Şerbetçi otu üreticisinin yüzünü gülmüyo

Türkiye'de sadece Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde 50 yıldır üretilmekte olan ve ilaç, unlu mamuller ile bira mayası olarak da kullanılan şerbetçi otu, hasadın azalması ve yüksek maliyetlere rağmen alım fiyatlarının beklentilere cevap vermemesi gerekçesiyle son yıllarda ise üreticisinin yüzünü güldürmedi.

Şerbetçi otu üreticisinin yüzünü gülmüyo
Bu içerik 660 kez okundu.

Yaklaşık 50 yıldan şu ana kadar çiftçilerin önemli gelir kaynaklarından olan şerbetçi otu, hasat sezonu ağustos ayı boyunca yetiştirildiği tarlalardan yaş alınıyor. Fabrikalarda kurutularak balyalanan, daha sonra ise yeniden işlenen şerbetçi otu, Pazaryeri'nde 530 çiftçinin gelir kapısı olmaya devam ediyor . Bölgede 5 türü ekilen şerbetçi otunun kilosu bu yıl, Brewers Gold, Ege, Erciyes ve Pazaryeri çeşitlerinde 6,9 liradan, aroma çeşidi ise 7,15 liradan satın alınmaya başlandı . 

Ot-Gül Kooperatifi Başkanı Muzaffer Kozpınar, yaptığı açıklamada ise  1965 yılında ekimine başlanan şerbetçi otunun ilçe halkının geçim kaynağı olduğunu söyleyerek , "Endüstriyel bitkilerden şerbetçi otu, unlu mamuller maya ve pastacılıkta, ilaç sanayisinde ve bira üretiminde yaygın olarak kullanılıyor." Diye açıkladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti