Piyasalar Güne Satıcılı Başladı

Küresel piyasalarda yaşanan zayıflığa rağmen yurtiçi piyasalar yeni düne satıcılı olarak başladı. Amerika Birleşik Devletleri'nden yapılan açıklamalarda beklentilerin üzerinde enflasyon verileri ve Fed yetkililerinden gelen açıklamada faizlerin bu yıl içerisinde 2-3 kez artış gösterebileceği yönündeki açıklamalardan sonra küresel piyasalarda meydana gelen düşüşlere paralel olarak satıcılı başladı.

Piyasalar Güne Satıcılı Başladı
Bu içerik 1082 kez okundu.

Borsa İstanbul (BIST) 100 endeksi ise yeni güne 250 puan düşüş yaşayarak 77.026 puan seviyelerinde açıldı. Açılıştan sonra hisse senetleri ortalama olarak %0,32'lik bir oranda değer kaybı yaşadı. Yurtiçinde yaşanan siyasi olaylar ve küresel satış eğilimi ile yeni haftaya 29 Şubat tarihinden bu yana dolar ilk defa 2.98 TL'nin üzerinde bir fiyatla başladı. Dolar fiyatı dün akşam kapanış saatlerinde 2.9670 seviyelerinde piyasada işlem görmeye devam etti. Bu sabah itibariyle kur 2.9730/2.9749 seviyelerinde piyasada düne başladı. Sepet bazında TL dün akşam saatlerinde 3.1650 seviyelerinde piyasada işlem gördü. Bu sabah itibariyle 3.3630 civarında olan Euro/TL ise 3.3546/3.3572 düzeylerinde işlem görmeye devam ediyor.

Bu sabah piyasaların açılış saatlerinde Brent petrolün fiyatı ise 49,30 dolara kadar ulaştı. Altın ons fiyatı 1272 doların üstünde seyrine devam ederek işlem görüyor. ABD Merkez Bankası Dallas Başkanı Robert Kaplan yaptığı açıklamalarda, Haziran veya Temmuz aylarında bir faiz artışını destekleyecek. Fed yeklilerine göre bu yıl 2-3 faiz artışının yaşanacağı tahmin diliyor. Yakın zaman içerisinde faiz artışlarına kapıları açık bıraktılar.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti