En akıllı kampus 200 bin lira tasarruf ediyor

Geleceğin şehirlerinde binalar da akıllanarak, enerji ve kaynakların daha tasarruflu kullanılmasını sağlaysağlamış olacakacak. Özyeğin Üniversitesi kampusundaki ScOLa binası ise yıllık 200 bin dolarlık tasarruf sağlayarak, geleceğin trendlerine örnek oluyor.

En akıllı kampus 200 bin lira tasarruf ediyor
Bu içerik 2853 kez okundu.

2050 yılında dünya nüfusunun 9.7 milyara ulaşılması bekleniyor. Bir yandan nüfus artarken, kaynaklar da git gide azalmakta, diğer yandan ise bu kaynakları iyi yönetebilmek ve verimli kullanmak her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Nüfus artışı şehir altyapıları üzerinde baskı oluştururken, bu noktada talep yönetimi ile akıllı çözümler devreye girdi. Geleceğin şehirleri ‘akıllı’ olmalı.

Örneğin binalara takılacak akıllı sayaçlar sayesinde, binanın her noktasında günün hangi zamanı ne kadar enerji tüketilmesi gerektiğine dair planlama yapma imkânı sağlanmalı. Bunların dışında ise  güneş ve rüzgar gibi sürdürülebilir enerji kaynakları sisteme daha fazla entegre edilmeli. İstanbul’da Özyeğin Üniversitesi kampusunda yer alan Yabancı Diller Okulu (ScOLa) binası da geleceğin şehirlerine örnek oluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sosyal medya fenomenleri  vergi ödeyecek
Sosyal medya fenomenleri vergi ödeyecek
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti
Rus Şirket Türkiye'den Vazgeçti