İsraf etmeyin bağışlayın !

Kurban Bayramı’na günler kala deri sektörü, 100 milyon liralık bir pazarın doğacağını düşünürken, toplanan miktarın yüzde 40'ı her yıl bilinçsiz kesim gerekçesiyle israf ediliyor. 6 milyon büyükbaş ile 60 milyon da küçükbaş ham derisine ihtiyaç duyan sektör için ekonomik kayıp 20 milyon lira civarlarında.

İsraf etmeyin bağışlayın !
Bu içerik 1539 kez okundu.

Türkiye'de her yıl deri sanayi 6 milyon büyükbaş işe 60 milyon ise küçükbaş ham derisine ihtiyaç var. Kurban Bayramı'nda ortalama 1 milyon büyükbaş, 2,50 milyon da küçükbaş hayvan kesilirken, deri sektörü ihtiyacının yüzde 15'ini buradan karşılaması bekleniyor.

Fakat kurbanların deri ile bağırsaklarının önemli bir kısmı bilinçsiz davranışlar sebebiyle çöpe gidiyor. Yapılan tespitler, kurbanderilerinin yüzüm işlemleri sırasında meydana gelen bıçak kesiği ve benzeri hatalar ve zamanında tuzlanmadığı için israf edildiğini ortaya koyuyor. Yenişafak'tan Cabir Turğut'un haberine göre kurban derilerinin en az yüzde 40'ının bu sebeblerle kullanılamadığı Türkiye'de her yıl yaklaşık 20 milyon lira değerinde bir para yok oluyor . Buna çöplüklere atılan ya da toprağa gömülen bağırsaklar da eklenince, önemli miktarda milli servet israf ediliyor. Deri ve deri mamulleri sektörü ihracatımızın 2015 yılında 1,31 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini düşünürsek; 20 milyon liralık kaybın hafife alınmaması gerekir..

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti