Altın Fiyatları Rekor Kırmaya Devam Ediyor

Cuma günü açıklanmış olan ve beklenilenin bir hayli üzerinde gelen ABD verilerinin ardından altın 1.264 usd civarındaki kısa vadeli destek seviyesine geriledi, fakat beklenilenin oldukça üzerinde gelmiş olan ABD perakende verileri ve Michigan tüketici güveninin olmasına rağmen düşük risk iştahının devam etmesi ve de güvenilir liman arayışı ile birlikte bu gün sabah tekrardan 1.285 Usd' de ki kritik direncinin alt seviyesinden işlem görmekte.

Altın Fiyatları Rekor Kırmaya Devam Ediyor
Bu içerik 2374 kez okundu.

 

Uzmanlara göre altın rekorunu tazeledi. Gram altının ons fiyatındaki değer artışı ve dolar kurundaki değeri gittikçe yükselerek 122.55 lira gibi bir değere ulaşarak tüm zamanların en yüksek altın fiyatı olarak değerlendirildi. Dolar kurunun 2.97 değerinin üzerinde kalamayarak 2.9640 değerlerine gerilemesi nedeniyle kazançlarının bir miktarını geri veren altın fiyatları , gün içerisinde saat 10.20 civarlarında dünkü kapanış değerine oranla %0.5 prim ile 122.1 TL den işlem görüyor. Kapalıçarşı’da ise çeyrek altının fiyatı 201 TL’den, cumhuriyet altını ise 819 TL’den satılmakta. Altının ons fiyatı da bu haftaya yükseliş ile başlangıç yaparak, bir önceki kapanışına kıyasla %0.6 değerinde artış göstererek 1.281 dolar civarında alıcı bulmakta. Altın ve para piyasaları konusunda uzmanlar, altının gram fiyatının dolar kuru üzerinden almakta olduğu destek ile ons fiyatına kıyasla daha iyi bir performans sergilediğini belirterek,‘’ Bu hafta için altının fiyatlarındaki seyri ABD merkez bankası Fed ’in tutanaklarının ve ABD verilerinin belirlemesi beklenmektedir.’’ Hafta içerisinde açıklanması beklenen kritik Fed tutanakları içerisinde, Fed’ in 2016 yılı ile alakalı nasıl bir yol belirleyeceğine dair püf noktalar arayacaklarını belirttiler.


 

Gün içi altın yorumları:

 Hafta sonunda gelmiş olan Çin verileri de bu kaygıların boş yere olmadığının kanıtıydı adeta. Beklenilenin altında gelmiş olan Çin Sanayi Üretim ve Perakende satışlar verisi de tüm bunlara ek olarak yeni kredilerdeki düşüş Çin ekonomisi için uygulanmakta olan maliye ve para politikası desteğinde halen talebin artışının sağlanmasında başarılı olunmadığını ve Nisan ayında yeniden daha yavaş bir biçimde büyümenin olduğunu gösteriyor. Tüm bunlar Mart ayındaki toparlanmanın geçici bir süre için olma olasılığını arttırıyor.

Risk algısının olmasına destek olan petroldeki fiyatlar Çin’ de rafinelerin rekor bir hız ile petrol işlemeleri ve ABD’ deki arz fazlası ortamında halen çalışmakta olan petrol kuyusu sayısındaki azalmanın devam etmesi ile birlikte 48 Usd seviyesini geçmesine ve güçlü datalar ile dolar endeksindeki yükselişe rağmen yatırımcılar ve Altın borsa yatırım fonları varlıklarını 7 Marttan beri yükselmekte. Yarın açıklanması beklenen ABD tüfe verileri de altın fiyatları için oldukça önem arz etmektedir.

Çünkü TÜFE verilerinden gelecek olumlu haber en erken Eylül ayı civarında faiz artırımı fiyatlanan piyasaların beklentilerini yaz dönemine çekmesine yani Usd’ de yeni bir güçlenmeye neden olabilir. 1.2607 Usd’ de önemli destek görmekteyiz. Uzun süre devam eden kötümserlik ortamından sonra Asya piyasalarındaki risk iştahı bu sabah itibari ile bir miktar düzelmiş durumda. Diğer taraftan Cuma günü ABD’ den gelen kuvvetli verilerin olmasına rağmen riskli varlık sınıflarındaki satış dalgası yatırımcıların olası bir resesyon ihtimaline karşılık ne kadar hassas olduklarını göstermektedir. Bunların yanında Çin verilerindeki hız kaybı bu kayıplar arasında özellikle kredilerdeki kayıp, Çin ile alakalı belirsizliklerin devam etmesine sebebiyet vermekte. Risk algısındaki hassasiyet bu derece fazla iken, altında önemli bir gerileme olmasını beklemek fazla iyimserlik gibi durmakta. Fed’ in faiz artışının Aralık’ a kadar sürmeyeceği ihtimalinin artması durumunda, Altın’ da 1.285 Usd civarındaki önemli direnç eşiğinin de kırılması ile birlikte 1.310 Usd tutarının hedefte olacağı tahmin edilmekte.           

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti