Rumlar, Kıbrıs gazını Türkiye yerine Mısır’a MI gönderiyor ?

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Mısır arasında dün Doğu Akdeniz doğalgaz boru hattı inşası için ilk imzalar atılmıştı. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kıbrıs adası açıklarında keşfedilen doğalgaz yataklarının da Rumlar tarafından tek taraflı parsellenmesine de itiraz ediyor.

Rumlar, Kıbrıs gazını Türkiye yerine Mısır’a MI gönderiyor ?
Bu içerik 2304 kez okundu.

Kıbrıs Rum yönetimi ve Mısır, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) tüm itirazlarına karşın, tek yanlı parselledikleri Kıbrıs adasının güneyinde keşfedilen doğalgaz kaynaklarını, boru hattıyla da Mısır’a ulaştırma konusunda anlaşma imzalamıştı.

Rum ve Mısır enerji bakanlarının Lefkoşa’da imzaladıkları anlaşmada, 2020’ye kadar deniz altından boru hattı döşeme çalışmaları tamamlanacak ve bu  doğalgaz satışına başlanacak. Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile Mısır Enerji Bakanı Tarık El-Molla’nın dün törenle imzaladığını ve doğalgaz satış ile boru hattı inşa anlaşmasına göre deMısır Rumlardan alacağı doğalgazı iç pazarında kullanılacak. Ayrıca Avrupa veya Arap ülkeleri gibi üçüncü ülkelere satabilecek. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti