İnsan Kaçakçılarının Büyük Kazancı

Interpol ve Europol'ün yaptığı açıklamalara göre, Avrupa'ya 1 milyon civarında insan geçiren kaçakçılar yaptıkları bu yasa dışı eylemden 5 ile 6 milyar dolar arası kazanç sağladı.

İnsan Kaçakçılarının Büyük Kazancı
Bu içerik 2115 kez okundu.

Son yıllarda yaşanan siyasi ve askeri karışıklıklardan dolayı insanlar ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. Avrupa'ya yerleşmek isteyen bu göçmenler, insan kaçakçıları tarafından para karşılığında Avrupa'ya taşınıyor. Uluslararası polis örgütleri Interpol ve Europol insan kaçakçılarının Avrupa'ya 1 milyon civarında sığınmacı insan geçirerek 5-6 milyar dolar kazanç sağladığını belirtti. İki polis örgütünün ortaklaşa hazırlayıp sunduğu rapora göre, geçtiğimiz yıl içerisinde Avrupa Birliği ülkelerine girmek isteyen sığınmacıların %90'lık kısmı insan kaçakçılarına para ödemek zorunda kaldı.

Sığınmacıların Avrupa'ya girmesi için insan kaçakçılarının geçiş başı 3.000 ile 6.000 Euro para aldığı Europol Direktörü Rob Wainwnight ve İnterpol Genel Sekreteri Jürgen Stock'un birlikte hazırlayıp sunduğu raporda yer aldı. Açıklanan bu rapora göre Avrupa'ya geçirilen sığınmacılar öncelikle sınır ötesine nakit para karşılığında taşınıyor. Sınırı geçtikten sonra otomobil galerileri, marketler, restoranlar ve taşımacılık şirketleri aracılığıyla parayı aklıyorlar. Söz konusu rapora göre, insan kaçakçılığı yapanlar üç aşamadan oluşuyor. Rota üzerinde koordinasyon sağlayan lider kişiler, kişisel ilişkiler konusunda görevli olan kişiler ve bunlara yardımcı olan fırsatçı 'hızlandırıcı' kişilerden oluşmakta.

Geçen yıl içerisinde AB'ye giriş yapan sığınmacıların çoğunluğu Türkiye ve Libya üzerinden yola çıktı. Deniz yolu aracılığıyla Avrupa kıyılarına geldi. Daha sonra yollarına karadan devam ettiler. 800.000 göçmen hala AB'ye geçmek için Libya'da bekliyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti