FED Tutanakları Açıklandı Gözler Faiz Oranlarına Çevrildi

Amerikan Merkez Bankası'nın merakla beklenen nisan ayı toplantısıyla ilgili tutanaklar açıklandı. Buna göre FED yetkilileri gelecek verilerin beklentileri karşılaması durumunda haziran ayında faizlerde artışa destek olabileceklerine işaret etti. FED faizleri artıracak mı, işte detaylar...

FED Tutanakları Açıklandı Gözler Faiz Oranlarına Çevrildi
Bu içerik 853 kez okundu.

Amerikan Merkez Bankası'nın merakla beklenen nisan ayı toplantısıyla ilgili tutanaklar açıklandı. Buna göre FED yetkilileri gelecek verilerin beklentileri karşılaması durumunda haziran ayında faizlerde artışa destek olabileceklerine işaret etti. FED faizleri artıracak mı, işte detaylar...

FED Tutanakları Açıklandı

ABD Merkez Bankasının (Fed) nisan toplantısına ilişkin tutanaklar, Fed yetkililerinin seçeneklerini korumak istediğini ve gelecek verilerin beklentilerini karşılaması halinde haziranda faiz artışını destekleyebileceğini ortaya koydu.
Fed'in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 26-27 Nisan'da düzenlenen toplantısına ait tutanaklar yayımlandı.
Tutanaklarda, bir sonraki faiz artışına haziranda gidilebileceğine işaret eden şu ifadeler dikkati çekti:
"Üyelerin çoğu, gelecek verilerin, ekonominin yılın ikinci yarısında toparlanması, iş gücü piyasası şartlarının güçlenmeye devam etmesi ve enflasyonun yüzde 2 hedefine ilerlemesiyle uyum göstermesi halinde, Komitenin haziranda faiz artışına gitmesinin uygun olacağını düşünüyor."
Fed'in seçeneklerini korumak istediğine de vurgu yapılan tutanaklarda, "Üyeler, genel olarak politika seçeneklerini açık tutmanın yanı sıra kararlarını gelecek veriler ve gelişmelere göre alabilme esnekliğini korumanın uygun olacağı görüşüne vardılar" denildi.
- "AB referandumu piyasalarda hassasiyet yaratabilir"
İş gücü piyasasındaki iyileşmenin, ABD ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde sanıldığı kadar kötü performans göstermediğine işaret ettiği belirtilen tutanaklarda, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların Amerikan şirketlerini çok etkilemediği değerlendirmesi yapıldı.
Tutanaklarda, ayrıca İngiltere'de 23 Haziran'da gerçekleşecek Avrupa Birliğine üyelik referandumunun ve Çin'in döviz kuruna beklenmeyen müdahalelerde bulunmasının küresel piyasalarda hassasiyet yaratabileceği uyarısına yer verildi.
Diğer taraftan, Fed'in bu riskler nedeniyle destekleyici para politikasını gereğinden fazla kullanmasının, yatırımcıların risk iştahını kabartabileceği belirtilen tutanaklarda, bunun FOMC'nin hedeflerine zarar verecek gelişmelere neden olabileceği kaydedildi.
- "Dolar yükselmiyor"
İki hafta önce gerçekleşen FOMC toplantısının tutanaklarında göze çarpan bir başka değerlendirme son günlerde yeniden yükseliş eğilimine giren dolara yönelikti.
FOMC üyelerinin enflasyonun yüzde 2 hedefine yükseleceği beklentisini koruduğu ifade edilen metinde şunlar kaydedildi:
"Üyelerin çoğu, enflasyonun, iş gücü piyasasının güçlenmeye sürdürmesi, doların daha fazla yükselmemesi ve enerji fiyatlarının dibi görmüş olmasıyla birlikte yüzde 2 hedefine orta vadede ulaşmasını öngörmeye devam ediyor."
FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 14-15 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Fed Başkanı Janet Yellen, toplantıyı takiben basın konferansı düzenleyerek, alınan kararları değerlendirecek.
Bu arada, Yellen'in 27 Mayıs ve 6 Haziran'da yapacağı konuşmaların bir sonraki toplantıda alınacak kararlara ışık tutabileceği öngörülüyor.
- Piyasalar tutanakları fiyatlıyor
Fed'in haziranda faiz artışına açık kapı bıraktığını gösteren tutanaklar, piyasaların hareketlenmesine neden oldu.
Avro/dolar paritesi, tutanakların ardından 1,1286'dan 1,1228'e gerilerken, dolar/TL paritesi uluslararası piyasalarda 2,9702'den 2,9843'e çıktı.
Altının ons fiyatı ise tutanakların ardından yüzde 1.273,16'ten 1.262,42 dolara indi.
Brent ve ABD tipi ham petrollerin varil fiyatları ise tutanakların ardından 48,77 dolar ve 48,10 dolar seviyelerine geriledi.
Öte yandan, tutanaklar öncesinde yatay seyreden New York Borsası, "şahin" bulunan tutanakları takiben değer kaybetti. Şu sıralar, Dow Jones ve Standard and Poor's 500 endeksleri ekside, Nasdaq Teknoloji Endeksi ise artıda işlem görüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti