Asgari ücrete zam geldi krediyi yüzde 15 artırdı

Asgari ücretlilerin yılbaşında almış olduğu 300 TL’lik zammın, düşük gelirlilerin aldığı tüketici kredilerinde aylık bazda yüzde 15 oranla artışa yol açtı.

Asgari ücrete zam geldi krediyi yüzde 15 artırdı
Bu içerik 985 kez okundu.

Yılın başında asgari ücretlilerin aldığı net ücretin 1000 TL’den 1300 TL’ye çıkmasıyla yaşanan gelir artışı tüketici kredilerine yansıdı . Merkez Bankası’nın çalışmasına göre, asgari ücretlinin gelir artışı düşük gelir grubunun kullandığı da tüketici kredilerinde aylık yüzde 10 ila yüzde 15 artışa sebep oldu. Çalışmada artış “sınırlı ama anlamlı” olarak değerlendirilirken, bu artışın özellikle ihtiyaç kredilerinden kaynaklandığı belirtti.

 

Bu artışın sınırlı olmasının gerekçesinin kredilerle ilgili alınan makro-ihtiyati tedbirler olduğu söylendi. Hatırlanacağı üzere, seçim vaatleri arasında yer alan asgari ücretin bin 300 TL’ye çıkması 1 Ocak 2016 itibarıyla yürürlüğe girdi. Türkiye’de çalışan nüfusun yaklaşık üçte birinin asgari ücret ve altında gelire sahip olması sebebiyle Merkez Bankası zammı düşük gelirliler için “pozitif gelir şoku” olarak söylendi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti