĞRENME

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bizlere online olarak verdiği e-devlet uygulaması sayesinde merak ettiklerinizi öğrenmek çok basit. Emekli maaşı sorgulama geçmişte SSK ile bağlantıya geçip kayıt olunması ve başvuru yapılması gereken bir konuydu. Emekli maaşı öğrenme, ne zaman emekli olurum uygulaması ile buna ve güncel sigorta bilgilerine ulaşılabiliyor. SGK emeklilik şartları arasında önemli olan prim ödenen gün sayısının tamamlanması ve emeklilik yaşının doldurulması gerekmektedir.

Güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün. Sisteme girdikten sonra e-hizmetler kategorisinin altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet uygulaması SSK 4a emeklik yaşı hesaplama hizmet bilgisi olarak güncel sigorta bilgilerine ulaşmanızı sağlar.

Bu uygulamayı kullanırken hizmete başlama tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlayla ilgili bilgileri doğru girmeniz önemlidir. Promosyon konusuyla da gündeme gelen emekli maaşı öğrenme işlemleri için ise yine e-devlet resmi sayfası olan türkiye.gov.tr'ye girilmesi gerekiyor. Sayfaya girdikten sonra bilgilere kolayca ulaşmak mümkün.

EMEKLİYE PROMOSYON DA HAZİRAN AYI SÜRPRİZİ

Emekliye promosyon konusunda uzun süredir çalışmalar yürüten Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik kurumu Haziran Ayı'nda emeklilere bir sürpriz yapabilir. Eğer görüşmeler sonunda iki ihtimal üzerinde duruluyor, bunlardan biri bütün bankaların aynı promosyon tutarını ödemesi, bir diğeri ise taban fiyat belirleyip bunun üzerinde de ödeme yapabilecek bankaların olması.

Anlaşma üç yıllık olarak 900 TL olursa banka farketmeksizin herkes faydalanabilecek. Bir diğer ihtimal ise bankaların emeklileri kendi şubelerine taşıması durumunda miktarın 900 TL'yi geçmesi. Emekliler istelerse maaşlarını promosyonu yüksek olan bankaya da taşıyabilecek. Şuan Bakanlık ve bankalar arasında uzlaşma sağlanması ve açıklama yapılması bekleniyor. Anlaşmanın sağlandıktan sonra SGK bankalarla protokol imzalayacak. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti