Yeni yatırım modeli ‘araba park yeri’

Trafiği yoğun olan ilçelerdeki birçok projede boş kalan otopark alanları bulunduğuna değinen İnder Başkanı Nazmi Durbakayım, ‘otopark irtifak tapusu’ projesini Bakan Mehmet Özhaseki’ye sundu.

Yeni yatırım modeli ‘araba park yeri’
Bu içerik 990 kez okundu.

Otomobil sayısının her geçen gün arttığı İstanbul’da ‘otopark tapusu’ fikri gündemde . Tapulu araba park yerinin hem kolaylık, hem de yatırım olanağı sağlayacağı düşünülüyor.

Önceki günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’yi tebrik ziyaretinde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği   (İnder) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektörün sorunları ve çözüm önerilerini içeren bir rapor iletti. 
Rapordaki maddelerden biri ise  İstanbul’un eski ve yoğun trafikli ilçelerine ilişkin ‘otopark tapusu’... Avrupa ve Amerika’da benzer sistemlerin uygulandığını söyleyen Durbakayım, sistemi şöyle anlattı:

“İstanbul’da birçok projede atıl otopark alanları bulunmakta . Dairesinden ayrı bir otopark irtifak tapusuna sahip olan daire maliki, bunu isterse satsın isterse başkasına kiralasın. Veya kat irtifakı ayrı olan bir projeden daire almak isterse otoparksız satın alma alternatifinden de faydalanabiliyor. Projede boş kalan otopark alanları aynı binada veya yakın çevredeki ihtiyaç sahiplerine satılabilir.” 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti